Lenovo ThinkPad T470s
In stock
Lenovo ThinkPad T470s - Sky Lake - 6th Gen Core i5 6300U Processor 4-GB 128-GB SSD Intel HD 520 Graphics 14" Full HD 1080P IPS AG Display Backlit KB W10 Pro (Black, Used)
Rs. 31,000.00

| Brand | Lenovo |
|---|---|
| Generation | 6th Generation |
| Processor Type | 6th Gen Intel Core i5 6300U vPro Processor (2 Cores / 4 Threads, 3 MB Cache) |
| Processor Speed | 2.4 GHz up to 3.1 GHz Turbo Boost |
| Installed RAM | 4 GB |
| Type of memory | DDR4-2133 |
| Hard drive size | 128 GB PCIe® NVMe™ SSD |
| Hard drive speed | - |
| Optical Drive | No |
| Type of optical drive | - |
| SSD | 128 GB SSD |
| Type of harddrive | 128 GB PCIe® NVMe™ SSD |
| Dedicated graphics | No |
| Graphics memory | Integrated Intel HD 520 Graphics |
| Type of graphics memory | Shared |
| Switchable graphics | No |
| Graphics processor | Intel® integrated SoC |
| Backlight | LED |
| Screen size | 14.0" FHD (1920 x 1080), Non-Touch, Anti-glare, LED Backlit, 60Hz, 250 nits |
| Screen surface | 14.0" FHD (1920 x 1080), Non-Touch, Anti-glare, LED Backlit, 60Hz, 250 nits |
| Screen resolution | 1366 x 768) |
| Touchscreen | No |
| Color | Black |
| RAM | 4 GB |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Weight | 1.32 kg |
| Fingerprint Reader | No |
| Numeric keyboard | No |
| Backlit keyboard | Backlit KB English (US) |
| Bluetooth | BT 4.1 |
| LAN | Yes |
| Speed | 100/1000M (RJ-45) |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | Wi-Fi® 6, 802.11ax 2x2 |
| Condition | Used |
| USB | 3x USB 3.1 Gen 1 (USB 3.0), 1x USB Type-C (Thunderbolt 3) |
| HDMI | 1x HDMI 1.4b |
| Camera | 720p HD camera |
| Operating system (Primary) | Windows 10 Pro |
| Manual | https://psref.lenovo.com/ |
| Product page | https://psref.lenovo.com/ |
| Warranty | 7 Days Checking Warranty |