Lenovo A7000 Dual Sim 5.5" 8GB
In stock
Lenovo A7000 Dual Sim 5.5" 8GB 2GB Ram 8MP Camera 4G Black/White (Brand Warranty)
Rs. 17,650.00
-

| PTA Approved | No |
|---|---|
| Processor | Octa-core 1.5 GHz Cortex-A53 |
| Operating system | Android OS, v5.0.2 (Lollipop), upgradable to v6.0 (Marshmallow) |
| Screen Size | 5.5 Inches |
| Warranty | 1 Year Brand Warranty |
| Color | Black |
| Number of colours | 16M |
| Bluetooth | Yes |
| Wireless network | Yes |
| Built-in flash | Yes |
| Camera Pixels | 8 MP, f/2.2, autofocus, dual-LED flash Secondary 5MP |
| Number of cameras | 2 |
| Memory card readers | Yes |
| Dimensions (WxHxD) | 152.6 x 76.2 x 8 mm (6.01 x 3.00 x 0.31 in) |
| Weight | 140 g (4.94 oz) |
| Touchscreen | Yes |

