Lenovo ThinkPad E14 Gen 7 - Raptor Lake - Intel® Core™ 5 210H 8-Core Processor 8-GB 512GB SSD Intel Integrated Graphics 14" WUXGA IPS AG 300nits Display Backlit KB FP Reader TPM 2.0 (Black, Bag Included, Lenovo Direct Local Warranty, NEW)

| Brand | Lenovo |
|---|---|
| Generation | Intel Core 5 |
| Processor Type | Intel® Core™ 5 210H (8 Cores: 4 Performance + 4 Efficient, 12 Threads, 12MB Cache) |
| Processor Speed | 2.2 GHz Base / up to 4.8 GHz, E-core 1.6 GHz Base / up to 3.6 GHz |
| Installed RAM | 8 GB |
| Type of memory | 8GB SO-DIMM DDR5-5600 (1x8GB), Supports up to 64GB DDR5-5600 |
| Hard drive size | 512 GB SSD |
| Hard drive speed | M.2 2280 PCIe® 4.0x4 NVMe® |
| Optical Drive | No |
| Type of optical drive | - |
| SSD | 512 GB SSD |
| Type of harddrive | 512 GB SSD M.2 2280 PCIe® 4.0x4 NVMe® |
| Graphic Series | Intel Integrated Graphics |
| Dedicated graphics | No |
| Graphics memory | Intel Integrated |
| Type of graphics memory | Shared |
| Switchable graphics | No |
| Graphics processor | Intel® SoC Platform |
| Backlight | LED |
| Screen size | 14" WUXGA (1920x1200) IPS 300nits Anti-glare, 45% NTSC, 60Hz |
| Screen surface | 14" WUXGA (1920x1200) IPS 300nits Anti-glare, 45% NTSC, 60Hz |
| Screen resolution | 1920x1200 |
| Touchscreen | No |
| Color | Black |
| RAM | 8 GB |
| Operating System | DOS |
| Weight | Starting at 1.34 kg (2.95 lbs) |
| Fingerprint Reader | Touch Style, Match-on-Chip, Integrated in Power Button |
| Numeric keyboard | Yes |
| Backlit keyboard | Backlit, English (EU) |
| Bluetooth | BT 5.3 |
| LAN | Yes |
| Speed | 100/1000M (RJ-45) |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | Wi-Fi® 6E, 802.11ax 2x2 |
| Condition | New |
| USB | 1x USB-A (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1) 1x USB-A (USB 10Gbps / USB 3.2 Gen 2), Always On 1x USB-C® (Thunderbolt™ 4 / USB4® 40Gbps), with USB PD 3.1 and DisplayPort™ 2.1 |
| HDMI | 1x HDMI® 2.1, up to 4K/60Hz |
| Camera | FHD 1080p + IR Hybrid with Privacy Shutter |
| Operating system (Primary) | DOS |
| Manual | https://psref.lenovo.com/Detail/ThinkPad_E14_Gen_7_Intel?M=21T9002YGQ |
| Product page | https://psref.lenovo.com/Detail/ThinkPad_E14_Gen_7_Intel?M=21T9002YGQ |
| Warranty | 1 Year Warranty |
Lenovo ThinkPad E14 Gen 7 Intel Core 5 Laptop in Pakistan
We're talking about a serious business laptop that oozes power with efficiency, and performance with style, the Lenovo ThinkPad E14 Gen 7. It delivers smooth AI-related tasks and keeps the operations flawless with its advanced Intel Core 5 processor. The mix of Intel integrated graphics with a 14-inch IPS display gives sharp visuals, lag-free.
Moreover, it houses a 512 GB SSD storage, a sturdy 8 GB DDR5 memory, a backlit keyboard, touch-style ID, and a full HD webcam. A durable battery backup immensely pushes productivity higher. Not only this, but the 1-year warranty gives peace of mind with boosted confidence in this Black finish machine.
Let's explore more.
Intel Core 5 Processor
This laptop has an extraordinary processing capability, the Intel Core 5 210H processor. It ensures flawless compatibility between components to boost performance delivery. Avoids delay and lags, and keeps the operations sturdy and efficient. With its 8 cores, including half performance and the other half for efficiency, combined with 12 threads, it ensures higher responsiveness and seamless multitasking.
