flex 3 15
Out of stock
Lenovo Flex 3 15 - 6th Gen Ci7 08GB 1TB 15.6"FHD 1080p x360 2GB Nvidia 940m Win 10 Dolby Home Theater Speakers
Rs. 101,000.00
MORE FLEX, FOR LESS
360° Flexibility for Unmatched Adaptability
Built to Entertain, Ready to Produce
Incredibly Slim, Light & Stylish Design
Vibrant 15” Display with 10-Point Multitouch
Up to 8 Hours’ Battery Life on a Single Charge

| Brand | Lenovo |
|---|---|
| Generation | 13th Generation |
| Processor Type | 6th Generation Intel Core i7-6500U Processor (2 Cores - 4 Threads) |
| Processor Speed | 2.5 GHz Turbo Boost 3.1 (4 MB Cache, Skylake) |
| Installed RAM | 8 GB |
| Type of memory | DDR3L |
| Hard drive size | 1 TeraByte |
| Hard drive speed | - |
| Optical Drive | No |
| Type of optical drive | - |
| SSD | None |
| Type of harddrive | SATA |
| Dedicated graphics | Yes |
| Graphics memory | Intel HD 520 + 2 GB NVIDIA GT940M |
| Type of graphics memory | Shared |
| Switchable graphics | No |
| Graphics processor | Intel |
| Backlight | LED |
| Screen size | 15.6" Full HD AntiGlare Multitouch x360 Convertible |
| Screen surface | FHD (1920 x 1080) AntiGlare Multitouch Display |
| Screen resolution | 1920 x 1080 |
| Touchscreen | Yes |
| Color | Black |
| RAM | 8 GB |
| Operating System | Windows 10 Home |
| Weight | Starting at 5.0 lbs |
| Fingerprint Reader | No |
| Numeric keyboard | Yes |
| Backlit keyboard | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| LAN | Yes |
| Speed | 10/100/1000Mbps |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | Lenovo AC Wireless |
| Condition | New |
| USB | Yes |
| HDMI | Yes |
| Camera | Yes |
| Operating system (Primary) | Genuine Windows 10 |
| Manual | http://shop.lenovo.com/us/en/laptops/lenovo/flex-series/flex-3-15/#tab-tech_specs |
| Product page | http://shop.lenovo.com/us/en/laptops/lenovo/flex-series/flex-3-15/#tab-tech_specs |
| Warranty | International |