HP 15 FD0499nia Laptop - Raptor Lake - 13th Gen Core i5 1334u Processor 8-GB 512-GB SSD Intel Iris Xe Graphics 15.6" Full HD 1080p Micro Edge 250nits AG Display Backlit KB (Silver, NEW)

| Brand | Hp |
|---|---|
| Generation | 13th Generation |
| Processor Type | 13th Gen Intel® Core™ i5-1334U (10 Cores – 2 Performance + 8 Efficient, 12 Threads, 12MB Cache) |
| Processor Speed | 3.6 GHz Up to 4.6 GHz with Intel® Turbo Boost Technology |
| Installed RAM | 8 GB |
| Type of memory | 8GB DDR4-3200 MHz (1×8GB, upgradable up to 16GB DDR4-3200 MHz) |
| Hard drive size | 512 GB SSD |
| Hard drive speed | M.2 2280 PCIe® 4.0x4 NVMe® |
| Optical Drive | No |
| Type of optical drive | - |
| SSD | 512 GB SSD |
| Type of harddrive | 512 GB SSD M.2 2280 PCIe® 4.0x4 NVMe® |
| Graphic Series | Intel Iris Xe Graphics |
| Dedicated graphics | No |
| Graphics memory | Intel Integrated |
| Type of graphics memory | Shared |
| Switchable graphics | No |
| Graphics processor | Intel® integrated SoC |
| Backlight | LED |
| Screen size | 15.6-inch FHD (1920 × 1080), Anti-glare, Micro-edge, 250 nits, 45% NTSC |
| Screen surface | 15.6-inch FHD (1920 × 1080), Anti-glare, Micro-edge, 250 nits, 45% NTSC |
| Screen resolution | 1920x1080 |
| Touchscreen | No |
| Color | Silver |
| RAM | 8 GB |
| Operating System | DOS |
| Weight | 1.59 kg |
| Fingerprint Reader | No |
| Numeric keyboard | Yes |
| Backlit keyboard | Backlit KB English (US) |
| Bluetooth | BT 5.3 |
| LAN | No |
| Speed | - |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Condition | New |
| USB | 2 × USB-A 3.2 Gen 1, 1 × USB-C 3.2 Gen 1 |
| HDMI | 1 x HDMI 1.4b |
| Camera | HP True Vision 720p HD |
| Operating system (Primary) | DOS |
| Manual | www.hp.com |
| Product page | www.hp.com |
| Warranty | International |
HP 15 FD0499nia Core i5 13th Gen Laptop in Pakistan
We're talking about a business-class laptop that carries robust internals with the finest aesthetics, the HP 15 FD0499nia. It is a top-of-the-line machine with a 13th Generation Intel Core i5 processor, Iris Xe integrated graphics, and a 15.6-inch full HD display. A reliable 512 GB SSD storage with 8 GB DDR4 RAM, both are energy efficient and speedy. It is highly portable, has enduring battery life, and a lot more.
13th Gen Intel Core i5 Processor
It houses the 13th Generation Intel Core i5-1334U CPU for sustainable processing outcomes. It offers higher multitasking with its 10 cores and 12 threads. The 12 MB cache boosts responsiveness with enhanced data access. Plus, for basic jobs, it uses the base speed of 3.6 GHz, and the maximum speed of 4.6 GHz is for hardcore jobs.
Integrated Graphics
It has pre-installed Iris Xe integrated graphics. You're good at enjoying mid-level gameplay, hardcore professional tasks, and content creation lag-free. It brings pace with precision, and efficiency with performance that every user demands from a brilliant graphical capability.
15.6-Inch Full HD Display
It has a stunning 15.6-inch full HD display. Featuring anti-glare coating to deal with eyestrain, micro-edge to enlarge screen size, and 250 nits brightness for improved visibility in brighter indoor conditions. The resolution of 1920 × 1080 pixels lifts clarity and vividness to new heights.
Memory and Storage
The HP FD0499nia houses a fast and efficient 8 GB DDR4 RAM at 3200 MHz. It brings latency down, pushes load time higher, and gets the utmost pace and accuracy for multitasking. It is also upgradable up to 16 GB.
The 512 GB SSD is a silent savior of your essentials. It keeps operations sturdy with a higher data transfer rate. Uses flash memory, carries no moving parts, and ensures improved safety of data.
Long-lived Battery and Backlit Keyboard
It has a lasting battery, keeps you busy for longer hours, and has a fast charge facility. The drainage is also slow. Whereas the backlit keyboard has LED lights under the keys to make you work and play in low lighting. It brings comfort for extended usability.
Portable and Durable Design
Has a highly portable and durable design. The silver finish on top brings a professional vibe. Certainly, it is a reliable pick for professionals and personal users.
Other Specs
Also offers multiple ports, Wi-Fi, Bluetooth, the DOS operating system, a 720p HD webcam, and an international warranty.
Buy HP 15 FD0499nia in Pakistan
HP 15 FD0499nia Laptop Raptor Lake 13th Gen Core i5 1334u Processor Iris Xe Graphics 15.6-inch Full HD 1080p Micro Edge 250nits AG Display Silver Color Brand New Laptop Latest Price in Pakistan is Rs. 145,000. Paklap offers hassle-free cash-on-delivery services across Lahore, Karachi, and Islamabad.