HP 15 FD0647TU - Raptor Lake - 13th Gen Core i5 1334U Processor 8-GB 512-GB SSD Intel Iris Xe Graphics 15.6" Full HD 1080p Micro-Edge 250nits AG Display Backlit KB TPM W11 (Natural Silver, HP Direct Local Warranty, NEW)

| Brand | Hp |
|---|---|
| Generation | 13th Generation |
| Processor Type | 13th Gen Intel® Core™ i5-1334U Raptor Lake Processor (12 MB Intel Smart Cache) |
| Processor Speed | Up to 4.6 GHz with Intel® Turbo Boost Technology (10 Cores: 2 Performance-cores + 8 Efficient-cores, 12 Threads) |
| Installed RAM | 8 GB |
| Type of memory | 8 GB DDR4-3200 MT/s (1 x 8 GB) |
| Hard drive size | 512 GB SSD |
| Hard drive speed | M.2 2280 PCIe® 4.0x4 NVMe® |
| Optical Drive | No |
| Type of optical drive | - |
| SSD | 512 GB SSD |
| Type of harddrive | 512 GB SSD M.2 2280 PCIe® 4.0x4 NVMe® |
| Graphic Series | Intel Iris Xe Graphics |
| Dedicated graphics | No |
| Graphics memory | Intel Integrated |
| Type of graphics memory | Shared |
| Switchable graphics | No |
| Graphics processor | Intel® integrated SoC |
| Backlight | LED |
| Screen size | 39.6 cm (15.6") diagonal, FHD (1920 x 1080), micro-edge, anti-glare, 250 nits, 62.5% sRGB |
| Screen surface | 39.6 cm (15.6") diagonal, FHD (1920 x 1080), micro-edge, anti-glare, 250 nits, 62.5% sRGB |
| Screen resolution | 1920x1080 |
| Touchscreen | No |
| Color | Silver |
| RAM | 8 GB |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Weight | 1.59 kg |
| Fingerprint Reader | No |
| Numeric keyboard | Yes |
| Backlit keyboard | Backlit KB English (US) |
| Bluetooth | Bluetooth® 5.4 wireless card |
| LAN | No |
| Speed | - |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | Realtek Wi-Fi 6 (2x2) |
| Condition | New |
| USB | 1x USB Type-C (5Gbps, data only), 2x USB Type-A (5Gbps) |
| HDMI | 1x HDMI 1.4b |
| Camera | HP True Vision 720p HD camera with temporal noise reduction and integrated dual array digital microphones |
| Operating system (Primary) | Windows 11 Home |
| Manual | https://www.hp.com/bd-en/products/laptops/product-details/product-specifications/2103203871 |
| Product page | https://www.hp.com/bd-en/products/laptops/product-details/product-specifications/2103203871 |
| Warranty | 1 Year Warranty |
HP 15 FD0647TU Core i5 13th Gen Laptop in Pakistan
If you're looking for an all-around laptop that brings pace to your professional jobs, quality to your creative tasks, and lifts your entertainment as well, the HP 15 FD0647TU is for you. A well-balanced machine with a highly slim profile, offering the latest 13th Gen Core i5 processor. It is portable, durable, faster with memory and storage, and equipped with some other modern and very useful specs.
Processor
A powerful CPU like the 13th Gen Intel Core i5-1334U handles day-to-day jobs efficiently. It saves energy, offers rapid data access with a 10 MB cache, and ensures unbeatable compatibility between components. For multitasking, it has 6 cores and 8 threads. The base speed of 1.2 GHz goes up to 4.5 GHz, good enough to deal with delays and lagging.
Graphics
The HP 15 FD0647TU offers reliable and efficient graphical support with its Intel Iris Xe integrated graphics. It allows playing light games, running demanding apps, and content creation. Also accommodates multiple displays, keeps the visual clarity unbeatable, and doesn't let the speed go down.
Display
This all-round computing machine has an extraordinary 15.6-inch full HD display. It has the micro-edge technology to boost screen size, an anti-glare coating to avoid harmful reflection, and IPS technology to lift color perfection. The 1920 x 1080 pixels boost clarity, and 250 nits brightness ensure visibility while using indoors.
Memory and Storage
This affordable daily-use laptop has a sturdy 8 GB DDR4 RAM that is efficient with speed and energy consumption. It runs at a higher 3200 MT/s speed, deals with latency, improves responsiveness, and overall multitasking.
Whereas the 512 GB SSD is quiet and speedy. It stores and secures data of all types and submits a higher transfer rate with PCIe NVMe technology.
Backlit Keyboard
Has a backlit keyboard that allows working and playing in low light. It has LED lights underneath the keys and provides visibility with them when you need the most.
Body and Design
The HP 15 has a refined plastic chassis that is quite durable. It has a Natural Silver finish on top to bring unbeatable simplicity and elegance. Overall, a good design to complement style and efficiency.
Other Specs
Also features a numeric keypad, Windows 11 Home, a durable battery with fast charge, an HD camera with noise reduction and microphones, Bluetooth, Wi-Fi, USB ports, and a long 1-year warranty.
Buy HP 15 FD0647TU in Pakistan
HP 15 FD0647TU Raptor Lake 13th Generation Core i5 1334U Processor Intel Iris Xe Graphics 15.6-inch FHD 1080p Micro-Edge 250nits AG Display Natural Silver Color with HP Direct 1-Year Local Warranty Brand New Laptop Latest Price in Pakistan is Rs. 178,000. Paklap offers cash-on-delivery services in Lahore, Karachi & Islamabad.