HP EliteBook 845 G9 AMD Ryzen 7 PRO 6850U OB
Out of stock
HP EliteBook 845 G9 Notebook PC - AMD Ryzen 7 PRO 6850U Processor 8-GB 512-GB SSD AMD Radeon Graphics 14" WUXGA 1200P UWVA 250nits Display B&O Play W11 (Silver, Open Box)
Rs. 144,999.00

| Brand | Hp |
|---|---|
| Generation | AMD |
| Processor Type | AMD Ryzenâ„¢ 7 PRO 6850U Processor (8 Cores / 16 Threads, 20 MB Cache) |
| Processor Speed | 2.7 GHz Base Clock, up to 4.7 GHz Max Boost Clock |
| Installed RAM | 8 GB |
| Type of memory | 8 GB DDR5 4800 |
| Hard drive size | 512 GB SSD |
| Hard drive speed | M.2 2280 PCIe® 4.0x4 NVMe® |
| Optical Drive | No |
| Type of optical drive | - |
| SSD | 512 GB SSD |
| Type of harddrive | 512 GB SSD M.2 2280 PCIe® 4.0x4 NVMe® |
| Graphic Series | AMD Radeon |
| Dedicated graphics | No |
| Graphics memory | AMD Radeonâ„¢ Graphics |
| Type of graphics memory | Shared |
| Switchable graphics | No |
| Graphics processor | AMD integrated SoC |
| Backlight | No |
| Screen size | 35.6 cm (14.0 in) diagonal, WUXGA bent, antiglare UWVA, 250 nits, 45% NTSC (1920 x 1200) |
| Screen surface | 35.6 cm (14.0 in) diagonal, WUXGA bent, antiglare UWVA, 250 nits, 45% NTSC (1920 x 1200) |
| Screen resolution | 1920x1200 |
| Touchscreen | No |
| Color | Silver |
| RAM | 8 GB |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Weight | Starting at 1.4 kg (3.1 lb) |
| Fingerprint Reader | No |
| Numeric keyboard | No |
| Backlit keyboard | Non-backlit, English (UK) |
| Bluetooth | BT 5.4 |
| LAN | No |
| Speed | - |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | Realtek RTL8852BE 802.11ax (2x2) |
| Condition | Open Box |
| USB | (2) USB4 Type-C 40 Gbps signaling rate ports (USB Power Delivery, DisplayPort 1.4) (2) USB 3.2 Gen 1 Type-A 5 Gbps signaling rate ports (one charging port) |
| HDMI | (1) HDMI v2.0 port |
| Camera | 5MP Narrow Field of View integrated camera |
| Operating system (Primary) | Windows 11 Home |
| Manual | https://support.hp.com/au-en/document/ish_6107105-6107212-16 |
| Product page | https://support.hp.com/au-en/document/ish_6107105-6107212-16 |
| Warranty | 1 Month |