HP Victus 16 S0013ax - AMD Ryzen 7 7840HS 8-Core Processor 8-GB 512-GB SSD 8-GB NVIDIA GeForce RTX4060 GDDR6 GC 16.1" Full HD 1080p IPS 144Hz MicroEdge Display Backlit KB W11 (Ceramic White, Open Box)

| Brand | Hp |
|---|---|
| Generation | AMD |
| Processor Type | AMD Ryzenâ„¢ 7 7840HS (8 Core / 16Threads, 8MB L2 Cache / 16MB L3 Cache) |
| Processor Speed | 3.8 GHz Turbo Boost up to 5.1 GHz |
| Installed RAM | 8 GB |
| Type of memory | DDR5-5600 MHz RAM - 2 Slots |
| Hard drive size | 512 GB PCIe® Gen4 NVMe™ TLC M.2 SSD |
| Hard drive speed | - |
| Optical Drive | No |
| Type of optical drive | - |
| SSD | 512 GB SSD |
| Type of harddrive | 512 GB PCIe® Gen4 NVMe™ TLC M.2 SSD |
| Graphic Series | 8-GB NVIDIA GeForce RTX4060 |
| Dedicated graphics | Yes |
| Graphics memory | 8-GB NVIDIA® GeForce RTX™ 4060 Laptop GPU GC |
| Type of graphics memory | Discrete |
| Switchable graphics | - |
| Graphics processor | AMD integrated SoC |
| Backlight | LED |
| Screen size | 40.9 cm (16.1") diagonal, FHD (1920 x 1080), 144 Hz, IPS, micro-edge, anti-glare, 300 nits, 62.5% sRGB |
| Screen surface | 40.9 cm (16.1") diagonal, FHD (1920 x 1080), 144 Hz, IPS, micro-edge, anti-glare, 300 nits, 62.5% sRGB |
| Screen resolution | 1920x1080 |
| Touchscreen | No |
| Color | White |
| RAM | 8 GB |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Weight | 2.33 kg |
| Fingerprint Reader | No |
| Numeric keyboard | Yes |
| Backlit keyboard | Yes |
| Bluetooth | BT 5.3 |
| LAN | Yes |
| Speed | Integrated 10/100/1000 GbE LAN |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | Realtek Wi-Fi 6 (2x2) |
| Condition | Open Box |
| USB | 1 USB Type-A 5Gbps signaling rate (HP Sleep and Charge); 1 USB Type-C® 5Gbps signaling rate (USB Power Delivery, DisplayPort™ 1.4a, HP Sleep and Charge); 2 USB Type-A 5Gbps signaling rate |
| HDMI | 1 HDMI 2.1 |
| Camera | HP True Vision 1080p FHD camerawith temporal noise reduction and integrated dual array digital microphones |
| Operating system (Primary) | Genuine Windows 11 Home |
| Manual | www.hp.com |
| Product page | www.hp.com |
| Warranty | 1 Month |
HP Victus 16 S0013ax AMD Ryzen 7 Laptop in Pakistan
A rare white computing device, having an unbeatable blend of sophistication and brilliance, the HP Victus 16 S0013ax is here in Pakistan. It looks pure adornment and carries every spec, making it a perfect choice for students, professionals, creators, gamers, and all types of users. It features an AMD Ryzen 7 CPU, RTX 4060 GPU, 8 GB DDR5 RAM, and a 512 GB SSD. Moreover, a full HD display, a complete connectivity package, a full HD camera, a brilliant power backup, and more.
AMD Ryzen 7 7840HS Processor
The HP Victus 16 is a premium gaming laptop mainly because of this processing capability, the AMD Ryzen 7 7840HS CPU. It has a standard mix of 8 cores and 12 threads to make multitasking easy and productive. Moreover, it features a base frequency of 3.8 GHz with a Turbo Boost that touches up to 5.1 GHz. The 16 MB cache boosts data access enormously.
Nvidia GeForce RTX 4060 Graphics
The graphical support of this machine is incredible with its Nvidia GeForce RTX 4060 GPU. It carries a robust 8 GB memory support to ensure immersive visuals. Furthermore, it creates the perfect performance and efficiency equation without compromising precision and quality.
Robust 8 GB DDR5 Memory
Features a robust 8 GB memory, carrying DDR5 technology, a boosted version with faster speed than older ones. It carries 5600 MHz speed, offering 2 slots for expansion, good for enjoying latency-free data access, app launching and switching, and more.
Extraordinary 512 GB SSD Storage
It offers an extraordinary 512 GB SSD storage that stores and secures data unquestionably. It allows all types of data and gets a faster transfer rate with its advanced PCIe NVMe technology. Overall, processing speed goes up, load time gets better, and productivity flies high.
Display and Design
Features a sharp 16.1-inch full HD display, carrying 1920 x 1080 pixels for utmost clarity. Also offers IPS technology for color accuracy, anti-glare coating to repel eye strain, 300 nits for extraordinary visibility, and wide viewing angles for next-level crisp and clear vision. Moreover, this machine has a sleek, lightweight 2.33 kg only and portable design. It looks elegant with a rare white finish on top.
Lasting Battery and Quick Charge
The battery life is extensively lasting and reliable, and it gets a quick recharge facility. Furthermore, it takes half an hour to get you around 50% of the battery back and hours of run time.
Other Specifications
Also features a backlit keyboard, a numeric keyboard, a 1-month warranty, Bluetooth, Wi-Fi, USB ports, and a full HD camera.
Buy HP Victus 16 S0013ax in Pakistan
HP Victus 16 S0013ax AMD Ryzen 7 7840HS NVIDIA GeForce RTX 4060 GDDR6 Graphic Card 16.1-inch Full HD 1080p IPS 144Hz MicroEdge Display Ceramic White Color Latest Price in Pakistan is Rs. 256,999. No matter where you are, Paklap ensures smooth and efficient shipping across Pakistan.