HP Zbook Firefly 14 G10 Mobile Work Station - Raptor Lake - 13th Gen Core i7 1355U Processor 32-GB 512-GB SSD 4-GB NVIDIA RTX-A500 GDDR6 GC 14" WUXGA 60Hz 1200p AG Display B&O Play Backlit KB FP Reader (Silver, Open Box)

| Brand | Hp |
|---|---|
| Generation | 13th Generation |
| Processor Type | 13th Gen Core i7 1355u Raptor Lake Processor (12 MB Intel Smart Cache) |
| Processor Speed | 1.7 GHz Boost up to 5.0 GHz (Total Cores 10, # of Performance-cores 2, # of Efficient-cores 8, Total Threads 12) |
| Installed RAM | 32 GB |
| Type of memory | 32 GB DDR5-5200 MHz RAM (2 x 16 GB) | 2 SODIMM; supports dual channel |
| Hard drive size | 512 GB PCIe® Gen4 NVMe™ TLC M.2 SSD |
| Hard drive speed | - |
| Optical Drive | No |
| Type of optical drive | - |
| SSD | 512 GB SSD |
| Type of harddrive | 512 GB PCIe® Gen4 NVMe™ TLC M.2 SSD |
| Graphic Series | NVIDIA Quadro |
| Dedicated graphics | Yes |
| Graphics memory | NVIDIA RTXâ„¢ A500 Laptop GPU (4 GB GDDR6 dedicated) |
| Type of graphics memory | Discrete |
| Switchable graphics | - |
| Graphics processor | Intel |
| Backlight | WLED backlight |
| Screen size | 14" IPS WUXGA 60Hz 45% NTSC WUXGA ultra wide-viewing angle (UWVA) anti-glare eDP Display |
| Screen surface | 14" IPS WUXGA 60Hz 45% NTSC WUXGA ultra wide-viewing angle (UWVA) anti-glare eDP Display |
| Screen resolution | 1920 x 1200 |
| Touchscreen | No |
| Color | Silver |
| RAM | 32 GB |
| Operating System | DOS |
| Weight | Starting at 3.2 lb |
| Fingerprint Reader | Fingerprint reader |
| Numeric keyboard | No |
| Backlit keyboard | HP Premium Keyboard – spill resistant, backlit keyboard |
| Bluetooth | Bluetooth® 5.3 wireless card |
| LAN | No |
| Speed | - |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | Intel® Wi-Fi 6E AX211 (2x2) |
| Condition | Open Box |
| USB | | Left : 1 SuperSpeed USB Type-A 5Gbps signaling rate (charging), 2 Thunderbolt™ 4 with USB4™ Type-C® 40Gbps signaling rate (USB Power Delivery, DisplayPort™ 1.4, HP Sleep and Charge) | Right :1 SuperSpeed USB Type-A 5Gbps signaling rate |
| HDMI | 1 HDMI 2.0b |
| Camera | 5MP Camera |
| Operating system (Primary) | DOS |
| Manual | https://www.hp.com/us-en/workstations/zbook-firefly-specs.html |
| Product page | https://www.hp.com/us-en/workstations/zbook-firefly-specs.html |
| Warranty | 1 Month |
HP Zbook Firefly 14 G10 Core i7 Laptop in Pakistan
Here comes a flagship computing machine by HP, the Zbook Firefly 14 G10. It has the finest looks with the most liked silver finish. It features the 13th Gen Core i7 CPU to meet contemporary processing needs. Also offers a WUXGA display with RTX A-500 GPU, a massive mix of memory and storage, and so many other features to help you manage your personal, professional, creative, and casual tasks like never before.
Core i7 1355u Processor
The HP Zbook Firefly 14 G10 houses an incredibly useful processor, the 13th Generation Core i7 1355U. It gives a huge advantage to multitasking and faster operations. Those who opt for this model will surely get the finest multitasking experience with its multiple cores and threads. It also gets 5.0 GHz speed with 12 MB cache to ensure 100% removal of undue longer load times and lag.
Nvidia RTX A500 Graphics
The visual quality of a laptop matters for every user and the Zbook Firefly has the finest one to make it up with demanding apps, high resolution, graphics-intensive tasks, etc. It features an NVIDIA RTX A500 GPU with advanced 4 GB DDR6 memory to speed up visual processing significantly.
14-Inch WUXGA Display
After the GPU, the main magic for top-notch viewing quality happens here with its 14-inch screen. It is not an ordinary display, but one having IPS technology to boost colors, the WUXGA to ensure better quality than a full HD screen, and a 60Hz refresh rate for faster and flawless motion. It also gets 1920 x 1200 pixels to enhance clarity, wide viewing angles for optimum vision, and an anti-glare coating to deal with eye strain.
RAM and Storage
Offers 32 GB DDR5 memory that is faster, more reliable, and more efficient with everything you need from a modern memory backup. It gets a 5200 MHz speed, which is skyrocketing. It also offers a robust 512 GB SSD storage. The PCIe Gen4 NVMe technology ensures neck-breaking speed, security of data and contribution to performance delivery.
Attractive Design and Powerful Battery
It features an attractive design with a striking silver finish that looks sleek. Its lightweight body weighs only 3.2 lb, seamless weight for portability and flexible usability. Moreover, its battery is impressively lasting, submitting a run time of more than 1+ hours on one charge.
Other Specs
It also offers a fingerprint reader, a backlit keyboard, a 5MP camera, an international warranty, expansion options for memory and storage, Bluetooth, Wi-Fi, and multiple USB ports.
Buy HP Zbook Firefly 14 G10 in Pakistan
HP Zbook Firefly 14 G10 Mobile Work Station 13th Gen Core i7 1355U Processor 4GB NVIDIA RTX-A500 GDDR6 Graphics 14-inch WUXGA 60Hz 1200p AG Display Silver Color Latest Price in Pakistan in Rs. 255,000. Paklap offers swift and hassle-free delivery to all cities in Pakistan.