HP OMEN 16 AN0119nr Slim Gaming Laptop - Intel Core Ultra 9 285H Processor 16-GB 1-TB SSD 8-GB NVIDIA GeForce RTX5070 GDDR7 GC 16" WQXGA IPS 240Hz MicroEdge AG Display DTS:X® Ultra Audio Backlit KB W11 TPM (Shadow Black, NEW)

| Brand | Hp |
|---|---|
| Generation | 15th Generation |
| Processor Type | Intel® Core™ Ultra 9 Processor 285H |
| Processor Speed | 2.9 GHz (24MB Cache, up to 5.4 GHz, 16 cores, 16 Threads); Intel® AI Boost NPU up to 13TOPS |
| Installed RAM | 16 GB |
| Type of memory | 16GB DDR5 5600MHz RAM (2×8GB, Dual Channel, Upgradeable up to 32GB) |
| Hard drive size | 1 TB SSD |
| Hard drive speed | M.2 2280 PCIe® 4.0x4 NVMe® |
| Optical Drive | No |
| Type of optical drive | - |
| SSD | 1 TB SSD |
| Type of harddrive | 1 TB SSD M.2 2280 PCIe® 4.0x4 NVMe® |
| Graphic Series | NVIDIA® GeForce RTX™ 5070 8GB GDDR7 |
| Dedicated graphics | Yes |
| Graphics memory | NVIDIA® GeForce RTX™ 5070 Laptop GPU (8 GB) |
| Type of graphics memory | Discrete |
| Switchable graphics | Yes |
| Graphics processor | Intel® integrated SoC |
| Backlight | LED |
| Screen size | 16" diagonal, WQXGA (2560 x 1600), 60-240 Hz, 3 ms response time, IPS, micro-edge, anti-glare, Low Blue Light, 500 nits, 100% sRGB |
| Screen surface | 16" diagonal, WQXGA (2560 x 1600), 60-240 Hz, 3 ms response time, IPS, micro-edge, anti-glare, Low Blue Light, 500 nits, 100% sRGB |
| Screen resolution | 2560x1600 |
| Touchscreen | No |
| Color | Black |
| RAM | 16 GB |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Weight | Starting at 2.42 kg (5.35 lbs) |
| Fingerprint Reader | No |
| Numeric keyboard | Yes |
| Backlit keyboard | Full-size, 4-zone RGB backlit, shadow black keyboard |
| Bluetooth | BT 5.4 |
| LAN | Yes |
| Speed | 100/1000M (RJ-45) |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | Realtek Wi-Fi 6 (2x2) |
| Condition | New |
| USB | 1x USB Type-A 10Gbps signaling rate; 2x USB Type-A 5Gbps signaling rate; 1x AC smart pin |
| HDMI | 1× HDMI 2.1 |
| Camera | HP True Vision 1080p FHD camera |
| Operating system (Primary) | Windows 11 Home |
| Manual | www.hp.com |
| Product page | www.hp.com |
| Warranty | International |
HP OMEN 16 AN0119nr Slim Gaming Laptop in Pakistan
Here we present a gaming laptop that has it all for your performance, style, and pace needs - the HP OMEN 16 AN0119nr Slim.
Packed with a powerful Intel Core Ultra 9 processor, NVIDIA GeForce RTX 5070 GPU, a 16-inch display, 16 to 32 GB DDR5 memory, 1 TB SSD storage, robust connectivity options, and more. Whatever you desire in a brilliant gaming machine, it has all of that and more!
Let's explore the specifications in detail below.
Intel Core Ultra 9 AI Processor
Equipped with the most dynamic and advanced Intel Core Ultra 9 285H CPU. It features 24 MB cache memory, 16 cores, and 16 threads. The 6 performance cores deal with higher frequency tasks, while the 2 low-power efficiency cores handle super-light jobs.
The 8 efficient cores, on the other hand, boost multitasking significantly.
To give you an estimate of the speed, you get a base speed of 2.9 GHz, and the maximum processing speed goes up to 5.4 GHz. This means that you can enjoy smooth multitasking and play the demanding AAA titles with utmost precision.
Furthermore, with its Intel AI Boost Neural Processing Unit and whopping 13 TOPS, it ensures effortless handling of AI-related tasks.
