Lenovo ThinkPad L470 Used
Out of stock
Lenovo ThinkPad L470 - Sky Lake - 6th Gen Core i5 6300U Processor 8-GB 500-GB HDD Intel HD 520 Graphics 14" HD 768P AG Display W10 Pro (Black, Used)
Rs. 34,000.00

| Brand | Lenovo |
|---|---|
| Generation | 6th Generation |
| Processor Type | 6th Gen Intel Core i5 6300U vPro Processor (2 Cores / 4 Threads, 3 MB Cache) |
| Processor Speed | 2.4 GHz up to 3.1 GHz Turbo Boost |
| Installed RAM | 8 GB |
| Type of memory | DDR4-2133 |
| Hard drive size | 500 GB HDD |
| Hard drive speed | - |
| Optical Drive | No |
| Type of optical drive | - |
| SSD | None |
| Dedicated graphics | No |
| Graphics memory | Integrated Intel HD 520 Graphics |
| Type of graphics memory | Shared |
| Switchable graphics | No |
| Graphics processor | Intel® integrated SoC |
| Backlight | No |
| Screen size | 14.0" (355mm) HD (1366x768), anti-glare, LED backlight, 220 nits, 16:9 aspect ratio, 500:1 contrast ratio |
| Screen surface | 14.0" (355mm) HD (1366x768), anti-glare, LED backlight, 220 nits, 16:9 aspect ratio, 500:1 contrast ratio |
| Screen resolution | 1366x768 |
| Touchscreen | No |
| Color | Black |
| RAM | 8 GB |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Weight | 1.87 kg |
| Fingerprint Reader | No |
| Numeric keyboard | No |
| Backlit keyboard | Non-backlit, English |
| Bluetooth | BT 4.1 |
| LAN | Yes |
| Speed | 100/1000M (RJ-45) |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | Intel 8260ac |
| Condition | Used |
| USB | 3x USB 3.1 Gen 1 (USB 3.0, 1x Always On) |
| HDMI | No |
| Camera | 720p HD camera |
| Operating system (Primary) | Windows 10 Pro |
| Manual | www.psref.lenovo.com |
| Product page | www.psref.lenovo.com |
| Warranty | 7 Days Checking Warranty |