Lenovo Ideapad C340 2 in 1 - Whiskey Lake - 10th Gen Core i5 1035G1 Processor 8-GB to 20-GB 256-GB to 2-TB SSD Intel UHD Graphics 15.6" Full HD 1080p IPS 60Hz 250nits Touchscreen Convertible Display DolbyAudio (Onyx Black, Used)

| Brand | Lenovo |
|---|---|
| Generation | 10th Generation |
| Processor Type | 10th Generation Core i5-1035G1 QuadCore Processor (4 Cores - 8 Threads) |
| Processor Speed | 1.0 GHz Turbo Boost 3.6 GHz (6 MB Cache) |
| Installed RAM | 8 GB |
| Type of memory | 4GB Soldered DDR4-2666 + 4GB SO-DIMM DDR4-2666 |
| Hard drive size | 256GB SSD M.2 2280 PCIe 3.0x4 NVMe |
| Hard drive speed | - |
| Optical Drive | No |
| Type of optical drive | - |
| SSD | 256 GB SSD |
| Type of harddrive | Solid State Drive |
| Graphic Series | Intel UHD Graphics |
| Dedicated graphics | No |
| Graphics memory | Integrated Intel UHD Graphics |
| Type of graphics memory | Shared |
| Switchable graphics | No |
| Graphics processor | Intel |
| Backlight | LED |
| Screen size | 15.6" FHD (1920x1080) IPS 250nits Glossy Touchscreen Convertible Display |
| Screen resolution | 1920x1080 |
| Screen surface | 15.6" FHD (1920x1080) IPS 250nits Glossy Touchscreen Convertible Display |
| Touchscreen | 10-point Multi-touch |
| Color | Grey |
| RAM | 8 GB |
| Weight | 2 KG |
| Fingerprint Reader | No |
| Backlit keyboard | Non-backlit, English (UK) |
| Numeric keyboard | No |
| Bluetooth | BT4.2 |
| LAN | No |
| Speed | - |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | 11ac, 1x1 |
| Condition | Used |
| USB | Two USB 3.1 Type-A Gen 1 (one Always On), one USB 3.1 Type-C Gen 1, |
| HDMI | HDMI 1.4 |
| Camera | HD 720p |
| Operating System | DOS |
| Manual | www.lenovo.com |
| Product page | www.lenovo.com |
| Warranty | 7 Days Checking Warranty |
Lenovo IdeaPad C340 10th Gen Core i5 Used Laptop in Pakistan
If you are looking for a second-hand computing machine with a striking outlook, reliable processing capacities, and uncompromised display quality, the Lenovo IdeaPad C340 is for you. It keeps your head high with its unbeatable performance flow and saves your bank from big cuts. The range of specs and features is beyond expectations.
Offering a 10TH Gen Core i5 CPU with invincible powers for premium processing speed and precision. The 8GB DDR4 RAM combined with 256GB SSD gets the best support for speed and storage needs, both are extendable.
The 15.6-inch stunning display with a convertible touchscreen and rich detailing makes your usage productive and useful. The power backup is phenomenally lasting. Keep an eye on the details below to explore it fully.
Core i5 1035G1 QuadCore CPU
The IdeaPad C340 2-in-1 features the 10th Generation Core i5 1035G1 QuadCore processor with a hyper-threaded build carrying extreme support for handling multitasking. The speed is up to 3.6 GHz for higher performance flow and 6 MB cache for speedy data access.
It submits lightning-fast performance flow with ultimate support for quick app launching and flawless switching between multiple apps.
15.6-Inch Wide Full HD Touchscreen
If your screen time is longer than ordinary for work and play, this 15.6-inch full HD display with anti-glare coating gets the safest screen time with no eye strain. The 1920x1080 resolution for crisp and clear visuals with IPS technology for improved color accuracy and precision.
Moreover, the 250 nits improves brightness which takes the usability to a new level. Thanks to its 360-degree hinge for seamless conversion from laptop to tablet anytime you need.
Standard 8GB DDR4 RAM
It offers a massive 8GB RAM with DDR4 technology which is way more efficient than previous ones. It is extendable up to 20 GB giving a huge push to speed and processing reliability as you need in the future. The 8GB RAM is good for getting the latency to the lowest point where it ensures the ultimate flawless work and play.
Massive 256 GB SSD Storage
It offers 256 GB SSD storage which goes smoothly and flawlessly with all types of storage needs. It stores a massive amount of data, keeps the machine's pace up to the mark, and makes the processing solutions seamless. It is a one-unit build that has no moving parts for the ultimate security of your data. Overall, the processing capabilities perform with enhanced speed and precision to ensure the utmost productivity.
Convertible And Modern Design
The Lenovo C340 is a convertible with a 360-degree hinge design for effortlessly improved usability. Its grey finish with a keyboard and a sturdy build get an amazing mix that attracts and appeals magically. Certainly, a valuable modern design to fill the cravings with contemporary tech touches.
Long Life Battery with Quick Recharge
Features a long-life battery that lasts for more than a few hours on one charge. Your mobility converts into progressive and joyful journeys with its ultimate power support. The quick recharge solution is great for non-stop usage, keeps the downtime to the lowest point, boosts your confidence, and gets you unstoppable work and play.
Other Specs
The machine is incredibly generous with another range of specs such as Bluetooth, Wi-Fi, multiple connectivity ports for improving usability, an HD camera, and a 7-day checking warranty. Last but not least, the grey color symbolizes professionalism like no other, and it's simple yet striking build leaves you astonished.
Buy Lenovo IdeaPad C340 in Pakistan
Lenovo Ideapad C340 2-in-1 10th Generation Core i5 1035G1 Processor Used x360 Convertible TouchScreen Laptop Latest Price in Pakistan is Rs. 78,500. Paklap offers nationwide delivery services in Pakistan.