HP 15 FD1377TU - Meteor Lake - Intel Core Ultra 7 155H Processor 16-GB 512-GB SSD Intel Arc Graphics 15.6" Full HD 1080p 250nits MicroEdge Display Backlit KB W11 (Moonlight Blue, HP Direct Local Warranty, NEW)

| Brand | Hp |
|---|---|
| Generation | Intel Core Ultra 7 |
| Processor Type | Intel® Core™ Ultra 7 155H Processor (16 Cores / 16 Threads, 24MB Intel® Smart Cache, NPU up to 13 TOPS) |
| Processor Speed | 2.0 GHz Base Clock, Up to 5.1 GHz Max Turbo Frequency |
| Installed RAM | 16 GB |
| Type of memory | DDR5-5600 MHz |
| Hard drive size | 512 GB SSD |
| Hard drive speed | M.2 2280 PCIe® 4.0x4 NVMe® |
| Optical Drive | No |
| Type of optical drive | - |
| SSD | 512 GB SSD |
| Type of harddrive | 512 GB SSD M.2 2280 PCIe® 4.0x4 NVMe® |
| Graphic Series | Intel Arc Graphics |
| Dedicated graphics | No |
| Graphics memory | Intel Integrated |
| Type of graphics memory | Shared |
| Switchable graphics | Yes |
| Graphics processor | Intel® integrated SoC |
| Backlight | LED |
| Screen size | 15.6" diagonal, FHD (1920 x 1080), anti-glare, 300 nits, 62.5% sRGB |
| Screen surface | 15.6" diagonal, FHD (1920 x 1080), anti-glare, 300 nits, 62.5% sRGB |
| Screen resolution | 1920x1080 |
| Touchscreen | No |
| Color | Blue |
| RAM | 16 GB |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Weight | 1.59 kg |
| Fingerprint Reader | No |
| Numeric keyboard | Yes |
| Backlit keyboard | Backlit KB English (US) |
| Bluetooth | BT 5.4 |
| LAN | No |
| Speed | - |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | Realtek Wi-Fi 6 (2x2) |
| Condition | New |
| USB | 1× USB Type-C (5Gbps, data only), 2× USB Type-A (5Gbps) |
| HDMI | 1 HDMI 1.4b |
| Camera | HP True Vision 720p HD camera with temporal noise reduction and integrated dual array digital microphones |
| Operating system (Primary) | Windows 11 Home |
| Manual | www.hp.com |
| Product page | www.hp.com |
| Warranty | 1 Year Warranty |
HP 15 FD1377TU Core Ultra 7 Laptop in Pakistan
Here comes a premium daily-use laptop that features extraordinary specs for handling day-to-day tasks efficiently, the HP 15 FD1377TU. This 15.6-inch machine in Moonlight Blue finish offers higher portability. The Core Ultra 7 processor, backlit keyboard, 512 GB SSD, 16 GB DDR5 RAM, and Intel Arc integrated graphics are the major highlights. Let's do some exploration below.
Processor
This powerful daily-use laptop features exceptional performance under immense loads with its Intel Core Ultra 7 155H processor. It handles personal and professional loads equally well with its boosted speed of 4.8 GHz. For unmatched performance and efficiency during multitasking, the mix of 16 cores and 22 threads is brilliant. Plus, to give processing outcomes a much-needed push, the 24 MB cache gets instant data access.
Graphics
The HP 15 FD1377TU features sharp visuals without any lag with its Intel Arc integrated graphics. It runs professional apps, graphics-intensive tasks, and 4K videos effortlessly. It also allows playing multiple displays, uses less energy, and requires no separate memory.
Display
This everyday-use laptop ensures a higher quality display with its 15.6-inch full HD screen. It brings higher visibility with its 300 nits brightness and ensures unmatched clarity with the resolution of 1920x1080 pixels. The anti-glare coating on the screen avoids glare to protect eyes from strain.
Memory
It offers a robust 16 GB DDR5 RAM that redefines the pace for multitasking altogether. It operates at 5600 MHz, quite speedy compared to older models. Furthermore, it allows enjoying higher multitasking performance with the least latency.
Storage
It stores all your data on its very smart and speedy 512 GB SSD. Furthermore, it boosts the data transfer rate, avoids data loss as it carries no moving parts, and uses flash memory.
Backlit Keyboard
Unlike non-backlit keyboards, this one offers enhanced visibility for working and playing accurately in the dark. It carries LED lights under the keys, something genuinely supportive for busy users 24/7.
Long-lived Battery
It houses a long-lived battery that keeps you busy nonstop for hours on one charge. Furthermore, it drains slowly, recharges very fast, and ensures the least downtime for the machine.
Portable and Durable Design
The HP 15 FD1377TU uses premium-quality recycled plastic materials in its build. It carries only 1.59 kg, good for portability and durability. The design looks brilliant with a Moonlight Blue finish on top.
Other Specs
Multiple connectivity ports, HDMI, wireless connectivity with Wi-Fi and Bluetooth, the DOS operating system, a numeric keypad, an HD camera with noise reduction and dual digital microphones, and all this with the utmost shield for the money, a 1-year warranty.
Buy HP 15 FD1377TU Ultra 7 in Pakistan
HP 15 FD1377TU Meteor Lake Intel Core Ultra 7 155H Processor Intel Arc Graphics 15.6-inch Full HD 1080p 250nits MicroEdge Display Moonlight Blue Color with 1-Year HP Direct Local Warranty Brand New Laptop Latest Price in Pakistan is Rs. 222,000. Paklap offers cash-on-delivery services in Lahore, Karachi & Islamabad.