ab023new
Out of stock
HP Pavilion 15 AB023CL 5th Gen Ci3 08GB 1TB 15.6"HD Touchscreen DVDRW W8.1 B&O Speakers Natural Silver
Rs. 52,900.00
Expressive colors.
Impressive power.
Redesigned with you in mind, the colorful HP Pavilion keeps getting better. Our best-selling notebook is now more powerful so you can watch more, play more, and store more, all in style.

| Brand | Hp |
|---|---|
| Generation | 13th Generation |
| Processor Type | 5th Generation Intel Core i3-5010U Processor (2 Cores - 4 Threads) |
| Processor Speed | 2.1 GHz ( 3 MB Cache, Broadwell) |
| Installed RAM | 08 GB |
| Type of memory | DDR3L |
| Hard drive size | 1 TeraByte |
| Hard drive speed | 5400 RPM |
| Optical Drive | Yes |
| Type of optical drive | SuperMulti DVD Burner |
| SSD | None |
| Type of harddrive | SATA |
| Dedicated graphics | No |
| Graphics memory | Intel HD 5500 |
| Type of graphics memory | Shared |
| Switchable graphics | No |
| Graphics processor | Intel |
| Backlight | LED |
| Screen size | 15.6" HD LED 720p Touchscreen |
| Screen surface | HD LED 720p Touchscreen |
| Screen resolution | 1366x768 |
| Touchscreen | Yes |
| Color | Silver |
| RAM | 8 GB |
| Operating System | Windows 8.1 |
| Weight | 5.51 lb |
| Fingerprint Reader | No |
| Numeric keyboard | Yes |
| Backlit keyboard | No |
| Bluetooth | Yes |
| LAN | Yes |
| Speed | 10/100BASE-T Ethernet LAN (RJ-45 connector) |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | 802.11ac WLAN |
| Condition | New |
| USB | Yes |
| HDMI | Yes |
| Camera | Yes |
| Operating system (Primary) | Genuine Windows 8.1 |
| Product page | http://support.hp.com/sg-en/document/c04683483 |
| Warranty | International |