HP EliteBook 850 G8 11th Gen Core i5 FHD display used
Out of stock
HP EliteBook 850 G8 - Tiger Lake - 11th Generation Core i5 1145G7 Processor 16-GB 256-GB SSD 15.6" Full HD 1080p IPS 60Hz AG display Intel Iris Xe Graphics Backlit KB W10 Pro (Used)
Rs. 98,000.00

| Brand | Hp |
|---|---|
| Generation | 11th Generation |
| Processor Type | 11th Generation Intel Core i5‑1145G7 Processor |
| Processor Speed | 2.6 GHz Turbo Boost 4.4 GHz (8 MB Cache) |
| Installed RAM | 16 GB |
| Type of memory | 16 GB DDR4 3200 MHz (Upgradable up to 64 GB, Dual Channel) |
| Hard drive size | 256 GB SSD |
| Hard drive speed | M.2 2280 PCIe® 4.0x4 NVMe® |
| Optical Drive | No |
| Type of optical drive | - |
| SSD | 256 GB SSD |
| Type of harddrive | 256 GB SSD M.2 2280 PCIe® 4.0x4 NVMe® |
| Graphic Series | Intel Iris Xe Graphics |
| Dedicated graphics | No |
| Graphics memory | Intel Integrated |
| Type of graphics memory | Shared |
| Switchable graphics | No |
| Graphics processor | Intel |
| Backlight | LED |
| Screen size | 15.6" Full HD (1920×1080) IPS, 60Hz, Anti‑Glare, 250 nits, 45% NTSC |
| Screen surface | 15.6" Full HD (1920×1080) IPS, 60Hz, Anti‑Glare, 250 nits, 45% NTSC |
| Screen resolution | 1920x1080 |
| Touchscreen | No |
| Color | Silver |
| RAM | 16 GB |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Weight | Starting at 1.69 kg (3.73 lbs) |
| Fingerprint Reader | No |
| Numeric keyboard | Yes |
| Backlit keyboard | Backlit, English (US) |
| Bluetooth | BT 5.0 |
| LAN | No |
| Speed | - |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | Intel Wi‑Fi 6 (802.11ax) |
| Condition | Used |
| USB | 2× USB‑A 5 Gbps, 2× USB‑C Thunderbolt 4 (PD & DisplayPort) |
| HDMI | 1 HDMI 2.1 |
| Camera | 720P HD camera |
| Operating system (Primary) | Windows 10 Pro |
| Manual | www.hp.com |
| Product page | www.hp.com |
| Warranty | 7 Days Checking Warranty |