The store will not work correctly in the case when cookies are disabled.
Sony DVD Player DVP-SR760
Out of stock
Sony DVD Player DVP-SR760 With Picture Enhancing Technology, HDMI & USB
Stylish DVD Player with picture enhancing technology, HDMI® and USB connectivity.
SYSTEM
| DVD Video Playback | YES |
| Audio CD Playback | YES |
| VCD Playback | YES |
| Super VCD Playback | YES |
| DVD-R / RW (Video Format) Playback | YES |
| DVD+R / RW / R DL Playback | YES |
| CD-R / RW Playback | YES |
| DVD Camcorder 8cm DVD | YES |
| JPEG / HD JPEG Playback | YES / YES |
| MP3 Playback | YES |
| AAC / WMA / LPCM / MPEG1 / MPEG4 Playback | YES / YES / YES / YES / YES |
| CD Disc Text | YES |
| DVD Disc Text | YES |
| Precision Drive 3 | NO |
| Twin Laser Pick Up | NO |
| Dynamic Tilt Compensation | NO |
| HDMI® CEC | NO |
PICTURE QUALITY
| Video D/A Converter | 12bit / 108MHz |
| Upscaling | NO |
| Progressive Scan Output | NO |
| Block Noise Reduction | NO |
| Digital Noise Reduction (Motion Adapted) | NO |
| Custom Picture Mode | YES |
| Picture Sharpness | YES |
| Video Equalizer | NO |
| Picture Parameter Adjustments | Sharpness / Picture / Brightness / Colour / HUE |
AUDIO
| Audio D/A Converter | NO |
| DTS Digital Audio Output | YES |
| 96kHz/24bit Digital Audio Output | YES |
| TV Virtual Surround (2ch): Dynamic | NO |
| TV Virtual Surround (2ch): Wide | NO |
| TV Virtual Surround (2ch): Night | NO |
| TV Virtual Surround (2ch): Standard | NO |
| TV Virtual Surround (2ch): 3D Surround | NO |
| V. C. Filter | NO |
| AV Sync | NO |
CONSTRUCTION
| Display on Front Panel | YES |
TERMINAL
| HDMI output | 1 (rear) |
| Component Video Output | NO |
| S-Video Output | NO |
| Composite Video Output | NO |
| Digital Audio Output: Coaxial | YES |
| Digital Audio Output: Optical | NO |
| Analog Stereo Output | NO |
| USB | YES |
REMOTE
CONVENIENCE
| Quick Setup | NO |
| Playback Memory | NO |
| Instant Replay | YES |
| Instant Search | NO |
| High Speed Search | YES |
| Advanced Smooth Scan | NO |
| Smooth Slow | NO |
| Title/Chapter Viewer | YES |
| Child Lock (Tray Lock) | NO |
| Custom Parental Control | NO |
| Multi-Disc Resume | YES (6 discs) |
| 5 minute Resume | NO |
OTHERS
| Screen Saver | YES |
| Background Graphics | NO |
SPECIFICATION
| Signal Format System | PAL / NTSC |
| Power Requirements | 220-240V, 50 / 60Hz |
| Power Consumption (in Stanby) | less than 0.5W |
| Dimensions (WxHxD) mm | 270 x 38.5 x 209 |
| Mass (kg) | 0.95 |