ux390
Out of stock
Asus Zenbook 3 UX390 - 7th Gen Ci7 16GB 512GB SSD 12.5" FHD 1080p Harmon Kardon Virtual Speakers Sound W10
Rs. 210,000.00

| Brand | Asus |
|---|---|
| Generation | 7th Generation |
| Processor Type | 7th Generation Intel Core i7-7500U Processor (2 Cores - 4 Threads) |
| Processor Speed | 2.7 GHz Turbo Boost 3.5 (4 MB Cache, Kaby lake) |
| Installed RAM | 16 GB |
| Type of memory | LPDDR3 2133MHz SDRAM Onboard Memory |
| Hard drive size | 512 GB SSD |
| Hard drive speed | - |
| Optical Drive | No |
| Type of optical drive | - |
| SSD | 512 GB SSD |
| Type of harddrive | Solid State Drive |
| Dedicated graphics | No |
| Graphics memory | Integrated Intel HD Graphics 620 |
| Type of graphics memory | Shared |
| Switchable graphics | No |
| Graphics processor | Intel |
| Backlight | LED |
| Screen size | 12.5" LED backlit Full HD 1080p 60Hz Glare Panel with 72% NTSC |
| Screen surface | 12.5" (16:9) LED backlit FHD (1920x1080) 60Hz Glare Panel with 72% NTSC |
| Screen resolution | 1920x1080 |
| Touchscreen | No |
| Color | Blue |
| RAM | 16 GB |
| Operating System | Windows 10 Home |
| Weight | 910 g with Battery |
| Fingerprint Reader | Yes |
| Numeric keyboard | No |
| Backlit keyboard | Illuminated Chiclet Keyboard |
| Bluetooth | - |
| LAN | No |
| Speed | - |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | Integrated 802.11 AC |
| Condition | New |
| USB | Yes |
| HDMI | No |
| Camera | Yes |
| Operating system (Primary) | Genuine Windows 10 |
| Manual | https://www.asus.com/Notebooks/ASUS-ZenBook-3-UX390UA/specifications/ |
| Product page | https://www.asus.com/Notebooks/ASUS-ZenBook-3-UX390UA/specifications/ |
| Warranty | International |