HP EliteBook 840 G8 11th Gen Core i7 1165G7 Used
In stock
HP EliteBook 840 G8 - Tiger Lake - 11th Gen Core i7 1165G7 Processor 16-GB 256-GB SSD Intel Iris Xe Graphics 14" Full HD 1080p IPS 60Hz Display B&O Play Backlit KB W10 Pro (Silver, Used)
Rs. 96,500.00

| Brand | Hp |
|---|---|
| Generation | 11th Generation |
| Processor Type | 11th Generation Intel Core i7-1165G7 Tiger Lake Processor (12 MB L3 Cache) |
| Processor Speed | 2.8 GHz Turbo Boost Up to 4.7 GHz (4 Cores - 8 Threads) |
| Installed RAM | 16 GB |
| Type of memory | DDR4-3200 MT/s |
| Hard drive size | 256 GB SD |
| Hard drive speed | - |
| Optical Drive | No |
| Type of optical drive | - |
| SSD | 256 GB SSD |
| Type of harddrive | 256 GB SSD |
| Graphic Series | Intel Iris Xe Graphics |
| Dedicated graphics | No |
| Graphics memory | Intel Integrated |
| Type of graphics memory | Shared |
| Switchable graphics | No |
| Graphics processor | Intel® integrated SoC |
| Backlight | LED |
| Screen size | 14" Full HD 1920x1080 IPS 60Hz Display |
| Screen surface | 14" Full HD 1920x1080 IPS 60Hz Display |
| Screen resolution | 1920x1080 |
| Touchscreen | No |
| Color | Silver |
| RAM | 16 GB |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Weight | Starting at 1.32 kg (non-touch) |
| Fingerprint Reader | No |
| Numeric keyboard | No |
| Backlit keyboard | Backlit KB English (US) |
| Bluetooth | BT 5.0 |
| LAN | No |
| Speed | - |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | Intel® Wi-Fi 6 AX201 (2x2) |
| Condition | Used |
| USB | 2 Thunderbolt™ 4 with USB Type-C® 40Gbps signaling rate (USB Power Delivery, DisplayPort™ 1.4); 2 USB Type-A 5Gbps signaling rate (1 charging) |
| HDMI | 1 HDMI 2.0b |
| Camera | 720p HD camera IR Camera |
| Operating system (Primary) | Windows 11 Pro |
| Manual | www.hp.com |
| Product page | www.hp.com |
| Warranty | 7 Days Checking Warranty |