ab201tu
Out of stock
HP Pavilion 15 AB201TU 6th Gen Ci3 4GB 500GB 15.6" 720p DVDRW B&O Speakers Natural Silver (HP Direct Warranty)
Rs. 50,400.00
The looks of the laptops stand shoulder to shoulder with its performance.
The laptop comes in a lavishing silver color, finished with a luxurious matte look. HP pavilion AB201TU is installed with the latest technology of windows and comes with a 1-year international + Local HP warranty.

| Brand | Hp |
|---|---|
| Generation | 13th Generation |
| Processor Type | 6th Generation Core i3-6100U (2 Cores, 4 Threads) |
| Processor Speed | 2.3 GHz (Skylake, 3 MB Cache) |
| Installed RAM | 04 GB |
| Type of memory | DDR3L |
| Hard drive size | 500 GB |
| Hard drive speed | 5400 RPM |
| Optical Drive | Yes |
| Type of optical drive | SuperMulti DVD Burner |
| SSD | None |
| Type of harddrive | SATA |
| Dedicated graphics | No |
| Graphics memory | Intel HD 520 |
| Type of graphics memory | Shared |
| Switchable graphics | No |
| Graphics processor | Intel |
| Backlight | LED |
| Screen size | 15.6" HD LED 720p |
| Screen surface | HD LED 720p |
| Screen resolution | 1366x768 |
| Touchscreen | No |
| Color | Silver |
| RAM | 4 GB |
| Operating System | DOS |
| Weight | 5.51 lb |
| Fingerprint Reader | No |
| Numeric keyboard | Yes |
| Backlit keyboard | No |
| Bluetooth | Yes |
| LAN | Yes |
| Speed | 10/100BASE-T Ethernet LAN (RJ-45 connector) |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | 802.11ac WLAN |
| Condition | New |
| USB | Yes |
| HDMI | Yes |
| Camera | Yes |
| Operating system (Primary) | DOS |
| Manual | http://support.hp.com/in-en/document/c04853495 |
| Product page | http://support.hp.com/in-en/document/c04853495 |
| Warranty | International |