Graphics
The graphics details are so rich and powerful that you can’t help but be impressed. It houses the NVIDIA GeForce RTX 5070 GPU, designed for handling intensive gameplay and professional workloads. It features the most powerful and newest graphics memory, the 8 GB GDDR7. You're good at enjoying lag-free 4K gameplay, demanding applications, and other graphics-intensive jobs seamlessly.
NVIDIA DLSS 3 ensures better frame rates with AI support. NVIDIA G-Sync ensures that you get a balanced equation between the NVIDIA GPU and the laptop’s display. No screen tearing or overclocking issues, and that too without compromising on image quality.
Whereas, the Intel integrated System on Chip (SoC) handles basic tasks like browsing, streaming, light video and image editing, etc. It uses the least amount of power and saves energy for extra run time. It automatically switches between these two to deliver maximum productivity in terms of visual quality, speed, power, and performance.
Expandable DDR5 RAM
HP OMEN 16 AN0119nr Slim has an exceptionally fast and furious 16 GB DDR5 RAM. It offers upgrades up to 32 GB. Each slot runs at 5600 MHz speed, good enough to avoid slowdowns and lags. Plus, it makes you enjoy better load time, and seamless app launching and switching for enhanced gameplay.
1 TB SSD Storage
The storage room of this laptop is sturdy and spacious. It offers a huge 1 TB SSD, which works quite smartly and silently. An all-round storage solution for all types of data with enhanced safety. Plus, the PCIe NVMe technology boosts the transfer rate significantly.
Gamers need massive space and skyrocketing speed for high-end titles. Creative professionals need to store massive datasets and work with complex data. Guess what? It covers all your needs.
16-Inch WQXGA Display
It features a premium 16-inch display, having WQXGA resolution of 2560x1600 pixels for optimum sharpness. To ensure smooth gameplay, it adjusts the refresh rate between 60 to 240 Hz along with a response time of 3 ms. There will be no screen tearing whatsoever.
The IPS technology enhances color accuracy, and an anti-glare coating on the screen minimizes reflections for a comfortable, strain-free viewing experience. The microedge display design gives you a taller display to work and play on. The brightness maxes out at 500 nits, and you get 100% sRGB color accuracy. When you combine all these display features, you can get completely engrossed in the game.
In addition, the Low Blue Light technology avoids harmful rays so you can play your favorite gaming titles for longer hours.
OMEN Cooling Excellence
It houses a very powerful OMEN Tempest Cooling system. Featuring multiple vents, heat pipes, a hybrid vapor chamber, a self-cleaning fan, etc. It maintains loads, keeps the processing units within a safe temperature limit, and allows you to enjoy smooth gameplay.
Plus, the large space inside allows exceptional airflow. Cool air can easily flow in, and outflow of hot air remains efficient.
Full-size RGB Backlit Keyboard with Numeric Keypad
It features a full-sized keyboard with 4-zone RGB backlighting and individually customizable lighting zones. The OMEN Gaming Hub helps you control lighting effects, brightness levels, and color themes to match your gaming mood. Moreover, the RGB backlighting not only makes the keys visible in low light but also enhances the overall aesthetics with immersive lighting effects.
For added productivity and convenience, it also has a dedicated numeric keypad, giving you an extra set of command keys for your gameplay and number-intensive tasks.
Powerful Design and Body
The HP OMEN 16 AN0119nr Slim comes in a premium outlook with a Shadow Black finish. The aluminum top adds a touch of premium to the body, while the rest of it is plastic with a metallic finish. This plastic body keeps the weight and temperature in check. Weighing a total of 2.42 kg (5.3 lbs), it is a perfect balance of toughness and aesthetics.
Other Specs
Also offers 1x USB Type-A port, 2x USB Type-A ports, 1x AC smart pin, Bluetooth 5.4, Realtek Wi-Fi 6 (2x2), an international warranty, Windows 11 Home, and an HP True Vision full HD camera.
Buy HP OMEN 16 AN0119nr Slim AI Gaming Laptop in Pakistan
HP OMEN 16 AN0119nr Slim with Intel Core Ultra 9 285H Processor with 8 GB NVIDIA GeForce RTX 5070 GDDR7, 16-inch WQXGA IPS 240Hz MicroEdge AG Display in Shadow Black Color Brand New Gaming Laptop Latest Price in Pakistan is Rs. 515,000. Paklap Offers Cash on Delivery in Karachi, Lahore, and Islamabad.
For more information, call or WhatsApp us at 0300-0369892.