Lenovo V14 G4 - Raptor Lake - 13th Gen Core i3 Hexa-core (6 Core) Processor 8-GB 256-GB SSD Intel Integrated GC 14" Full HD 1080p Display Dolby Audio TPM2.0 (Business Black, Lenovo Direct Local Warranty, NEW)

| Brand | Lenovo |
|---|---|
| Generation | 13th Generation |
| Processor Type | 13th Gen Core i3 1315u Raptor Lake Processor (10 MB Intel Smart Cache) |
| Processor Speed | P Core : 1.2 GHz - 4.5 GHz | E Core : 0.9 GHz - 3.3 GHz (P Core = 2, E Core = 4, Total 6 Core) (P Threads = 4, E Threads = 4, Total 8 Threads) |
| Installed RAM | 8 GB |
| Type of memory | 8GB Soldered DDR4-3200 - One memory soldered to systemboard, one DDR4 SO-DIMM slot, dual-channel capable, Up to 16GB (8GB soldered + 8GB SO-DIMM) DDR4-3200 offering |
| Hard drive size | 256GB SSD M.2 2242 PCIe® 4.0x4 NVMe® |
| Hard drive speed | - |
| Optical Drive | No |
| Type of optical drive | - |
| SSD | 256 GB SSD |
| Type of harddrive | 256GB SSD M.2 2242 PCIe® 4.0x4 NVMe® |
| Graphic Series | Intel UHD Graphics |
| Dedicated graphics | No |
| Graphics memory | Integrated Intel® UHD Graphics |
| Type of graphics memory | Shared |
| Switchable graphics | No |
| Graphics processor | Intel® SoC Platform |
| Backlight | LED |
| Screen size | 14" FHD (1920x1080) TN 250nits Anti-glare, 45% NTSC |
| Screen surface | 14" FHD (1920x1080) TN 250nits Anti-glare, 45% NTSC |
| Screen resolution | 1920x1080 |
| Touchscreen | No |
| Color | Black |
| RAM | 8 GB |
| Operating System | DOS |
| Weight | 1.43 kg (3.15 lbs) |
| Fingerprint Reader | No |
| Numeric keyboard | No |
| Backlit keyboard | Non-backlit, English (UK) |
| Bluetooth | BT5.2 |
| LAN | Yes |
| Speed | 100/1000M (RJ-45) |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | Wi-Fi® 6, 802.11ax 2x2 |
| Condition | New |
| USB | 1x USB 2.0 1x USB 3.2 Gen 1 1x USB-C® 3.2 Gen 1 (support data transfer, Power Delivery (20V only) and DisplayPort™ 1.2) |
| HDMI | 1x HDMI® 1.4b |
| Camera | HD 720p with Privacy Shutter |
| Operating system (Primary) | DOS |
| Manual | https://psref.lenovo.com/Detail/Lenovo_V14_G4_IRU?M=83A0007VPS |
| Product page | https://psref.lenovo.com/Detail/Lenovo_V14_G4_IRU?M=83A0007VPS |
| Warranty | 1 Year Warranty |
Lenovo V14 G4 13th Gen Core i3 Laptop in Pakistan
Here comes a budget-friendly laptop having an ultra-portable and durable design with everything inch-perfect for entry to mid-level users, the Lenovo V14 G4.
It carries an exceptionally reliable, robust, and speedy 13th Generation Core i3 processor, faster 8 GB DDR4 memory, 256 GB SSD storage, integrated Intel UHD graphics, and a 14-inch full HD display.
Moreover, it ensures higher performance flow non-stop with an unequaled battery backup, and keeps the connectivity of the components flawless. It also features an HD camera to make you enjoy hassle-free interactions, and that too with a privacy shutter.
13th Gen Core i3 Processor
This machine has a mid-level processing capability, but it is ultimately robust and speedy with varying tasks from entry to mid-level. The 13th Generation Core i3 1315u processor comes with every detail that any of the top-notch processors offer. It furnishes enhanced data access with its 10 MB cache memory, higher speed with 4.5 GHz, and flawless compatibility with multiple cores and threads.
Integrated Intel UHD Graphics
The Lenovo V14 G4 has a reliable and efficient graphical capability, the Integrated Intel UHD graphics. It ensures flawless playing of FHD videos and offers intense details to deal with graphics-intensive jobs. You're good at enjoying light gaming, mid-level editing, designing, and other such jobs with speed, accuracy, and lifelike colors.
14-Inch Full HD Display
This machine has the finest 14-inch full HD display with incredibly clear and vibrant vision. It furnishes 1920x1080 pixels to boost sharpness, and an anti-glare coating to take care of reflection that causes eye strain. Moreover, 250 nits are good to boost visibility, and wide viewing angles ensure a comfortable and watchful viewing experience.
8 GB DDR4 Memory Backup
Features 8 GB soldered memory with DDR4 version, and it is upgradable up to 16 GB. Moreover, the speed of up to 3200 MT/s gets the finest pace for multitasking. It also ensures the lowest latencies and no longer slow load times with demanding apps. It is energy efficient and good for handling varying tasks without slowing down the machine.
Dynamic 256 GB SSD Storage
This laptop has a dynamic 256 GB SSD PCIe NVMe storage. It is silent, consumes the lowest energy, and performs up to the mark with the storage of large datasets, videos, documents, spreadsheets, etc. It contributes to the processing capability with its higher transfer rate as well.
Comprehensive Connectivity and Enduring Battery Backup
Has a comprehensive connectivity setup based on ports and wireless modes. It includes Wi-Fi, Bluetooth, USB ports for charging, displays, data transfer, etc. Moreover, it offers an enduring battery that backs your run time enormously. It carries a fast charge, and unlike other picks, it doesn't let the battery drain fast. Indeed, a great support to use this machine outdoors, during busy business trips.
Lightweight, Durable, and Modern Design
Comes with a super lightweight build that pushes portability higher with 1.43 kg only. It is also durable with an aero-grade aluminum body and resists routine wear and tear fully. Moreover, the cutting edges and sleek profile make it look like a fashion icon.
Other Specs
It also offers a non-backlit keyboard, an HD 720p camera with a privacy shutter, the DOS operating system, an HDMI, a 1-year warranty backup, and a Black finish that complements its modernity and elegance.
Buy Lenovo V14 G4 in Pakistan
Lenovo V14 G4 13th Gen Core i3 Hexa-core (6 Core) Processor 14-inch Full HD 1080p Display Business Black Color 1-Year Lenovo Direct Local Warranty Brand New Laptop Latest Price in Pakistan is Rs. 119,999. Order your favorite tech now — COD available in Lahore, Karachi, and Islamabad.