HP Color LaserJet Pro 4203dn Printer

| Warranty | 1 Year Shop Warranty |
|---|---|
| Brand | Anker |
| Series | Color Laserjet |
| Memory | 512 MB NAND Flash, 512 MB DRAM |
| Paper Input | 50-sheet multipurpose tray, 250-sheet input tray |
| Paper Output | 150-sheet output bin |
| Paper Types | Paper (bond, brochure, colored, glossy, letterhead, photo, plain, preprinted, prepunched, recycled, rough), postcards, labels, envelopes |
| Dimension | 421 x 427 x 288 mm (W x D x H) |
| Printer Weight | 16.33 kg |
| Power | 220-volt input voltage: 220 to 240 VAC (+/- 10%), 50/60Hz (+/- 3 Hz) |
| Cartridge | HP 230A Black Original LaserJet Toner Cartridge (~2,000 pages), W2300A; HP 230A Cyan Original LaserJet Toner Cartridge (~1,800 pages), W2301A; HP 230A Yellow Original LaserJet Toner Cartridge (~1,800 pages), W2302A; HP 230A Magenta Original LaserJet Toner |
| Duplex Print | Yes |
| Print Resolution | Up to 600 x 600 dpi |
| Copy Feature | NO |
| Scan Feature | NO |
| Ports | USB 2.0, Ethernet. |
| Wireless | No |
| Warranty | 1 Year Shop Warranty |
HP Color LaserJet Pro 4203dn Printer in Pakistan
If you are looking for a high-value printing solution, then the HP Color LaserJet Pro 4203dn is the perfect choice for you. It integrates advanced technology with easy-to-use functions, and manages massive workloads perfectly well.
The model is designed to provide crisp text, bright graphics, and exceptional performance on all types of documents, such as basic reports or colorful advertising content. It is a smart choice for day-to-day operations by small businesses or organizations.
Design
It has a trendy and sleek design that perfectly fits into small office spaces. Its well-built design guarantees great durability and gives a professional look. The ergonomic design makes the paper loading easy and the toner accessible, thus less time is wasted during servicing or repairing.
Performance
In terms of performance, speed, precision, and efficiency, it performs really well. It can print at a very high rate, and with this piece of equipment, teams can handle large printing jobs without any delays.
The fact that it has a powerful processor and optimized memory allows it to handle complex documents and graphics easily. It can cover your daily printing needs without any hassle.
Features
Embedded with intelligent technology, this model includes features that improve productivity and make business operations easier. It facilitates automatic duplex printing that will not only save paper but also reduce the total costs. There are high-speed Ethernet options, and it is therefore easy to connect to office networks to share with team members.
Buy the HP Color LaserJet Pro 4203dn Printer in Pakistan
While choosing a reliable office printer, you must consider this useful equipment at Paklap. It is considered to be one of the most efficient, fast, and quality-oriented models because of its characteristics that help businesses not to face any disruptions. Buy this HP model to streamline your office tasks.
HP Color LaserJet Pro 4203dn Printer Latest Price in Pakistan is Rs. 127,500. Paklap Offers Cash-On-Delivery in Karachi, Lahore, and Islamabad.