HP EliteBook 850 G8 - Tiger Lake - 11th Generation Core i5 1145G7 Processor 16-GB 256-GB SSD 15.6" 4K UHD 2160p IPS 60Hz AG display Intel Iris Xe Graphics Backlit KB W10 Pro (Used)

| Brand | Hp |
|---|---|
| Generation | 11th Generation |
| Processor Type | 11th Generation Intel Core i5‑1145G7 Processor |
| Processor Speed | 2.6 GHz Turbo Boost 4.4 GHz (8 MB Cache) |
| Installed RAM | 16 GB |
| Type of memory | 16 GB DDR4 3200 MHz (Upgradable up to 64 GB, Dual Channel) |
| Hard drive size | 256 GB SSD |
| Hard drive speed | M.2 2280 PCIe® 4.0x4 NVMe® |
| Optical Drive | No |
| Type of optical drive | - |
| SSD | 256 GB SSD |
| Type of harddrive | 256 GB SSD M.2 2280 PCIe® 4.0x4 NVMe® |
| Graphic Series | Intel Iris Xe Graphics |
| Dedicated graphics | No |
| Graphics memory | Intel Integrated |
| Type of graphics memory | Shared |
| Switchable graphics | No |
| Graphics processor | Intel |
| Backlight | LED |
| Screen size | 15.6″ 4K UHD (3840×2160) IPS, 60Hz, Anti‑Glare, 250 nits, 45% NTSC |
| Screen surface | 15.6″ 4K UHD (3840×2160) IPS, 60Hz, Anti‑Glare, 250 nits, 45% NTSC |
| Screen resolution | 3840x2160 |
| Touchscreen | No |
| Color | Silver |
| RAM | 16 GB |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Weight | Starting at 1.69 kg (3.73 lbs) |
| Fingerprint Reader | No |
| Numeric keyboard | Yes |
| Backlit keyboard | Backlit, English (US) |
| Bluetooth | BT 5.0 |
| LAN | No |
| Speed | - |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | Intel Wi‑Fi 6 (802.11ax) |
| Condition | Used |
| USB | 2× USB‑A 5 Gbps, 2× USB‑C Thunderbolt 4 (PD & DisplayPort) |
| HDMI | 1 HDMI 2.1 |
| Camera | 720P HD camera |
| Operating system (Primary) | Windows 10 Pro |
| Manual | www.hp.com |
| Product page | www.hp.com |
| Warranty | 7 Days Checking Warranty |
HP EliteBook 850 G8 11th Generation Core i5 Used Laptop in Pakistan
Presenting to you a business-class laptop at an affordable price range. Having the perfect mix of power, portability, durability, and style, the HP EliteBook 850 G8 is what you’ve been looking for. It can be a significant turnaround in your computing journey with its powerful 11th Gen Core i5 processor, 16 GB DDR4 RAM, 256 GB SSD storage, Intel Iris Xe integrated graphics, and a 15.6-inch 4K UHD display. Plus, it houses an HD camera, numerous connectivity options, a backlit keyboard, Windows 10 Pro, and more.
11th Gen Intel Core i5 Processor
A powerful CPU like the Tiger Lake 11th Gen Intel Core i5‑1145G7 ensures a sustainable performance even while handling demanding tasks. It delivers the base speed of 2.6 GHz, and with Intel Turbo Boost, this goes up to 4.4 GHz. The 8 MB smart cache with 4 cores and 8 threads ensures a smooth performance. Each core can handle two tasks at once, which means it is great for multitasking. From light workloads to creativity and entertainment, it is prepared for everything.
15.6-Inch Ultra HD Display
Featuring a 15.6-inch 4K UHD (3840x2160) display, it takes your visual experience to new heights. It offers anti-glare coating to avoid harmful reflection, IPS technology to ensure sharp details, and a 60 Hz refresh rate to boost frame motion.
Plus, the 45% NTSC color coverage is good for designers as well. So, whether to use it for day-to-day tasks or to give your entertainment a new face to showcase, this one can fulfill your requirements fully.
16 GB DDR4 Memory
This machine offers 16 GB DDR4 RAM, which is faster and productive. It is extremely responsive and energy-efficient. To achieve lag-free operations, it runs at 3200 MHz speed, which is quite impressive. Allows playing demanding apps, keeps the speed higher for multitasking, and is dual-channel supported.
Since there are two RAM slots, it can be upgraded up to 64 GB to meet more intensive memory needs.
256 GB SSD Storage
EliteBook 850 G8 has a 256 GB SSD, which can store a sufficient amount of data, including the operating system, software, apps, and multimedia. It boosts processing outcomes with the advanced PCIe Gen4 NVMe technology, which delivers a higher transfer rate. Uses flash memory and carries no moving parts to ensure faster speed and silent operations.
Intel Iris Xe Graphics
The HP EliteBook 850 G8 makes you enjoy clear and crisp visuals with its Intel Iris Xe integrated graphics. You're good to enjoy multimedia, 4k videos, HDR, creative applications, light gaming, etc. Unlike traditional integrated graphics, it offers better energy efficiency and lag-free visuals with utmost sharpness.
Backlit Keyboard with Numeric Keypad
It has a full-sized backlit keyboard with multiple LED lights underneath the keys. When you use the machine in dim light, they make the keys visible. Moreover, the numeric keypad lifts productivity higher.
Comprehensive Connectivity Solutions
It houses a comprehensive connectivity system that offers multiple solutions. The ports include 2 USB‑A ports, 2 USB-C ports, and 1 HDMI 2.1 port. Plus, the wireless connectivity has Bluetooth 5.0 and Intel Wi-Fi 6 (802.11ax).
HD Camera
It features a useful HD camera that ensures your online presence. It allows capturing high-quality videos, and you can turn it on while conferencing, video calling, attending online meetings, etc.
Portable and Durable Design
The HP EliteBook 850 G8 has a slim and sleek design that ensures higher portability with its lightweight body of 1.69 kg (3.73 lbs). The mix of high-quality aluminum and refined plastic material makes it durable while keeping it attractive. The chassis has a silver finish that gives a professional and elegant look to the build.
Other Specs
It is a used but sturdy laptop that comes with Windows 10 Pro, and a 7-day checking warranty.
Buy HP EliteBook 850 G8 Used Laptop Online in Pakistan
HP EliteBook 850 G8 with Tiger Lake 11th Generation Core i5 1145G7 Processor, 15.6-inch 4K UHD 2160p IPS 60Hz AG Display Used Laptop Latest Price in Pakistan is Rs. 101,000. Paklap Offers Cash On Delivery in Karachi, Lahore, and Islamabad.
For more information, call or WhatsApp us at 0300-0369892.