HP EliteBook 830 G8 - Tiger Lake - 11th Gen Core i7 1185G7 Processor 32GB 256-GB SSD Intel Iris Xe Graphics 13.3" Full HD 1080p IPS Touchscreen Display B&O Play Backlit KB TPM (Silver, Used)

| Brand | Hp |
|---|---|
| Generation | 11th Generation |
| Processor Type | 11th Generation Intel Core i7-1185G7 Tiger Lake (12 MB L3 Cache) |
| Processor Speed | 3.0 GHz Turbo Boost Up to 4.8 GHz (4 Cores - 8 Threads) |
| Installed RAM | 32 GB |
| Type of memory | DDR4- 2 Slots, Maximum Memory 32GB DDR4-3200 |
| Hard drive size | 256 GB PCIe® NVMe™ M.2 SSD |
| Hard drive speed | - |
| Optical Drive | No |
| Type of optical drive | - |
| SSD | 256 GB SSD |
| Type of harddrive | 256 GB PCIe® NVMe™ M.2 SSD |
| Graphic Series | Intel Iris Xe Graphics |
| Dedicated graphics | No |
| Graphics memory | Intel® Iris® Xᵉ Graphics Integrated |
| Type of graphics memory | Shared |
| Switchable graphics | No |
| Graphics processor | Intel |
| Backlight | LED |
| Screen size | 13.3" diagonal, FHD (1920 x 1080), IPS, anti-glare Touchscreen Display |
| Screen resolution | 1920x1080 |
| Screen surface | 13.3" diagonal, FHD (1920 x 1080), IPS, anti-glare Touchscreen Display |
| Touchscreen | Yes |
| Color | Silver |
| RAM | 32 GB |
| Weight | 1.26 kg |
| Fingerprint Reader | No |
| Backlit keyboard | Yes |
| Numeric keyboard | No |
| Bluetooth | BT 5.2 |
| LAN | No |
| Speed | - |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | Intel® Dual Band Wi-Fi® 6 AX201 802.11a/b/g/n/ac/ax (2x2) WLAN |
| Condition | Used |
| USB | 2 Thunderbolt™ 4 with USB4™ Type-C®; 2 SuperSpeed USB Type-A 5Gbps signaling rate |
| HDMI | 1 HDMI 2.0B |
| Camera | 720p HD IR Webcam |
| Operating System | DOS |
| Manual | https://www.hp.com/hk-en/shop/hp-eb830g8-i7-1185g7-13-32gb-256-pc-65n10up.html |
| Product page | https://www.hp.com/hk-en/shop/hp-eb830g8-i7-1185g7-13-32gb-256-pc-65n10up.html |
| Warranty | 7 Days Checking Warranty |
HP EliteBook 830 G8 Core i7 Laptop in Pakistan
If you're looking for a computing partner that handles multitasking with ease, and that doesn't cut your pockets, here comes a second-hand model, the HP EliteBook 830 G8.
A laptop for all in a stylish silver color looks extraordinarily stunning and offers higher portability and durability. It carries advanced processing capabilities with no compromise of display, power backup, and performance delivery. Let's explore it fully below.
Intel Core i7 1185G7 Processor
It features an elite processing unit for handling all types of tasks. Offers an 11th Generation Intel Core i7 1185G7 processor with a 12 MB cache memory to boost data access. Moreover, the blend of 4 cores, 8 threads, and 4.8 GHz speed gets the finest performance flow with all that you need: speed, precision, efficiency, and the most desired multitasking.
Intel Iris Xe Graphics
Has an Intel Iris Xe card, equipped with advanced powers and the finest technical details to ensure unbeatable graphical support. It makes your work and play productive and flawless. Your screen time gets the best graphical support for high-end tasks.
13.3-Inch Full HD Touch Display
Here comes a world-class display with unbeatable clarity, improved light and brightness, and reduced reflection. It has a 13.3-inch full HD touchscreen, carrying IPS technology to lift color accuracy, 1920 x 1080 pixels to improve vibrancy and sharpness, and an anti-glare coating to enhance the comfort of the vision. It certainly provides you with a vision that enhances your joy and working productivity to the fullest.
Advanced Memory and Robust Storage
The HP EliteBook offers 32 GB DDR4 memory, and it is faster than previous ones. Keeps the operations speedy and reliable with an advanced 3200 MHz speed.
Combined with the 256 GB SSD, it ensures reduced latency and improved responsiveness. The storage facility works with PCIe NVMe technology to boost storage like never before.
Connectivity Options and Lasting Battery
It offers connectivity options based on cords and wireless, including Bluetooth, Wi-Fi, HDMI 2.0, and numerous USB ports. Moreover, it features a powerful battery that keeps the machine running for more than 1+ hours on a single charge. Above all, its rapid charging facility ensures no downtime, increasing usability and productivity.
Ergonomic Design
This device has an ergonomic design with a silver finish that looks irresistibly alluring with its ultra-thin body. The lightweight body of 1.26 kg improves portability, and you can carry it in a small bag for hassle-free traveling.
Other Specs
It also features a backlit keyboard to boost typing in the dark, a 720p HD IR camera, and a 7-day checking warranty.
Buy HP EliteBook 830 G8 in Pakistan
HP EliteBook 830 G8 Tiger Lake 11th Generation Core i7 1185G7 Processor 32GB RAM 256GB SSD Intel Iris Xe Graphics 13.3-inch Full HD 1080p IPS Touchscreen Display Silver Color Used Laptop Latest Price in Pakistan is Rs. 107,000. Paklap offers cash on delivery services in Islamabad, Karachi & Lahore.