HP Pavilion AERO 13 BE2020AU - AMD Ryzen 7 7735U Processor 16-GB 512-GB SSD 13.3" WUXGA 1600p IPS MicroEdge 400 nits 100% sRGB Display Backlit KB B&O Play FP Reader W11 (Natural Silver, Open Box)

| Brand | Hp |
|---|---|
| Generation | AMD |
| Processor Type | AMD Ryzen™ 7 7735U ( 16 MB L3 cache, 8 cores, 16 threads) |
| Processor Speed | 2.7 GHz up to 4.75 GHz max boost clock |
| Installed RAM | 16 GB |
| Type of memory | 16 GB DDR5-6400 Mhz RAM (onboard) |
| Hard drive size | 512 GB PCIe® NVMe™ M.2 SSD |
| Hard drive speed | - |
| Optical Drive | No |
| Type of optical drive | - |
| SSD | 512 GB SSD |
| Type of harddrive | 512 GB PCIe® NVMe™ M.2 SSD |
| Graphic Series | AMD Radeon |
| Dedicated graphics | No |
| Graphics memory | AMD Radeon™ Graphics |
| Type of graphics memory | Shared |
| Switchable graphics | No |
| Graphics processor | AMD integrated SoC |
| Backlight | LED |
| Screen size | 33.8 cm (13.3") diagonal, WQXGA (2560 x 1600), IPS, micro-edge, anti-glare, 400 nits, 100% sRGB |
| Screen surface | 33.8 cm (13.3") diagonal, WQXGA (2560 x 1600), IPS, micro-edge, anti-glare, 400 nits, 100% sRGB |
| Screen resolution | 2560x1600 |
| Touchscreen | No |
| Color | Silver |
| RAM | 16 GB |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Weight | 1 kg (2.14 lbs) |
| Fingerprint Reader | Yes |
| Numeric keyboard | No |
| Backlit keyboard | Yes |
| Bluetooth | Bluetooth 5.2 |
| LAN | No |
| Speed | - |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | Realtek Wi-Fi 6 (2x2) |
| Condition | Open Box |
| USB | 1 USB Type-C® 10Gbps signaling rate (USB Power Delivery, DisplayPort™ 1.4, HP Sleep and Charge); 2 USB Type-A 5Gbps signaling rate |
| HDMI | 1 HDMI 2.1 |
| Camera | HP Wide Vision 720p HD camera with temporal noise reduction and integrated dual array digital microphones |
| Operating system (Primary) | Genuine Windows 11 Home |
| Manual | www.hp.com |
| Product page | www.hp.com |
| Warranty | 1 Month |
HP Pavilion AERO 13 BE2020AU Laptop in Pakistan
If you're looking for a stylish, compact, and portable laptop, grab the HP Pavilion AERO 13 BE2020AU right away. It is an open box laptop that will last you for a lifetime, and help you stay productive at all times. Its 13-inch size makes it a practical choice for on-the-go professionals.
Features AMD Ryzen 7 7735U CPU and AMD Radeon integrated graphics for higher performance. Gets you 16 GB DDR5 memory, 512 GB SSD storage, 13.3-inch WQXGA display, backlit keyboard, fingerprint reader, HD camera, and all this backed with a 1-month warranty.
Let's take an in-depth look at its specs below.
Processor
It is equipped with a powerful processing unit, the AMD Ryzen 7 7735U. Allows you to multitask flawlessly without compromising speed and accuracy. The 16 MB L3 cache boosts data access and responsiveness. A combo of 8 cores and 16 threads gets the finest support for multitasking and creative jobs.
The guaranteed base speed of 2.7 GHz works well with routine loads, while the maximum speed of 4.75 GHz handles demanding tasks effectively. It certainly creates the best equation between battery efficiency and performance delivery.
Graphics
The HP Pavilion AERO 13 BE2020AU is a reliable graphical capability that ensures quality visuals with speed and efficiency. It supports light creative jobs, 4K video playback, browsing, streaming, office work, and other tasks. Plus, it is energy-efficient, uses shared memory, and produces the least amount of heat.
Memory
This laptop houses a built-in 16 GB DDR5 RAM. It works up to the mark for enhanced multitasking and handles heavier loads with an energy-optimized model. It runs at 6400 MHz, which means the increased speed can deliver a higher response rate, minimal boot time, and reduced latency.
Storage
When it comes to the storage of this machine, you won't be disappointed. It features a fast and reliable 512 GB SSD, which works beyond expectations while protecting the data. It allows all types of data storage, including multimedia, games, apps, documents, etc.
It is much faster than traditional HDDs, uses flash memory, carries no moving parts, improves boot time, and keeps the operations noise-free. For extremely fast read/write speed, it has PCIe NVMe technology, which is better than SATA.
Display
The HP Pavilion AERO 13 BE2020AU has an impressively clear and vibrant 13.3-inch WQXGA IPS display. The resolution of 2560x1600 pixels ensures that you never miss any details - perfect for working on pixel-critical tasks. The IPS technology improves color accuracy, the microedge design ensures a more immersive screen, and the anti-glare coating avoids harmful reflection.
It has a peak brightness of 400 nits and a color accuracy of 100% sRGB, making it great for handling creative and color-oriented jobs.
Backlit Keyboard with Fingerprint Reader
This laptop has an amazing backlit keyboard that lets you work in dim lights. Moreover, it has a fingerprint reader that enables seamless unlocking. It keeps you productive, saves time and battery, and adds a premium vibe to the play.
Durable Battery with Quick Charge
It has a durable battery that pushes your productivity higher. You're good at enjoying non-stop working and playing, indoor and outdoor. On a single charge, you can have a whole day's run time. Plus, with RapidCharge, it takes minutes to recharge. The drainage of the battery is super efficient, indeed a wholesome backup for busy users on the go.
Ultra Portable and Durable Design
The HP Pavilion AERO 13 BE2020AU has a super lightweight body of 1 kg (2.14 lbs), which makes it highly portable. With its sleek profile and refined edges, it reflects both professionalism and style. The magnesium-aluminum alloy chassis keeps the weight in check and adds strength to the build, making it resistant to routine wear and tear. Furthermore, the silver finish adds another layer of elegance, giving you a graceful and compact companion for work, travel and casual use.
Other Specs
It also features an HP Wide Vision 720p HD webcam that reduces noise and brings integrated dual array digital microphones. Featuring Bluetooth 5.2, Realtek Wi-Fi 6 (2x2), 1 USB Type-C port, 2 USB Type-A ports, and 1 HDMI 2.1 port.
Last but not least, this 13.3-inch sleek and smart machine comes with genuine Windows 11 Home and a 1-month warranty.
Buy HP Pavilion AERO 13 BE2020AU Open Box Laptop Online
HP Pavilion AERO 13 BE2020AU with AMD Ryzen 7 7735U Processor, 16 GB RAM, 512 GB SSD, 13.3-inch WUXGA 1600p IPS MicroEdge 400 nits 100% sRGB Display in Natural Silver Color Laptop Latest Price in Pakistan is Rs. 158,000. Paklap Offers Cash On Delivery in Karachi, Lahore, and Islamabad.
For more information, call or WhatsApp us at 0300-0369892.