HP Elite DragonFly G2 x360 Notebook - Tiger Lake - 11th Gen Core i5 QC 16GB 512GB SSD to 02-TB SSD Intel IRIS Xe Graphics 13.3" FHD IPS 1000nits Touchscreen Convertible With HP SureView PrivacyFilter BKB FPR B&O (Blue Magnesium Body, Open Box)

| Brand | Hp |
|---|---|
| Generation | 11th Generation |
| Processor Type | 11th Generation Intel Core i5 1135G7 QuadCore (8-MB SmartCache) |
| Processor Speed | 2.4 GHz Turbo Boost 4.2 GHz (4 Cores - 8 Threads) |
| Installed RAM | 16 GB |
| Type of memory | LPDDR4X-4266 SDRAM Soldered |
| Hard drive size | 512 GB PCIe NVMe Value M.2 SSD |
| Hard drive speed | - |
| Optical Drive | No |
| Type of optical drive | - |
| SSD | 512 GB SSD |
| Type of harddrive | 256GB PCIe NVMe Value M.2 SSD to 02 TB SSD |
| Graphic Series | Intel Iris Xe Graphics |
| Dedicated graphics | No |
| Graphics memory | Intel Iris Xe Graphics |
| Type of graphics memory | Shared |
| Switchable graphics | No |
| Graphics processor | Intel |
| Backlight | LED |
| Screen size | 33.8 cm (13.3 in) diagonal FHD bent, BrightView WLED UMA, eDP 1.4 and PSR, 1000 nits, 72% NTSC, touch with HP Sure View Reflect integrated privacy screen (1920 x 1080) |
| Screen surface | 33.8 cm (13.3 in) diagonal FHD bent, BrightView WLED UMA, eDP 1.4 and PSR, 1000 nits, 72% NTSC, touch with HP Sure View Reflect integrated privacy screen (1920 x 1080) |
| Screen resolution | 1920x1080 |
| Touchscreen | Yes |
| Color | Blue |
| RAM | 16 GB |
| Operating System | DOS |
| Weight | 0.98 kg (2.16 lb) |
| Fingerprint Reader | Yes |
| Numeric keyboard | No |
| Backlit keyboard | Yes |
| Bluetooth | Bluetooth 5 combo, vPro |
| LAN | No |
| Speed | - |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | Intel Wi-Fi 6 AX201 802.11a/b/g/n/ac/ax (2x2) |
| Condition | Open Box |
| USB | (2) USB USB 3.2 Gen 1 Type-C ports (1) USB 3.2 Gen 1 Type-A port (charging) |
| HDMI | (1) HDMI 2.0 |
| Camera | 720p HD |
| Operating system (Primary) | DOS |
| Manual | https://support.hp.com/in-en/document/c06994777#AbT6 |
| Product page | https://support.hp.com/in-en/document/c06994777#AbT6 |
| Warranty | 1 Month |
HP Elite DragonFly G2 x360 11th Gen Core i5 Laptop in Pakistan
The newest addition to HP’s premium lineup of laptops is the HP Elite DragonFly G2 x360 Notebook, which focuses on providing a powerful computing experience in a very portable package so that it can be moved from one point to the other. It features Intel’s 11th Generation of Tiger Lake CPUs, which also processes the picture to be displayed on the bright screen.
Design
HP brings another iconic design to the table that is constructed with 90% recycled magnesium, where the whole package is kept stiffed together which provides lightness and slimness while also adding rigidity to the design. The 360-degree rotating screen is also securely mounted and ensures unnoticeable wobbles.
11th Generation Laptop
The HP Elite Dragonfly G2 is powered by the Intel Core i5 1135G7 11th Generation Tiger Lake processor, which is a 4-core and 8-thread CPU that is initially clocked at a base clock frequency of 2.4 GHz, all thanks to Intel’s Turbo Boost Technology that it can be overclocked to a max clock of 4.20 GHz. It also packs an L3 Smart Cache of 8 MB.
The processor’s power consumption is Configurable for a TDP-up and TDP-down of 28 Watts and 12 Watts. This makes the unit maximize the provided potential for the battery. It can handle a soldered memory setup of up to LPDDR4x that is rated at 4267 MT/s.
The absence of a discrete GPU is complimented by the presence of the Integrated Intel® Iris® Xe Graphics, which are clocked with a Graphics Max Dynamic Frequency of 1.30 GHz, and as standard is supported with DirectX* Support 12.1
Memory and Storage
The memory provided is an LPDDR4X onboard soldered setup which supports dual channel configuration with a memory transfer rated at 4266 MT/s, is fully compatible with the CPU’s datasheet, and being placed right on the board shortens the path of communication with the brains of the computer with a total capacity of 16 GB, and is non upgradeable.
The storage solution included is the PCIe Gen 3 x4 NVMe M.2 TLC Solid State Drive, which offers a storage capacity of 512 GB, and also offers swift read and write rates, for the operating system stored on it. Which helps transfer files to and from it, and also launch Windows and other applications.
Display
The centre of attraction for the whole package is the bright 33.8 cm/13.3-inch diagonal Full HD display, that supports BrightView WLED UMA, eDP 1.4, and PSR. The panel is capable of achieving a maximum brightness of 1000 nits which is unmatched in the same category or budget and makes focusing on your work in brighter conditions easier. On top of that it covers 72% of the NTSC color space. It also offers 10-point multi-touch support with HP Sure View Reflect integrated privacy screen, which allows it to be used as a tablet when rotated 360 degrees being a 2-in-1.
Battery
The included HP Smart 65 W USB Type-C adapter, juices the device’s HP Long Life 2-cell, 38 Wh Lithium-Ion Polymer battery.
Other Specs
The wireless signals for WIFI and Bluetooth are carried by the Intel Wi-Fi 6 AX201 802.11a/b/g/n/ac/ax (2x2) and Bluetooth 5 combo, vPro wireless card. The physical connections offered are through 2 USB USB 3.2 Gen 1 Type-C ports, 1 USB 3.2 Gen 1 Type-A port supports charging, 1 Headphone/microphone combo jack, (1) AC power port, and 1 HDMI 2.0. (cable sold separately)
The notebook audio is powered by Bang & Olufsen, while the Internal microphones and the 720p HD and IR camera are located on top of the screen, where the camera is included with an integrated electronic privacy shutter.
The palm rest includes a Glass Click pad, which is capable of Microsoft Precision Touchpad default gestures support, and above is the LED Backlit, Spill-resistant, with HP Dura Keys.
Buy HP Elite DragonFly G2 x360 in Pakistan
HP Elite DragonFly G2 x360 11th Generation Core i5 x360 Convertible TouchScreen 13.3-inch Laptop Latest Price in Pakistan is Rs. 164,999. Paklap offers free cash on delivery services in Lahore, Karachi & Islamabad.