Lenovo IdeaPad Slim 5 14 - Intel Core Ultra 5 125H 14-Core Processor 16-GB 512-GB SSD Intel Arc Graphics 14" WUXGA 1200p IPS 300nits Display DolbyAudio TPM 2.0 (Cloud Grey, Lenovo Direct Local Warranty)

| Brand | Lenovo |
|---|---|
| Generation | Intel Core Ultra 5 |
| Processor Type | Intel® Core™ Ultra 5 125H, 14C (4P + 8E + 2LPE) / 18T, 18MB |
| Processor Speed | 1.3 GHz Max Turbo up to 4.5GHz |
| Installed RAM | 16 GB |
| Type of memory | 16GB Soldered LPDDR5x-7467 Memory soldered to systemboard, no slots, dual-channel not upgradable |
| Hard drive size | 512GB SSD M.2 2242 PCIe® 4.0x4 NVMe® |
| Hard drive speed | - |
| Optical Drive | No |
| Type of optical drive | - |
| SSD | 512 GB SSD |
| Type of harddrive | 512GB SSD M.2 2242 PCIe® 4.0x4 NVMe® |
| Graphic Series | Intel Arc Graphics |
| Dedicated graphics | No |
| Graphics memory | Integrated Intel Arc Graphics |
| Type of graphics memory | Shared |
| Switchable graphics | No |
| Graphics processor | Intel® SoC Platform |
| Backlight | LED |
| Screen size | 14" WUXGA (1920x1200) IPS 300nits Anti-glare, 45% NTSC |
| Screen surface | 14" WUXGA (1920x1200) IPS 300nits Anti-glare, 45% NTSC |
| Screen resolution | 1920x1200 |
| Touchscreen | No |
| Color | Grey |
| RAM | 16 GB |
| Operating System | DOS |
| Weight | 1.48 kg (3.26 lbs) |
| Fingerprint Reader | No |
| Numeric keyboard | No |
| Backlit keyboard | Backlit, English (UK) |
| Bluetooth | BT5.2 |
| LAN | No |
| Speed | - |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | Wi-Fi® 6E, 802.11ax 2x2 |
| Condition | New |
| USB | 1x USB-A (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1) 1x USB-A (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1), Always On 2x USB-C® (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1), with USB PD 3.0 and DisplayPort™ 1.4 |
| HDMI | 1x HDMI® 1.4b |
| Camera | FHD 1080p + IR with Privacy Shutter, ToF Sensor |
| Operating system (Primary) | DOS |
| Manual | https://psref.lenovo.com/Detail/IdeaPad_Slim_5_14IMH9?M=83DA009EPS |
| Product page | https://psref.lenovo.com/Detail/IdeaPad_Slim_5_14IMH9?M=83DA009EPS |
| Warranty | 1 Year Warranty |
Lenovo IdeaPad Slim 5 Core Ultra 5 Laptop in Pakistan
If you're looking for a beautiful laptop that houses powerful capabilities to meet your style and productivity needs, you have the best one available in Pakistan, the Lenovo IdeaPad Slim 5 14.
It is a dynamic machine with some handsome processing capabilities, including a Core Ultra 5 CPU and Intel Arc integrated graphics. Moreover, it helps you achieve the best out of creative jobs and multiplies your fun time with the finest display, spacious storage, enhanced memory speed, and that too with an unbeatable battery for unstoppable play.
Intel Core Ultra 5 Processor
The Lenovo IdeaPad Slim 5 has an extremely responsive processor, the Core Ultra 5 125H. It offers a hybrid architecture with 2 low-power efficient cores, 2 performance cores, and 8 efficient cores. Also offers a 12 MB cache to boost multitasking and data access, and AI NPU support for contemporary tasking. It submits a higher speed of 4.3 GHz, good for power saving, and makes the machine appear extraordinarily thin and smart.
Intel Arc Integrated Graphics
If you seek next-level graphical support for your visuals, the Intel Arc integrated graphics can do it seamlessly. It offers far better performance than Intel UHD and Iris Xe graphics. You can enjoy a good pace with quality visuals with gaming, content creation, rendering, etc.
16 GB Memory
The IdeaPad Slim 5 features advanced memory support, the 16 GB of DDR5 RAM. It is soldered to the motherboard, which makes it beyond removal and upgradation. It submits 7467 MT/s speed, gets extreme responsiveness, and provides ultimate, flawless, and reliable performance delivery.
512 GB Storage
Comes with a 512 GB SSD with an M.2 2242 form factor for extreme compactness. It offers an enhanced transfer rate, good for improved boot time, and quick file access. It stores large datasets, including videos, documents, spreadsheets, etc. Likewise, it certainly gets the best blend of power saving, speed, and accuracy.
14-Inch Full HD+ Display
Has an exceptional watchful 14-inch WUXGA screen. It submits an HD+ display with enhanced 1920x1200 pixels and IPS technology to enhance clarity and color precision. It also features 300 nits to boost visibility, an anti-glare coating to deal with irritating reflection, and wide viewing angles for even comfortable vision.
Powerful Battery and Full HD Camera
This laptop has a powerful battery with a rapid charge facility. It increases productivity with unstoppable work and play sessions. Moreover, it features a full HD webcam with a privacy shutter to make your interactions and engagements flawless and productive to the maximum.
Portable and Durable Design
Comes with an extraordinarily sleek design with a solid aluminum body of not more than 1.48 kg. It is indeed an ideal choice for gaining portability and durability simultaneously.
Other Specs
It also features a backlit keyboard, Bluetooth 5.2, Wi-Fi, an HDMI, numerous ports, a grey finish, and a 1-year warranty.
Buy Lenovo IdeaPad Slim 5 in Pakistan
Lenovo IdeaPad Slim 5 Intel Core Ultra 5 125H 12-Core Processor 14-inch WUXGA 1200p IPS 300nits Display Cloud Grey Color 1 Year Lenovo Direct Local Warranty Brand New Laptop Latest Price in Pakistan is Rs.199,900 Paklap enables you to shop confidently with COD available in Lahore, Karachi, and Islamabad.