HP Elitebook 660 G11 - Intel Core Ultra 7 155U 12-Core Processor 8-GB 512-GB SSD Intel Integrated GC 16" WUXGA 1200p IPS AG 300nits Display PolyStudio Audio Backlit KB FP Reader (Silver, HP Direct Local Warranty, NEW)

| Brand | Hp |
|---|---|
| Generation | Intel Core Ultra 7 |
| Processor Type | Intel® Core™ Ultra 7 155U Meteor Lake (12 MB L3 cache) |
| Processor Speed | 1.7 GHz up to 4.8 GHz with Intel® Turbo Boost Technology (12 cores, 14 threads) |
| Installed RAM | 8GB |
| Type of memory | 8 GB DDR5-5600 MT/s (1 x 8 GB) |
| Hard drive size | 512 GB PCIe® NVMe™ SSD |
| Hard drive speed | - |
| Optical Drive | No |
| Type of optical drive | - |
| SSD | 512 GB SSD |
| Type of harddrive | 512 GB PCIe® NVMe™ SSD |
| Graphic Series | Intel Integrated Graphics |
| Dedicated graphics | No |
| Graphics memory | Intel Integrated |
| Type of graphics memory | Shared |
| Switchable graphics | No |
| Graphics processor | Intel |
| Backlight | LED |
| Screen size | 16" diagonal, WUXGA (1920 x 1200), IPS, anti-glare, 300 nits, 45% NTSC |
| Screen surface | 16" diagonal, WUXGA (1920 x 1200), IPS, anti-glare, 300 nits, 45% NTSC |
| Screen resolution | 1920x1200 |
| Touchscreen | No |
| Color | Silver |
| RAM | 8 GB |
| Operating System | DOS |
| Weight | Starting at 1.74 kg |
| Fingerprint Reader | Fingerprint sensor |
| Numeric keyboard | Yes |
| Backlit keyboard | HP Premium Keyboard – spill-resistant, backlit keyboard with numeric keypad |
| Bluetooth | Bluetooth® 5.3 wireless card, vPro |
| LAN | Yes |
| Speed | 1 RJ-45 |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | Intel® Wi-Fi 6E AX211 (2x2) |
| Condition | New |
| USB | 2 Thunderbolt™ 4 with USB Type-C® 40Gbps signaling rate (USB Power Delivery, DisplayPort™ 1.4); 2 USB Type-A 5Gbps signaling rate (1 charging, 1 power) |
| HDMI | 1x HDMI 2.1 |
| Camera | 5 MP IR camera |
| Operating system (Primary) | DOS |
| Manual | https://www.hp.com/lk-en/products/laptops/product-details/product-specifications/2102467383 |
| Product page | https://www.hp.com/lk-en/products/laptops/product-details/product-specifications/2102467383 |
| Warranty | 1 Year Warranty |
HP EliteBook 660 G11 Core Ultra 7 Laptop in Pakistan
A laptop that seems to be irresistible because of its very fine looks, and even more attractive internals, the HP EliteBook 660 G11 is available in Pakistan. It is an extremely responsive machine with robust processing solutions, with its Core Ultra 7 processor and Intel-integrated graphics.
Moreover, it ensures higher performance delivery with faster 8 GB DDR5 memory, sturdy 512 GB SSD storage, and an unbeatable battery. The display quality is unshakable, and the connectivity modes are flexible. Let's explore each one in detail below.
Core Ultra 7 155U Processor
If you genuinely want to level up your processing game and want to make an impactful change, the Core Ultra 7 155U can do it for you. It features a 4.8 GHz speed, brilliant for handling multiple tasks without slowing down the machine. Also features a 12 MB cache to boost data access. Moreover, it gets 12 cores and 14 threads to create the finest equation for flawless and smooth multitasking.
Intel Integrated Graphics
The visual processing of the Elitebook 660 G11 is worth experiencing. It features Intel-integrated graphics to boost vision in clarity, sharpness, and flawlessness. It ensures higher performance flow with gaming and other demanding apps. So, your work and play sessions can get the best graphical support with this one.
16-Inch WUXGA Display
If you love watching movies, editing videos, preparing presentations, or whatever you like while consuming the screen, this 16-inch screen is an inevitable support for you. It has WUXGA technology that ensures better than a better-than-full HD display.
Moreover, it features 1920 x 1200 pixels to boost genuineness and clarity, an anti-glare coating to avoid reflection, and 300 nits to improve brightness to the finest level. Above all, IPS technology gets the best color mix for a perfect and comfortable vision.
Faster Memory
The 8 GB memory of this laptop is incredibly fast, and with its DDR5 version, it becomes even faster and more efficient. It delivers 5600 MT/s speed, good for enjoying multitasking without lag and longer load times.
512 GB SSD Storage
Offers a massive 512 GB SSD storage, brilliant for all-round data storage needs and a higher transfer rate. It contributes to the processing speed and gets the finest storage backup with the least power consumption and utmost silent operation.
Modern Design and Enduring Battery
This machine has a modern design with a durable aluminum body of not more than 1.74 kg. It looks elegant and powerful, with higher portability and durability. Moreover, the endurance of the battery is commendable, with it lasting for 1+ hours on a single charge.
Other Specs
Also features a fingerprint sensor, a backlit keyboard, a numeric keyboard, Bluetooth, Wi-Fi, a 5 MP IR camera, HDMI, USB ports, and an utmost professional silver finish.
Buy HP EliteBook 660 G11 in Pakistan
HP Elitebook 660 G11 Intel Core Ultra 7 155U 12-Core Processor 16-inch WUXGA 1200p IPS AG 300nits Display Silver Color Brand New Professional Laptop Latest Price in Pakistan is Rs. 312,900. Wherever you are in Pakistan, Paklap brings your favorite gadgets right to your doorstep.