Lenovo IdeaPad Slim 3 15 - Raptor Lake - 13th Gen Core i5-13420H Processor 16-GB 512-GB SSD Intel Integrated UHD Graphics 15.3" WUXGA 1200p IPS 60Hz Display DolbyAudio Backlit KB TPM2.0 (Luna Grey, Lenovo Direct Local Warranty, NEW)

| Brand | Lenovo |
|---|---|
| Generation | 13th Generation |
| Processor Type | 13th Gen Core i5 13420H Raptor Lake Processor (12 MB Intel Smart Cache) |
| Processor Speed | 1.5 GHz Boost up to 3.4 GHz (Total Cores 8, # of Performance-cores 4, # of Efficient-cores 4, Total Threads 12) |
| Installed RAM | 16 GB |
| Type of memory | One memory soldered to systemboard, one DDR5 SO-DIMM slot, dual-channel capable Up to 24GB (8GB soldered + 16GB SO-DIMM) DDR5-4800 offering |
| Hard drive size | 512 GB SSD M.2 2242 PCIe® 4.0x4 NVMe® |
| Hard drive speed | - |
| Optical Drive | No |
| Type of optical drive | - |
| SSD | 512 GB SSD |
| Type of harddrive | 512GB SSD M.2 2242 PCIe® 4.0x4 NVMe® |
| Graphic Series | Intel Integrated Graphics |
| Dedicated graphics | No |
| Graphics memory | Integrated Intel® UHD Graphics |
| Type of graphics memory | Shared |
| Switchable graphics | No |
| Graphics processor | Intel |
| Backlight | yes |
| Screen size | 15.3" WUXGA (1920x1200) IPS 300nits Anti-glare, 45% NTSC, 60Hz |
| Screen surface | 15.3" WUXGA (1920x1200) IPS 300nits Anti-glare, 45% NTSC, 60Hz |
| Screen resolution | 1920x1200 |
| Touchscreen | No |
| Color | Grey |
| RAM | 16 GB |
| Operating System | DOS |
| Weight | Starting at 1.59 kg (3.51 lbs) |
| Fingerprint Reader | No |
| Numeric keyboard | Yes |
| Backlit keyboard | Backlit, English (UK) |
| Bluetooth | BT5.2 |
| LAN | - |
| Speed | - |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | Wi-Fi® 6, 802.11ax 2x2 |
| Condition | New |
| USB | 2x USB-A (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1) 1x USB-C® (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1), with USB PD 3.0 and DisplayPort™ 1.2 |
| HDMI | 1x HDMI® 1.4 |
| Camera | HD 720p with Privacy Shutter |
| Operating system (Primary) | DOS |
| Manual | https://psref.lenovo.com/Detail/IdeaPad_Slim_3_15IRH10?M=83K100DUPS |
| Product page | https://psref.lenovo.com/Detail/IdeaPad_Slim_3_15IRH10?M=83K100DUPS |
| Warranty | 1 Year Warranty |
Lenovo IdeaPad Slim 3 13th Gen Core i5 Laptop in Pakistan
If you're looking for a serious business machine that can handle pressures and loads of multitasking from easy to difficult levels, you can grab the latest Lenovo IdeaPad Slim 3 15. It has robust processing backup with its 13th Generation Core i5 processor and integrated Intel UHD graphics. Also features an amazing full HD+ display of 15.3 inches, a strong pair of 16 GB DDR5 RAM with 512 GB SSD, a backlit keyboard, an HD camera, a durable battery, and more to make your computing journey as perfect as you like.
13th Gen Core i5 13420H Processor
The laptop furnishes a robust and advanced processing capability based on Raptor Lake architecture, the 13th Generation Core i5 13420H CPU. It ensures higher performance with 3.4 GHz speed, and enhanced data access with a commendable 12 MB cache memory. The trio of 4 efficient cores, 4 performance cores, and 12 threads gets the best multitasking experience and lifts overall processing solutions seamlessly.
Integrated Intel UHD Graphics
The IdeaPad Slim 3 gets you boosted visuals with its advanced Integrated Intel UHD graphics. It ensures no slowdown during multitasking, keeps the clarity higher, and enhances the quality of graphics-intensive tasks. It allows FHD videos, editing, designing, light gaming, and numerous displays with enhanced vision for busy users.
15.3-Inch WUXGA Display
Has an incredible 15.3-inch screen, which offers WUXGA technology to boost the display beyond full HD+. It ensures higher color accuracy and precision with IPS technology, unshakable brightness with 300 nits, and 100% strain-free vision with anti-glare coating. Moreover, 1920x1200 pixels are good for higher resolution tasks and a 60Hz refresh rate for flawless motion to avoid lag.
16 GB DDR5 Memory
Features a robust 16 GB DDR5 memory, which goes well with your multitasking requirements and operates at enhanced 4800 MHz speed. It deals with latencies, improves responsiveness, lifts load time, and allows hassle-free app launching and switching. It is expandable up to 40 GB for a nominal cost from Paklap.
512 GB SSD Storage
Offers unbeatable storage with its 512 GB SSD. It carries M.2 2242 PCIe NVMe technology, furnishes a higher transfer rate, consumes less energy, and provides the best storage facility for all types of data.
Backlit Keyboard and HD 720p Camera
Comes with a backlit keyboard along with a numeric Keyboard. It allows seamless typing in dim light and dark corners of the house. Moreover, an HD 720p webcam enhances productivity through flawless interaction and communication with your friends and business associates.
Comprehensive Connectivity and Durable Battery
It also offers a comprehensive connectivity model including 2 USB-A, 1 USB-C, an HDMI, a DisplayPort, Wi-Fi, and Bluetooth 5.2. Moreover, it submits a durable battery that goes well with your intensive power needs while running multiple demanding apps simultaneously. It also provides a fast charging facility, gets rid of frequent recharges, and boosts your confidence in the laptop.
Highly Portable and Durable Design
Carries an aluminum body, and it is super durable. Moreover, it carries 1.59 kg only, good for portability. Overall, it has an attractive and useful build quality.
Other Specs
Also offers a privacy shutter with a camera, the DOS operating system, a 1-year warranty, and a professional grey finish.
Buy Lenovo IdeaPad Slim 3 in Pakistan
Lenovo IdeaPad Slim 3 13th Generation Core i5-13420H Processor Intel Integrated UHD Graphics 15.3-inch WUXGA 1200p IPS 60Hz Display Luna Grey Color New Shape 1 Year Lenovo Direct Local Warranty Brand New Laptop Latest Price in Pakistan is Rs. 166,500 . Paklap offers cash on delivery services in Lahore, Karachi & Islamabad.