HP Spectre 13-3001tu Touchsmart Ultrabook
Out of stock
HP Spectre 13-3001tu Touchsmart Ultrabook
Rs. 106,000.00
HP Spectre 13-3001tu Touchsmart Ultrabook
- Equipped with 128GB SSD storage capacity you can store more data now. Its 13.3" Radiance Full HD Infinity LED Touch Screen displays crisp and brighter graphics.
- HD display has 97% more pixels than normal display.
- It is also with the option of touch system.
- Now you can have state of the art technology at your fingertips.
- This is nothing short of the best machine.
- Its simple, beautiful and powerful at the same time.
- Other options include One 2-in-1 integrated digital media reader for SD cards, Bluetooth 4.0, 2 SuperSpeed USB 3.0, Front-facing HP TrueVision Full HD Webcam with integrated dual digital microphones, Genuine Windows 8.1.

| Brand | Hp |
|---|---|
| Generation | No Generation |
| Processor Type | Intel Core i5-4200U Haswell (4th Generation) |
| Processor Speed | 1.6 GHz Turbo Boost Up to 2.6 GHz (3 MB cache, 2 cores) |
| Installed RAM | 04 GB (On Board) |
| Type of memory | DDR3L |
| Hard drive size | 128 GB M.2 SSD |
| Hard drive speed | - |
| Optical Drive | No |
| Type of optical drive | - |
| SSD | 128 GB SSD |
| Type of harddrive | Solid State Drive |
| Dedicated graphics | No |
| Graphics memory | Intel HD 4400 |
| Type of graphics memory | Shared |
| Switchable graphics | No |
| Graphics processor | Intel Lynx Point-LP PCH |
| Backlight | LED |
| Screen size | 13.3" Radiance Full HD Infinity LED Touch Screen |
| Screen surface | Radiance Full HD Infinity LED Touch Screen |
| Screen resolution | 1920x1080 |
| Touchscreen | Yes |
| Color | Bronze |
| RAM | 4 GB |
| Operating System | Windows 8.1 |
| Weight | Starting at 1.51 kg |
| Fingerprint Reader | No |
| Numeric keyboard | No |
| Backlit keyboard | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| LAN | No |
| Speed | - |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | Intel 802.11b/g/n |
| Condition | New |
| USB | Yes |
| HDMI | Yes |
| Camera | Yes |
| Operating system (Primary) | Genuine Windows 8.1 |
| Manual | http://support.hp.com/us-en/document/c04015685 |
| Product page | http://support.hp.com/us-en/document/c04015685 |
| Warranty | International |
HP Spectre 13-3001tu Touchsmart Ultrabook
- Stunning body, a backlit keyboard, crystal clear graphics and advanced multimedia options, these attributes define HP Spectre 13-3001tu.
- This is the smart choice for those who really want to have the latest laptop technology in their hands.
- This device is powered by Intel Core i5-4200U processor with 1.6GHz which turbo charge upto 2.6GHz.
- This makes this device lightning fast in normal and advanced computing.
- With 04GB of RAM it can process files at a faster speed hence helping user in multitasking.
- If you are a multitasker, then this device is for you.
Write Your Own Review