Lenovo ThinkPad E16 Gen 1 - Raptor Lake - 13th Gen Core i7 13700H Processor 16-GB to 48-GB 512-GB to 2-TB SSD Intel Integrated GC 16" WUXGA IPS AG 300nits Display DolbyAtmos Backlit KB FP Reader TPM 2.0 (Black, Bag Included, Lenovo Direct Warranty)

| Brand | Lenovo |
|---|---|
| Generation | 13th Generation |
| Processor Type | 13th Gen Core i7 13700H Raptor Lake Processor (24 MB Intel Smart Cache) |
| Processor Speed | 2.4 GHz Boost up to 5.0 GHz (Total Cores 14, # of Performance-cores 6, # of Efficient-cores 8, Total Threads 20) |
| Installed RAM | 16 GB |
| Type of memory | 16GB Soldered DDR4-3200 + 1 Empty SO-DIMM DDR4-3200 Up to 48 GB |
| Hard drive size | 512GB SSD M.2 2242 PCIe® 4.0x4 NVMe® Opal 2.0 |
| Hard drive speed | - |
| Optical Drive | No |
| Type of optical drive | - |
| SSD | 512 GB SSD |
| Type of harddrive | 512GB SSD M.2 2242 PCIe® 4.0x4 NVMe® Opal 2.0 |
| Graphic Series | Intel Iris Xe Graphics as UHD Graphics |
| Dedicated graphics | No |
| Graphics memory | Integrated Intel® Iris® Xe Graphics Functions as UHD Graphics |
| Type of graphics memory | Shared |
| Switchable graphics | No |
| Graphics processor | Intel® SoC Platform |
| Backlight | LED |
| Screen size | 16" WUXGA (1920x1200) IPS 300nits Anti-glare, 45% NTSC |
| Screen surface | 16" WUXGA (1920x1200) IPS 300nits Anti-glare, 45% NTSC |
| Screen resolution | 1920x1200 |
| Touchscreen | No |
| Color | Black |
| RAM | 16 GB |
| Operating System | DOS |
| Weight | 1.81 kg (3.99 lbs) |
| Fingerprint Reader | No |
| Numeric keyboard | Yes |
| Backlit keyboard | Backlit, English (EU) |
| Bluetooth | BT 5.1 |
| LAN | Yes |
| Speed | 100/1000M (RJ-45) |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | Wi-Fi® 6, 802.11ax 2x2 |
| Condition | New |
| USB | 1x Thunderbolt™ 4 / USB4® 40Gbps (support data transfer, Power Delivery 3.0 and DisplayPort™ 1.4) 1x USB 2.0 1x USB 3.2 Gen 1 (Always On) 1x USB-C® 3.2 Gen 2 (support data transfer, Power Delivery 3.0 and DisplayPort™ 1.4) |
| HDMI | HDMI® 2.1, up to 4K/60Hz |
| Camera | Camera privacy shutter |
| Operating system (Primary) | DOS |
| Manual | https://psref.lenovo.com/Detail/ThinkPad_E16_Gen_1_Intel?M=21JN00CKGQ |
| Product page | https://psref.lenovo.com/Detail/ThinkPad_E16_Gen_1_Intel?M=21JN00CKGQ |
| Warranty | 1 Year Warranty |
Lenovo ThinkPad E16 13th Gen Core i7 Laptop in Pakistan
If you're seeking a computing machine to lift your processing journey with the best available in town, here comes the Lenovo ThinkPad E16 Gen 1, a brand-new laptop with some handsome aesthetics and powerful design. It houses an incredible blend of full HD+ display, Intel Iris Xe integrated graphics, a powerful battery, a comprehensive connectivity setup, and more. The latest 13th Generation Core i7 processor pushes the boundaries of complex processing beyond expectations with ease, precision, and quality. Let's find out how it makes you achieve the best out-of-home and office usage.
13th Gen Core i7 Processor
This machine has a powerful CPU, the 13th Generation Core i7 13700H, based on Raptor Lake architecture. It carries high-end details to submit faster and more reliable processing solutions. Offering higher data access with its 24 MB cache support, and flawless transitions to lead higher performance flow with its boosted 5.0 GHz speed. Moreover, it offers 6 performance cores, 8 efficient cores, and 20 threads to win you the finest equation between performance and efficiency.
Intel Iris Xe as UHD Graphics
The ThinkPad E16 offers Intel Iris Xe integrated graphics, which work as UHD graphics. It is good for handling graphics-intensive apps and other stuff. No matter if you play games, design, develop, or render images, it's all good to make it up with contemporary needs, and that too with incredible visuals.
16-Inch WUXGA IPS Display
Offers a 16-inch WUXGA screen, which is better than a full HD+ display. It houses 1920x1200 pixels to ensure higher resolution with unquestionable clarity, IPS technology to ensure no lack of color accuracy and precision, and 300 nits to boost visibility in varying lighting conditions. For a perfect vision free from strain, it offers an unbeatable anti-glare coating.
16 GB Memory
This machine features 16 GB soldered memory with a DDR4 version. It is incredibly good for attaining flawless multitasking. The speed of 3200 MT/s is good enough to ensure lag-free app loading, launching, and switching.
512 GB SSD Storage
It features a huge storage of 512 GB SSD, which works silently and smartly for varying types of data. It provides a higher transfer rate with the latest PCIe NVMe technology and carries no moving parts, the ultimate choice for machines like this one.
Full HD Camera and Dynamic Connectivity
The Lenovo E16 features a full HD camera with a privacy shutter that goes smoothly to boost your engagement, communication, and fun. Moreover, the battery life is extremely lasting and good to use on long trips for longer hours. It multiplies your productivity in thick and thin, allowing boundaryless usage.
Classy Design with High Portability
Has an astonishing design with some classy looks. It is sleek, and the weight is not more than 1.81 kg, which is the finest support for portable usage. It surely goes well with your fashion needs, even shapes it in a better and new way altogether.
Other Specs
Also features a numeric keyboard, a backlit keyboard, a 1-year warranty backup, an HDMI, USB ports, Wi-Fi, Bluetooth, and a simple yet attractive Black finish, which turns out to be striking and stunning seamlessly.
Buy Lenovo ThinkPad E16 in Pakistan
Lenovo ThinkPad E16 Gen 1 13th Generation Core i7 13700H Processor 16-inch WUXGA IPS AG 300nits Display Black Color Bag Included 1 Year Lenovo Direct Warranty Brand New Laptop Latest Price in Pakistan is Rs. 245,000. Paklap offers hassle-free Cash on Delivery services across Lahore, Karachi, and Islamabad.