HP 255 G8 - AMD 3020e 2-Core Processor 8-GB 128-GB SSD AMD Radeon Graphics 15.6" HD 720p MicroEdge AG Display (Black, Used)

| Brand | Hp |
|---|---|
| Generation | AMD |
| Processor Type | AMD 3020e with Radeonâ„¢ Graphics |
| Processor Speed | 1.2 GHz base clock, up to 2.6 GHz max boost clock, 4 MB L3 cache, 2 cores |
| Installed RAM | 8 GB |
| Type of memory | DDR4-2400 SDRAM, Both slots are customer accessible/upgradeable. Supports dual channel memory, 2 Slots |
| Hard drive size | 128 GB SSD |
| Hard drive speed | - |
| Optical Drive | No |
| Type of optical drive | - |
| SSD | 128 GB SSD |
| Type of harddrive | 128 GB SSD |
| Graphic Series | AMD Radeon |
| Dedicated graphics | No |
| Graphics memory | AMD Radeon Graphics |
| Type of graphics memory | Shared |
| Switchable graphics | - |
| Graphics processor | AMD |
| Backlight | LED |
| Screen size | 39.6 cm (15.6") diagonal, HD (1366 x 768), micro-edge, anti-glare, 250 nits, 45% NTSC |
| Screen resolution | 1366x768 |
| Screen surface | 39.6 cm (15.6") diagonal, HD (1366 x 768), micro-edge, anti-glare, 250 nits, 45% NTSC |
| Touchscreen | No |
| Color | Black |
| RAM | 8 GB |
| Weight | 1.74 kg |
| Fingerprint Reader | No |
| Backlit keyboard | No |
| Numeric keyboard | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| LAN | Yes |
| Speed | 1 RJ 45 |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | 802.11a/b/g/n/ac (1x1) Wi-Fi |
| Condition | Used |
| USB | 2 Super Speed USB Type-A 5Gbps signaling rate; 1 SuperSpeed USB Type-C® 5Gbps signaling rate |
| HDMI | 1 HDMI 1.4B |
| Camera | HD |
| Operating System | DOS |
| Manual | https://hp.it-shop.bg/uploaded/7/10/HP-255-G8-DS.pdf |
| Product page | https://hp.it-shop.bg/uploaded/7/10/HP-255-G8-DS.pdf |
| Warranty | 7 Days Checking Warranty |
HP 255 G8 AMD 3020e Used Laptop in Pakistan
If your budget is low, and you need a laptop to cater to all your basic computing needs from school assignments to entry-level personal and professional work, the HP 255 G8 is for you. It is a second-hand laptop with a neat black finish. It features a mid-range AMD 3020e CPU with Radeon integrated graphics for handling processing tasks effortlessly. Moreover, it offers an 8 GB DDR4 memory, 128 GB SSD storage, a 15.6-inch HD display, a highly portable and durable build with solid connectivity modes, and much more.
AMD 3020e Processor
The AMD 3020e is a mid-level processing capability that can handle day-to-day stuff with ease. It submits a base frequency of 1.2 GHz that boosts up to 2.6 GHz, good enough for ensuring reliable processing outcomes for entry to mid-level jobs. It also offers a 4 MB cache to enhance data access and 2 cores for handling multiple jobs of light nature seamlessly. Overall, it provides a good deal for students and beginners.
AMD Radeon Integrated Graphics
The graphical processing capability is another plus of this machine because of its economical and reliable usage. It offers AMD Radeon integrated graphics, asks for no separate memory, but uses system memory. It handles media playback, basic computing tasks, and other entry to mid-level jobs seamlessly.
15.6-Inch HD Display
The HP 255 G8 is a second-hand laptop, but its display quality is super neat and sturdy. It offers a 15.6-inch diagonal HD display with enhanced 1366 x 768 pixels to ensure significant clarity and sharpness. It carries micro edges to get wide viewing angles, anti-glare coating to save eyes from strain, and 250 nits to boost visibility in daylight usage.
Advanced 8 GB DDR4 Memory
Has an advanced 8 GB DDR4 memory, and it operates at 2400 MHz. Certainly, it provides higher speed with boosted responsiveness and improved load time. You can also expand it if needed to meet intense memory needs.
Robust 128 GB SSD Storage
The storage facility of this budget laptop is good for storing a large amount of data. It offers a 128 GB SSD that works completely silent and keeps the power usage lowest. The transfer rate it submits is good for boosting processing outcomes.
Durable and Portable Design with Lasting Battery
The design of the HP affordable laptop is super durable with its aluminum body. It has a lightweight build of 1.74 kg, which is a big plus for enhanced portable usage. Moreover, the battery life is lasting enough to get you 1+ hours of run time on a single charge. It certainly provides your work and play with a significant power backup that every beginner seeks.
Other Specs
Also offers a numeric keyboard, Bluetooth, Wi-Fi, an HD camera, an HDMI, a 7-day checking warranty, DOS operating system, and a stunning Black finish.
Buy HP 255 G8 in Pakistan
HP 255 G8 AMD 3020e 2-Core Processor 15.6-inch HD 720p MicroEdge AG Display Black Color Used Laptop Latest Price in Pakistan is Rs. 30,900. From big cities to remote areas, Paklap provides safe and speedy delivery across Pakistan