Lenovo ThinkBook 16 G8 - Intel Core 5 210H 8-Core Processor 8-GB 512-GB SSD Intel Integrated Graphics 16" WUXGA 1200p IPS AG Display Dolby Audio Backlit KB FP Reader TPM 2.0 (Bag Included, Arctic Grey, Lenovo Direct Local Warranty, NEW)

| Brand | Lenovo |
|---|---|
| Generation | Intel Core 5 |
| Processor Type | Intel Core 5 210H Processor (12 MB Intel® Smart Cache) |
| Processor Speed | Efficient Core Speed : 1.6 GHz Up to 3.6 GHz | Performance Core Speed : 2.2 GHz Up to 4.8 GHz (8-Core : 4P, 4E Core, 12 Threads) |
| Installed RAM | 8 GB |
| Type of memory | 1x 8GB SO-DIMM DDR5-5600 Two DDR5 SO-DIMM slots, dual-channel capable Up to 64GB DDR5-5600 |
| Hard drive size | 512GB SSD M.2 2242 PCIe® 4.0x4 NVMe® |
| Hard drive speed | - |
| Optical Drive | No |
| Type of optical drive | - |
| SSD | 512 GB SSD |
| Type of harddrive | 512GB SSD M.2 2242 PCIe® 4.0x4 NVMe® |
| Graphic Series | Intel Integrated Graphics |
| Dedicated graphics | No |
| Graphics memory | Integrated Intel® Graphics |
| Type of graphics memory | Shared |
| Switchable graphics | No |
| Graphics processor | Intel® SoC Platform |
| Backlight | LED |
| Screen size | 16" WUXGA (1920x1200) IPS 300nits Anti-glare, 45% NTSC, 60Hz |
| Screen surface | 16" WUXGA (1920x1200) IPS 300nits Anti-glare, 45% NTSC, 60Hz |
| Screen resolution | 1920x1200 |
| Touchscreen | No |
| Color | Grey |
| RAM | 8 GB |
| Operating System | DOS |
| Weight | Starting at 1.7 kg (3.75 lbs) |
| Fingerprint Reader | Touch Style, Integrated in Power Button |
| Numeric keyboard | Yes |
| Backlit keyboard | Backlit, English (EU) |
| Bluetooth | BT5.3 |
| LAN | Yes |
| Speed | 100/1000M (RJ-45) |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | Wi-Fi® 6E, 802.11ax 2x2 |
| Condition | New |
| USB | 1x USB-A (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1) 1x USB-A (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1), Always On 1x USB-C® (USB 10Gbps / USB 3.2 Gen 2), with USB PD 3.0 and DisplayPort™ 1.4 1x USB-C® (Thunderbolt™ 4 / USB4® 40Gbps), with USB PD 3.0 and DisplayPort™ 2.1 |
| HDMI | 1x HDMI® 2.1, up to 4K/60Hz |
| Camera | FHD 1080p with Privacy Shutter |
| Operating system (Primary) | DOS |
| Manual | https://psref.lenovo.com/Detail/ThinkBook_16_G8_IRL?M=21SH0036GQ |
| Product page | https://psref.lenovo.com/Detail/ThinkBook_16_G8_IRL?M=21SH0036GQ |
| Warranty | 1 Year Warranty |
Lenovo ThinkBook 16 G8 Intel Core 5 New Laptop
A large, professional, mid-level laptop is all you need to meet your performance needs. Coming in an Arctic Grey finish, the Lenovo ThinkBook 16 G8 is all set to take up your professional and creative challenges.
It features top-notch specs in a sleek body and an affordable price range. Offers Intel Core 5 processor, Intel integrated graphics, customisable RAM, 512 GB SSD storage, 16-inch WUXGA display, powerful battery, and more.
Let's get straight to the specifications below.
Processor
It comes equipped with the Intel Core 5 210H processor that carries 12 MB Smart Cache memory. If we break down the details, it has 4 efficient cores with a base speed of 1.6 GHz that can go up to 3.6 GHz, and 4 performance cores that can give you a base speed of 2.2 GHz that can go up to 4.8 GHz.
Not only this, but the 12 threads boost operations for multitaskers significantly. All in all, these capabilities can take up mid-level to demanding professional tasks effortlessly.
Robust Memory
It comes pre-installed with 8 GB DDR5 memory, which operates at 5600 MT/s, good for handling multiple demanding apps simultaneously. Being dual-channel capable with two SO-DIMM slots, it offers memory upgrades of up to 64 GB for future needs. DDR5 memory reduces latencies, improves load time, and lets you enjoy lag-free operations.
Massive Storage
The Lenovo ThinkBook 16 G8 houses a reliable storage of 512 GB SSD. It is reliable and faster than the previous storage alternatives. Plus, the PCIe NVMe technology boosts transfer rate for handling heavy-load jobs with ease and accuracy.
16-Inch Display
An impressively large 16-inch Wide Ultra Extended Graphics Array (WUXGA) display with a resolution of 1920×1200 pixels and a refresh rate of 60 Hz ensures a smooth, sharp, and clear view. The IPS technology delivers better colors and wide viewing angles. It has a peak brightness of 300 nits so that you can work and study in brighter settings.
Moreover, the screen has anti-glare coating to bring down reflections and glare to a bare minimum. Plus, the 45% NTSC for color coverage is good for day-to-day jobs.
Integrated Graphics
The Intel integrated graphics share system resources and do not require a separate memory. The integrated graphics refer to the setup that is built directly into the CPU, with the Intel SoC platform. It handles visual outputs with speed and precision.
Whether you play videos, render images, design web, or connect external displays, it can handle it all.
Backlit Keyboard and Fingerprint Reader
It features a beautiful backlit keyboard that lights up when you need it. The keyboard has a separate num-pad for typing and data-entry jobs. This laptop also has a fingerprint reader that is integrated into the power button. It lets you unlock the laptop seamlessly while keeping your data secure.
Sleek, Smart, and Powerful Design
Upon unboxing, you find a brand-new laptop in a classy Arctic Grey finish. The top is aluminum while the bottom is PC-ABS plastic, which, in turn, maintains its weight and durability. Talking about weight, it has a lightweight body of 1.7 kg (3.75 lbs), making it portable. It comes with a bag so that you can easily carry it around. As for the size, it is 16 inches wide, but it still looks quite sleek.
Comprehensive Connectivity Solutions
As for the connectivity of this laptop, it stuns you with its comprehensiveness. Featuring 1x USB-A (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1), 1x USB-C (USB 10Gbps / USB 3.2 Gen 2) with USB PD 3.0 and DisplayPort 1.4, 1x USB-C® (Thunderbolt 4 / USB4 40Gbps), 1x HDMI 2.1, up to 4K/60Hz, Wi-Fi 6E, 802.11ax 2x2, and Bluetooth 5.3.
Buy Lenovo ThinkBook 16 G8 Intel Core 5 210H Online in Pakistan
Lenovo ThinkBook 16 G8 with Intel Core 5 210H 8-Core Processor, 8-GB RAM, 512-GB SSD, Intel Integrated Graphics, 16-inch WUXGA 1200p IPS AG Display, Dolby Audio, Backlit KB, FP Reader Brand New Laptop Latest Price in Pakistan is Rs. 210,000. Paklap Offers Cash on Delivery in Karachi Lahore, and Islamabad.
For more information, please call or WhatsApp us at 0300-0369892.