FA2352TX
In stock
HP Victus 15 FA2352TX Gaming Laptop - Raptor Lake - 13th Gen Core i7 13620H Processor 16-GB 512-GB SSD 8-GB NVIDIA GeForce RTX 5050 GDDR7 GC 15.6" Full HD 1080p IPS 144Hz 300nits MicroEdge Display DTS:X® Ultra Audio Backlit KB (Mica Silver, NEW)
Rs. 326,999.00

| Brand | Hp |
|---|---|
| Generation | 13th Generation |
| Processor Type | 13th Gen Intel® Core™ i7-13620H Processor |
| Processor Speed | 2.4 GHz (24M Cache, up to 4.9 GHz, 10 cores: 6 P-cores and 4 E-cores) |
| Installed RAM | 16 GB |
| Type of memory | 16 GB DDR5-5600 MT/s (1 x 16 GB) |
| Hard drive size | 512 GB PCIe® Gen4 NVMe™ M.2 SSD |
| Hard drive speed | - |
| Optical Drive | No |
| Type of optical drive | - |
| SSD | 512 GB SSD |
| Type of harddrive | 512 GB PCIe® Gen4 NVMe™ M.2 SSD |
| Graphic Series | NVIDIA GeForce RTXâ„¢ 5050 8GB GDDR7 |
| Dedicated graphics | Yes |
| Graphics memory | NVIDIA® GeForce RTX™ 5050 Laptop GPU (8 GB GDDR7 dedicated) |
| Type of graphics memory | Discrete |
| Switchable graphics | Yes |
| Graphics processor | Intel® SoC Platform |
| Backlight | LED |
| Screen size | 15.6" diagonal, FHD (1920 x 1080), 144 Hz, IPS, micro-edge, anti-glare, 300 nits, 62.5% sRGB |
| Screen surface | 15.6" diagonal, FHD (1920 x 1080), 144 Hz, IPS, micro-edge, anti-glare, 300 nits, 62.5% sRGB |
| Screen resolution | 1920x1080 |
| Touchscreen | No |
| Color | Black |
| RAM | 16 GB |
| Operating System | DOS |
| Weight | 2.29 kg |
| Fingerprint Reader | No |
| Numeric keyboard | Yes |
| Backlit keyboard | Full-size, backlit, moonstone gray keyboard with numeric keypad |
| Bluetooth | BT 5.4 |
| LAN | Yes |
| Speed | 100/1000M (RJ-45) |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | Realtek Wi-Fi 6 (2x2) |
| Condition | New |
| USB | 1 USB Type-C® 5Gbps signaling rate (DisplayPort™ 1.4a, HP Sleep and Charge)(42)(50)(64) • 1 USB Type-A 5Gbps signaling rate (HP Sleep and Charge |
| HDMI | 1 HDMI 2.1 |
| Camera | HP Wide Vision 720p HD camera with temporal noise reduction and integrated dual array digital microphones |
| Operating system (Primary) | DOS |
| Manual | https://www.hp.com/bd-en/products/laptops/product-details/product-specifications/2103319408 |
| Product page | https://www.hp.com/bd-en/products/laptops/product-details/product-specifications/2103319408 |
| Warranty | International |