Lenovo N23 Yoga Chromebook 2nd Gen 2 in 1 - MediaTek MT8173C 2-Core Processor 4GB 32GB eMMC PowerVR GX6250 11.6" HD 768p IPS 250nits Anti-glare Touchscreen Convertible Display Chrome OS (Black, Used)

| Brand | Lenovo |
|---|---|
| Generation | No Generation |
| Processor Type | MediaTek:MT8173C |
| Processor Speed | MTX4 Quad-core (4 Core) |
| Installed RAM | 4GB |
| Type of memory | Soldered LPDDR4-2400 |
| Hard drive size | 32GB |
| Hard drive speed | eMMC 5.1 |
| Optical Drive | No |
| Type of optical drive | - |
| SSD | 32 GB SSD |
| Type of harddrive | 32GB eMMC |
| Graphic Series | MX 450 |
| Dedicated graphics | No |
| Graphics memory | Integrated PowerVR GX6250 |
| Type of graphics memory | Shared |
| Switchable graphics | No |
| Graphics processor | MediaTek SoC Platform |
| Backlight | - |
| Screen size | 11.6" HD (1366x768) IPS 250nits Anti-glare, Touch |
| Screen resolution | 1366x768 |
| Screen surface | 11.6" HD (1366x768) IPS 250nits Anti-glare, Touch |
| Touchscreen | Yes |
| Color | Black |
| RAM | 4 GB |
| Weight | - |
| Fingerprint Reader | No |
| Backlit keyboard | No |
| Numeric keyboard | No |
| Bluetooth | BT 5.1 |
| LAN | No |
| Speed | - |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | 802.11ac Wi-Fi |
| Condition | Used |
| USB | 1x USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A 1x USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-C |
| HDMI | 1x HDMI |
| Camera | Front HD 720p / Rear 5.0MP |
| Operating System | Chrome OS |
| Manual | https://psref.lenovo.com |
| Product page | https://psref.lenovo.com |
| Warranty | 7 Days Checking Warranty |
Lenovo N23 Yoga 2-in-1 Used Chromebook in Pakistan
If you're looking for a device that has utmost mobility and can handle routine tasks like browsing, streaming, and other day-to-day jobs, you're good to pick this Lenovo N23 Yoga 2nd Gen 2-in-1 Chromebook. Thanks to its convertible display, it allows using it as a tablet and a laptop.
Moreover, it offers a MediaTek MT8173C processor, allows you to enjoy mid-level tasks seamlessly, ensures higher memory speed with DDR4 RAM, and a robust storage with a 32 GB SSD. Being a used machine, it costs your pocket very little. So, let's follow the route below to the detailed specs right away.
MediaTek MT8173C Quad-core Processor
The Lenovo N23 features a robust processor designed to meet daily tasks efficiently. It has a quad-core build to ensure a good performance flow with multitasking. You're good at enjoying educational stuff, video streaming, browsing, etc. It ensures a responsive experience with its cloud-based OS.
MX 450 Integrated PowerVR GX6250 Graphics
Unlike dedicated GPUs, this integrated PowerVR GX6250 graphics processor consumes less energy and delivers the finest performance flow with web-based tasks. It seamlessly handles HD videos, entry-level rendering, etc. However, it is highly reliable with its quality visuals to boost your educational learning and other daily tasks significantly.
11.6-Inch Wide HD IPS Display
This device is brilliant with its 11.6-inch HD display. It carries higher details like IPS technology to boost color precision, and 250 nits to enhance brightness. Moreover, it carries an anti-glare coating to deal with reflection for a comfortable vision, and 1366x768 pixels to lift clarity to the fullest. Furthermore, the touch option gets another layer of controlled, comfortable, and personalized user experience. Above all, it is convertible, good to use with the utmost flexibility of a 360-degree hinge.
4 GB DDR4 RAM
The Lenovo Chromebook has a reliable and faster 4 GB DDR4 RAM. It is brilliant with its 2400 MT/s speed, handles multitasking effortlessly, is good to take down latency, and ensures better load time. It certainly boosts your web-related tasks seamlessly.
32 GB SSD Storage
Offers a massive 32 GB SSD storage. It goes well with the storage of data that you need to use daily. You're good to enjoy faster boot time, enhanced app launching and switching, and get enough space for handling browser data, apps, documents, etc.
Dynamic Connectivity Modes
It also has a dynamic range of connectivity solutions, such as wireless and physical ports. It includes Wi-Fi, Bluetooth 5.1, HDMI, USB ports, etc. It ensures unbeatable connectivity to avoid potential breakdown and to push productivity higher.
Portable and Convertible Design
The Lenovo N23 is an amazing Chromebook with a highly portable design. It is robust, lightweight, and durable. Moreover, you're good to use it as a tablet and laptop because of its useful and convertible design.
Other Specs
Also features a front HD 720p 5MP camera, the Chrome operating system, a 7-day checking warranty, a lasting battery that stays in business for longer hours on a single charge, and a Black finish that looks irresistibly appealing and attractive.
Buy Lenovo N23 in Pakistan
Lenovo N23 Yoga Chromebook 2nd Gen 2-in-1 MediaTek MT8173C 2-Core Processor 11.6-inch HD 768p IPS 250nits Anti-glare Touchscreen Convertible Display Black Color Used Laptop Latest Price in Pakistan is Rs. 15,000. Paklap brings you COD convenience in Lahore, Karachi, and Islamabad for stress-free shopping.