Also offers a 12 MB cache to push data access higher. For routine jobs, it has a base speed of 2.2 GHz, and it goes up to a maximum of 4.8 GHz for handling hardcore tasks efficiently. Plus, it keeps up with advanced processing needs with a dedicated NPU. This Neural Processing Unit gets smart capabilities to enhance machine learning tasks for improved performance, efficiency, and accuracy.
Intel Integrated Graphics
It has high-performance Intel integrated graphics. You're good at enjoying quality visuals without compromising speed, accuracy, and energy efficiency. It keeps up with your entertainment and serious business significantly. Allows playing light games, FHD videos, demanding applications, content creation, hard-core professional jobs, and more. It doesn't carry a discrete memory, but uses shared VRAM, good for boosting performance and saving energy.
14-Inch WUXGA IPS Display
The ThinkPad E14 houses an incredibly sharp and vibrant 14-inch screen with a WUXGA resolution of enhanced 1920x1200 pixels. It pushes vividness higher, and gets clarity to the fullest. The IPS technology ensures color accuracy touches its peak, and 300 nits of brightness is good for visibility in brighter surroundings.
The anti-glare coating in the screen reduces reflection, protects eyes from strain, and provides a comfortable viewing experience. The 60 Hz refresh rate is an amazing support for enjoying multiple high-end applications with a good frame motion, completely lag-free.
8 GB DDR5 RAM
This ThinkPad Gen 7 has a robust 8 GB SO-DIMM DDR5 memory that boosts multitasking significantly. It deals with latency with its higher 5600 MHz speed. You get improved load time and higher responsiveness to enjoy unbeatable performance delivery with it. Plus, it offers an expansion option up to 32 GB to keep up with enhanced memory needs.
512 GB SSD Storage
It has reliable storage that works better than traditional HDDs. It stores data, secures it, and saves your work and play with silent operations. Its advanced PCIe NVMe technology ensures no lack of transfer rate to get flawless processing solutions. No matter if you store apps, software, documents, multimedia, or anything else, it ensures the safety of everything with its flash memory that carries no moving parts.
Backlit Keyboard and Touch ID
Has a supportive backlit keyboard that ensures a smooth typing and writing experience in low lighting. The LED lights underneath the keys light up to provide you with enough visibility. Indeed, a massive push for busy users who often work and play at night. Moreover, the Touch ID gets you instant unlock with a simple touch. It avoids long passwords, good to save time and to increase productivity.
Durable Battery Backup
The battery backup of this laptop amazes its users with its lasting. It submits hours of run time on a single charge. Avoids frequent recharges, keeps the drainage as slow as you like, and gets a fast recharge within minutes.
Ergonomic Design
Has an appealing design that combines both practicality and aesthetics. It has a top chassis of aluminum alloy, and the base is made up of high-quality ABS polymer. Together, both ensure a blend of portability and durability. Furthermore, the lightweight body of 1.34 kg (2.95 lbs) improves portability even higher. The matte black finish gives it a dominant touch that attracts professionals a lot.
Other Specs
It also features a full HD webcam that has IR technology with a privacy shutter to protect it, the DOS operating system, a numeric keypad with the backlit keyboard, 1 HDMI 2.1 port, up to 4K/60Hz, 1 USB-C port (Thunderbolt 4 / USB 4 40Gbps), with PD 3.1 and DisplayPort 2.11 USB-A port (5Gbps / 3.2 Gen 1), and 1 USB-A port (10Gbps / 3.2 Gen 2), Bluetooth 5.3, and Wi-Fi 6E. Last but not least, this 14-inch machine gets you a long 1-year warranty backup with a laptop bag for free.
Buy Lenovo ThinkPad E14 in Pakistan
Lenovo ThinkPad E14 Gen 7 Intel Core 5 210H 8-Core Processor 8 Intel Integrated Graphics 14-inch WUXGA IPS AG 300nits Display Black Color Brand New Laptop Latest Price in Pakistan is Rs. 235,000. Cash on Delivery made easy in Lahore, Karachi, and Islamabad — exclusively by Paklap.