HP EliteBook x360 1030 G8 Notebook - Tiger Lake - 11th Gen Core i7 1185G7 Processor 16-GB 512-GB SSD Intel Iris Xe Graphics 13.3" Full HD 1080P Touchscreen Convertible Display B&O Play Backlit KB W11 Pro (Silver, Used)

| Brand | Hp |
|---|---|
| Generation | 11th Generation |
| Processor Type | 11th Gen Intel® Core™ i7-1185G7 Processor (4 Cores / 8 Threads, 12 MB Intel® Smart Cache) |
| Processor Speed | 3.0 GHz Base Clock, up to 4.8 GHz Max Turbo Frequency |
| Installed RAM | 16 GB |
| Type of memory | 16GB LPDDR4X-4266 SDRAM |
| Hard drive size | 512 GB SSD |
| Hard drive speed | M.2 2280 PCIe® 4.0x4 NVMe® |
| Optical Drive | No |
| Type of optical drive | - |
| SSD | 512 GB SSD |
| Type of harddrive | 512 GB SSD M.2 2280 PCIe® 4.0x4 NVMe® |
| Graphic Series | Intel Iris Xe Graphics |
| Dedicated graphics | No |
| Graphics memory | Intel Integrated |
| Type of graphics memory | Shared |
| Switchable graphics | No |
| Graphics processor | Intel® integrated SoC |
| Backlight | LED |
| Screen size | 13.3" Diagonal FHD (1920 × 1080) IPS Touch Display, 400 nits brightness, Optional Anti-Glare |
| Screen surface | 13.3" Diagonal FHD (1920 × 1080) IPS Touch Display, 400 nits brightness, Optional Anti-Glare |
| Screen resolution | 1920x1080 |
| Touchscreen | No |
| Color | Silver |
| RAM | 16 GB |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Weight | 1.3 kg (2.87 lb) |
| Fingerprint Reader | No |
| Numeric keyboard | No |
| Backlit keyboard | Backlit KB English (US) |
| Bluetooth | BT 5.0 |
| LAN | No |
| Speed | - |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | Wi-Fi 625 (802.11ax) |
| Condition | Used |
| USB | 2× USB-C (3.1 Gen 2) with DisplayPort, Charging, Thunderbolt 4 2× USB-A (3.1 Gen 1) with Charging |
| HDMI | 1× HDMI 2.0 |
| Camera | 720p HD/IR camera |
| Operating system (Primary) | Windows 11 pro |
| Manual | www.hp.com |
| Product page | www.hp.com |
| Warranty | 7 Days Checking Warranty |
HP EliteBook x360 1030 G8 Core i7 Used Convertible 2-in-1 Laptop in Pakistan
Presenting you a laptop that offers versatility, being convertible, and affordability being in use, the HP EliteBook x360 1030 G8 Notebook. It brings improved processing solutions with its 11th Gen Core i7 processor. The Intel Iris Xe integrated graphics with a 13.3-inch full HD display features flawless visuals, and the 16 GB LPDDR4x and 512 GB SSD bring extraordinary pace to performance. Learn more below.
Processor
This 2-in-1 laptop features extremely smooth performance under heavy-load tasks with its extremely responsive 11th Generation Intel Core i7-1185G7 processor. It brings pace and accuracy while dealing with hardcore jobs with a max speed of 4.8 GHz. The 12 MB cache gets quick data access that gets even better performance flow. The mix of 4 cores and 8 threads gets you the finest performance of multiple applications at once.
Graphics
The HP EliteBook 1030 G8 Notebook boosts visual performance with its extraordinary Intel Iris Xe integrated graphics. It ensures unbeatable clarity, sharpness, and lifelike colors compared to UHD graphics. Also, it consumes less energy and gets you reliable visual excellence.
Display
It offers a convertible 13.3-inch full HD touchscreen. It is crisp with a higher resolution of 1920 × 1080 pixels. It also ensures a strain-free view with an anti-glare coating and color accuracy with IPS technology. Also, it enhances visibility with 400 nits of brightness.
Memory
This dual-mode machine ensures higher memory speed with its 16 GB LPDDR4X RAM. It saves energy and pushes productivity up. Running at 4266 MT/s, and brilliant to deal with latency for improved work and play.
Storage
This used machine offers secure storage of 512 GB SSD. Unlike traditional HDDs, it ensures silent operations with a higher data transfer rate and brings the utmost safety of data.
Backlit Keyboard
It features a backlit keyboard that matches the aesthetics and keeps you working and playing nonstop smoothly. It has an LED lighting system under the keys for providing visibility while using it in low light.
Highly Portable and Versatile Design
The HP EliteBook 1030 G8 has an aluminum body with higher portability, as it has only 1.3 kg. Its versatile design offers a tent, a stand, a laptop, and a tablet, all in one. Its silver finish looks brilliant on its ultra-slim build.
Other Specs
A 720p HD IR camera, the Windows 11 Pro OS, Bluetooth, Wi-Fi, USB ports, HDMI, and a 7-day checking warranty that satisfies immensely.
Buy HP EliteBook 1030 G8 Core i7 in Pakistan
HP EliteBook 1030 G8 Notebook Tiger Lake 11th Generation Core i7 1185G7 Processor Intel Iris Xe Graphics 13.3-inch Full HD 1080P Touchscreen Convertible Display Silver Color Used Laptop Latest Price in Pakistan is Rs. 132,500. Paklap offers cash-on-delivery services in Lahore, Karachi & Islamabad.