HP Zbook Fury 16 G10 Mobile Workstation - Raptor Lake - 13th Gen Core i9 13950HX 24 Cores Processor 8-GB 512-GB SSD 16-GB NVIDIA RTX5000 Ada Gen GDDR6 GC 16" WQUXGA 2400p IPS AG 120Hz MicroEdge Display PolyStudio Audio BKB FPR W11 Pro (Silver, Open Box)

| Brand | Hp |
|---|---|
| Generation | 13th Generation |
| Processor Type | 13th Gen Core i9 13950HX Raptor Lake Processor (36 MB Intel Smart Cache) |
| Processor Speed | 24C (8P + 16E) / 32T, P-core 2.2 / 5.5GHz, E-core 1.6 / 4.0GHz) |
| Installed RAM | 8 GB |
| Type of memory | 4 SODIMM; supports dual channel - DDR5-5600 MT/s |
| Hard drive size | 512 GB PCIe® Gen4 NVMe™ TLC M.2 SSD |
| Hard drive speed | - |
| Optical Drive | No |
| Type of optical drive | - |
| SSD | 512 GB SSD |
| Type of harddrive | 512 GB PCIe® Gen4 NVMe™ TLC M.2 SSD |
| Graphic Series | NVIDIA Quadro |
| Dedicated graphics | Yes |
| Graphics memory | NVIDIA RTXâ„¢ 5000 Ada Generation (16 GB GDDR6 dedicated) |
| Type of graphics memory | Discrete |
| Switchable graphics | Yes |
| Graphics processor | Intel® WM790 |
| Backlight | LED |
| Screen size | 16" diagonal, WQUXGA (3840 x 2400), 120 Hz, IPS, anti-glare, eDP + PSR, micro-edge, 500 nits, 100% DCI-P3, HP DreamColor |
| Screen surface | 16" diagonal, WQUXGA (3840 x 2400), 120 Hz, IPS, anti-glare, eDP + PSR, micro-edge, 500 nits, 100% DCI-P3, HP DreamColor |
| Screen resolution | 3840 x 2400 |
| Touchscreen | No |
| Color | Silver |
| RAM | 16 GB |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Weight | Starting at 5.17 lb |
| Fingerprint Reader | Yes |
| Numeric keyboard | Yes |
| Backlit keyboard | HP Premium Keyboard – spill-resistant, backlit keyboard with numeric keypad |
| Bluetooth | BT 5.4 |
| LAN | Yes |
| Speed | 1 RJ-45 |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | Intel® Wi-Fi 7 BE200 (2x2) |
| Condition | Open Box |
| USB | 1 SuperSpeed USB Type-A 5Gbps signaling rate (charging); 1 SuperSpeed USB Type-A 5Gbps signaling rate, 2 Thunderbolt™ 4 with USB4™ Type-C® 40Gbps signaling rate (USB Power Delivery, DisplayPort™ 1.4, HP Sleep and Charge) |
| HDMI | 1 HDMI 2.1; 1 Mini DisplayPortâ„¢ 1.4a |
| Camera | 5MP IR Camera |
| Operating system (Primary) | Genuine Windows 11 Pro |
| Manual | https://www.hp.com/us-en/shop/pdp/hp-zbook-fury-16-inch-g11-mobile-workstation-pc-wolf-pro-security-edition-p-a2pd1ua-aba-1#techSpecs |
| Product page | https://www.hp.com/us-en/shop/pdp/hp-zbook-fury-16-inch-g11-mobile-workstation-pc-wolf-pro-security-edition-p-a2pd1ua-aba-1#techSpecs |
| Warranty | 1 Month |
HP Zbook Fury 16 G10 Core i9 Mobile Workstation in Pakistan
A laptop for life, asking for a handsome price, but delivering performance beyond the best, we're talking about the HP Zbook Fury 16 G10.
It is a complete machine with premium processing capabilities, including a 13th Generation Core i9 processor and RTX 5000 GPU. It is an incredible pick for hardcore users. The aesthetics are super appealing, the mobility and power backup are rock solid, the memory and storage are robust and much more.
Intel Core i9 Processor
The processing capability of this machine is a powerhouse for modern solutions. It submits a mix of 8 performance cores and 16 efficient cores for next-level multitasking. Moreover, the base frequency of 2.2 GHz goes up to 5.5 GHz, enough for smooth operations. Furthermore, it offers a 36 MB cache that supports data access enormously for increased usability and productivity.
Nvidia RTX 5000 Graphics
The visual quality of the HP Zbook Fury 16 G10 is unquestionable. It offers the NVIDIA RTX 5000 GPU with Ada Gen to boost visual processing like never before. The 16 GB DDR6 makes it faster for flawless transitions. You're good at enjoying high-end gaming titles, rendering, designing, editing, and other graphics-intensive jobs effortlessly.
16-Inch WQUXGA Display
It furnishes a 16-inch WQUXGA screen that submits premium quality visuals better than full HD. It offers 3840 x 2400 pixels for improved clarity, IPS technology to boost colors, and anti-glare coating to resist reflection. It also offers 500 nits to increase brightness, and a 120 Hz refresh rate to boost frame motion.
Advanced Memory and Storage
Offers 8 GB DDR5 memory with enhanced 5600 MT/s speed. It increases responsiveness, load time, and reduces latency for attaining the maximum productivity.
Moreover, it offers 512 GB SSD, works like a silent partner, saves power, and delivers a seamless storage facility. It contributes to a speedy performance flow.
Lasting Battery and All-around Keyboards
This laptop features a lasting battery that gives hours of run time on a single charge. It provides you with a rapid recharge facility for attaining the lowest downtime. Moreover, it features a backlit keyboard with a numeric keypad, and a separate numeric keyboard, good for typing in dim light and other lighting conditions as well.
Ergonomic Design
Has an ergonomic design, is super useful, sleek, and lightweight. It improves portability with a lightweight body of 5.17 lb and gives a durable play with aluminum material.
Other Specs
Also features a 5MP IR camera, Bluetooth, Wi-Fi, multiple connectivity ports, a 1-month warranty, and a silver finish that adorns with simplicity and elegance.
Buy HP Zbook Fury 16 G10 in Pakistan
HP Zbook Fury 16 G10 Mobile Workstation Raptor Lake 13th Gen Core i9 13950HX 24 Cores Processor 16-GB NVIDIA RTX5000 Ada Gen GDDR6 Graphics 16-inch WQUXGA 2400p IPS AG 120Hz MicroEdge Display Silver Latest Price in Pakistan is Rs. 515,000. Enjoy fast and dependable nationwide delivery with Paklap.