HP Elitebook 640 G11 Ultra 5 125H
Out of stock
HP Elitebook 640 G11 - Intel Core Ultra 5 125H 14-Core Processor 8-GB 512-GB SSD Intel Arc Graphics 14" WUXGA 1200P IPS AG 300nits Display PolyStudio Audio Backlit KB FP Reader (Silver, Bag Included HP Direct Local Warranty, NEW)
Rs. 288,000.00

| Brand | Hp |
|---|---|
| Generation | Intel Core Ultra 5 |
| Processor Type | Intel® Core™ Ultra 5 125H Processor (14 Cores / 18 Threads, 18MB Intel® Smart Cache, Intel® AI Boost NPU up to 11 TOPS) |
| Processor Speed | Base Clock 1.2 GHz, Max Turbo up to 4.5 GHz |
| Installed RAM | 8 GB |
| Type of memory | DDR5-5600 MT/s |
| Hard drive size | 512 GB PCIe® NVMe™ SSD |
| Hard drive speed | - |
| Optical Drive | No |
| Type of optical drive | - |
| SSD | 512 GB SSD |
| Type of harddrive | 512 GB PCIe® NVMe™ SSD |
| Graphic Series | Intel Arc Graphics |
| Dedicated graphics | No |
| Graphics memory | Intel Integrated |
| Type of graphics memory | Shared |
| Switchable graphics | No |
| Graphics processor | Intel® integrated SoC |
| Backlight | LED |
| Screen size | 14" diagonal, WUXGA (1920 x 1200), IPS, narrow bezel, anti-glare, 300 nits, 45% NTSC 35.6 cm (14") diagonal, WUXGA (1920 x 1200), IPS, narrow bezel, anti-glare, 300 nits, 45% NTSC [14,15,16,17,18] |
| Screen surface | 14" diagonal, WUXGA (1920 x 1200), IPS, narrow bezel, anti-glare, 300 nits, 45% NTSC 35.6 cm (14") diagonal, WUXGA (1920 x 1200), IPS, narrow bezel, anti-glare, 300 nits, 45% NTSC [14,15,16,17,18] |
| Screen resolution | 1920x1200 |
| Touchscreen | No |
| Color | Silver |
| RAM | 8 GB |
| Operating System | DOS |
| Weight | Starting at 1.4 kg |
| Fingerprint Reader | Yes |
| Numeric keyboard | No |
| Backlit keyboard | HP Premium Keyboard – spill-resistant, backlit keyboard |
| Bluetooth | BT 5.3 |
| LAN | Yes |
| Speed | 100/1000M (RJ-45) |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | Intel® Wi-Fi 6E AX211 (2x2) |
| Condition | New |
| USB | 2 Thunderbolt™ 4 with USB Type-C® 40Gbps signaling rate (USB Power Delivery, DisplayPort™ 1.4); 2 USB Type-A 5Gbps signaling rate (1 charging, 1 power) |
| HDMI | 1 HDMI 2.1 |
| Camera | 5 MP IR camera |
| Operating system (Primary) | DOS |
| Manual | www.hp.com |
| Product page | www.hp.com |
| Warranty | 1 Year Warranty |