HP EliteBook 640 G10 13th Ci7 1370p OB
Out of stock
HP EliteBook 640 G10 Notebook PC - Raptor Lake - 13th Gen Core i7 1355U Processor 8-GB 512-GB SSD Intel UHD Graphics 14" Full HD 1080P IPS 400nits AG Display Backlit KB W11 Pro (Pike Silver, Open Box)
Rs. 150,000.00

| Brand | Hp |
|---|---|
| Generation | 13th Generation |
| Processor Type | 13th Generation Core i7 1370P TetraDeca Core Processor (24 MB Intel Smart Cache) |
| Processor Speed | 1.9 Ghz Turbo Boost up to 5.2 Hz (14 Cores, 20 Threads) |
| Installed RAM | 8 GB |
| Type of memory | 8 GB DDR4-3200 MHz RAM (1 x 8 GB) |
| Hard drive size | 256 GB PCIe® NVMe™ SSD |
| Hard drive speed | - |
| Optical Drive | No |
| Type of optical drive | - |
| SSD | 256 GB SSD |
| Type of harddrive | 256 GB PCIe® NVMe™ SSD |
| Graphic Series | Intel Iris Xe Graphics |
| Dedicated graphics | No |
| Graphics memory | Integrated, Intel® Iris® Xᵉ Graphics |
| Type of graphics memory | Shared |
| Switchable graphics | No |
| Graphics processor | Intel |
| Backlight | LED |
| Screen size | 14" diagonal, FHD (1920 x 1080), IPS, narrow bezel, anti-glare, 250 nits, 45% NTSC |
| Screen surface | 14" diagonal, FHD (1920 x 1080), IPS, narrow bezel, anti-glare, 250 nits, 45% NTSC |
| Screen resolution | 1920 x 1080 |
| Touchscreen | No |
| Color | Silver |
| RAM | 8 GB |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Weight | Starting at 1.41 kg |
| Fingerprint Reader | Yes |
| Numeric keyboard | No |
| Backlit keyboard | HP Premium Keyboard – spill-resistant, backlit keyboard with numeric keypad |
| Bluetooth | Bluetooth® 5.3 wireless card (supporting gigabit data rate) |
| LAN | Yes |
| Speed | 1 RJ45 |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | Intel® Wi-Fi 6E AX211 (2x2) |
| Condition | Open Box |
| USB | 1 Thunderbolt 4 with USB Type-C® 40Gbps signaling rate (USB Power Delivery, DisplayPort™ 1.4); 1 USB Type-C® 10Gbps signaling rate (USB Power Delivery, DisplayPort™ 1.4); 2 USB Type-A 5Gbps signaling rate (1 power); |
| HDMI | 1 HDMI 2.1 |
| Camera | 720p HD camera |
| Operating system (Primary) | Windows 11 Pro |
| Manual | www.hp.com |
| Product page | www.hp.com |
| Warranty | 1 Month |