83EM00DBPS
Out of stock
Lenovo IdeaPad Slim 3 15 - Raptor Lake - 13th Gen Core i5 13420H Processor 16-GB 512-GB SSD Intel UHD Graphics 15.6" Full HD 1080p Display Dolby Audio TPM 2.0 (Arctic Grey, Lenovo Direct Local Warranty, NEW)
Rs. 149,500.00

| Brand | Lenovo |
|---|---|
| Generation | 13th Generation |
| Processor Type | 13th Gen Core i5 13420H Raptor Lake Processor (12 MB Intel Smart Cache) |
| Processor Speed | 2.1 GHz Boost up to 4.6 GHz | Efficient : 1.5 Boost Upto 3.4 GHz | Cores : 4P - 4E (Total 8 Core)| Threads : 8P - 4E (Total 12 Threads) |
| Installed RAM | 16 GB |
| Type of memory | 16GB Soldered LPDDR5-4800 Memory soldered to systemboard, no slots, dual-channel (16GB models) 16GB soldered memory, not upgradable |
| Hard drive size | 512 GB SSD |
| Hard drive speed | M.2 2242 PCIe® 4.0x4 NVMe® |
| Optical Drive | No |
| Type of optical drive | - |
| SSD | 512 GB SSD |
| Type of harddrive | 512 GB SSD M.2 2242 PCIe® 4.0x4 NVMe® |
| Graphic Series | Intel UHD Graphics |
| Dedicated graphics | No |
| Graphics memory | Intel Integrated |
| Type of graphics memory | Shared |
| Switchable graphics | No |
| Graphics processor | Intel® SoC Platform |
| Backlight | No |
| Screen size | 15.6" FHD (1920x1080) IPS 300nits Anti-glare |
| Screen surface | 15.6" FHD (1920x1080) IPS 300nits Anti-glare |
| Screen resolution | 1920x1080 |
| Touchscreen | No |
| Color | Grey |
| RAM | 16 GB |
| Operating System | DOS |
| Weight | Starting at 1.62 kg (3.57 lbs) |
| Fingerprint Reader | No |
| Numeric keyboard | Yes |
| Backlit keyboard | Non-backlit, English (UK) |
| Bluetooth | BT 5.2 |
| LAN | No |
| Speed | - |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | Wi-Fi® 6, 802.11ax 2x2 |
| Condition | New |
| USB | 2x USB 3.2 Gen 1 1x USB-C® 3.2 Gen 1 (support data transfer, Power Delivery and DisplayPort™ 1.2) |
| HDMI | 1x HDMI® 1.4 |
| Camera | FHD 1080p with Privacy Shutter |
| Operating system (Primary) | DOS |
| Manual | https://psref.lenovo.com/Detail/IdeaPad_Slim_3_15IRH8?M=83EM00DBPS |
| Product page | https://psref.lenovo.com/Detail/IdeaPad_Slim_3_15IRH8?M=83EM00DBPS |
| Warranty | 1 Year Warranty |