HP EliteBook 640 G9 12th Ci7
Out of stock
HP EliteBook 640 G9 - Alder Lake - 12th Gen Core i7 1255u Processor 8-GB to 32-GB 512-GB to 2-TB SSD Intel Integrated GC 14" Full HD 1080p UWVA eDP AG Display Backlit KB FP Reader (Silver, Open Box)
Rs. 160,000.00

| Brand | Hp |
|---|---|
| Generation | 12th Generation |
| Processor Type | 12th Generation Intel Core i7-1255u Processor (12 MB Cache) |
| Processor Speed | 1.7 Ghz Turbo Boost Up to 4.7 GHz (10 Cores - 12 Threads) |
| Installed RAM | 8 GB |
| Type of memory | DDR4-3200 SDRAM (system runs at 3200 MT/s) (2) DDR4 SODIMM slots (slots are accessible/upgradeable) - MAX 64 GB |
| Hard drive size | 512 GB PCIe NVMe M.2 SSD |
| Hard drive speed | - |
| Optical Drive | No |
| Type of optical drive | - |
| SSD | 512 GB SSD |
| Type of harddrive | 512 GB PCIe NVMe M.2 SSD |
| Graphic Series | Intel Iris Xe Graphics |
| Dedicated graphics | No |
| Graphics memory | Integrated Intel® Iris® Xe Graphics Functions as UHD Graphics |
| Type of graphics memory | Shared |
| Switchable graphics | No |
| Graphics processor | Intel |
| Backlight | LED |
| Screen size | 35.56 cm (14.0 in) diagonal, FHD, UWVA, eDP, antiglare |
| Screen surface | 35.56 cm (14.0 in) diagonal, FHD, UWVA, eDP, antiglare |
| Screen resolution | 1920x1080 |
| Touchscreen | No |
| Color | Silver |
| RAM | 8 GB |
| Operating System | DOS |
| Weight | 1.37 kg (3.03 lb) |
| Fingerprint Reader | Yes |
| Numeric keyboard | No |
| Backlit keyboard | Yes |
| Bluetooth | Bluetooth 5.2 |
| LAN | Yes |
| Speed | (1) RJ-45 connector |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | Intel AX211 Wi-Fi 6E |
| Condition | Open Box |
| USB | (1) USB4 Type-C 40 Gbps signaling rate port (USB Power Delivery, DisplayPort 1.4) (3) USB 3.2 Gen 1 Type-A 5 Gbps signaling rate ports (one Powered port) |
| HDMI | (1) HDMI 2.0b port |
| Camera | 720p HD Camera |
| Operating system (Primary) | DOS |
| Manual | https://support.hp.com/us-en/document/ish_5995215-5995330-16 |
| Product page | https://support.hp.com/us-en/document/ish_5995215-5995330-16 |
| Warranty | 1 Month |