HP 15 FD0133wm 13th Gen Core i3 1315U
Out of stock
HP 15 FD0133wm - 13th Gen Core i3 1315U 6-Core Processor 8-GB 256-GB SSD Intel UHD GC 15.6" Full HD 1080p IPS 300nits Display FP Reader W11 (Natural Silver, NEW)
Rs. 115,000.00

| Brand | Hp |
|---|---|
| Generation | 13th Generation |
| Processor Type | Intel Core i3-1315U (10 MB L3 Cache, 6 Cores, 8 Threads) |
| Processor Speed | 1.2 GHz up to 4.5 GHz with Intel Turbo Boost Technology |
| Installed RAM | 8 GB |
| Type of memory | DDR4-3200 MHz |
| Hard drive size | 256 GB SSD |
| Hard drive speed | M.2 2280 PCIe® 4.0x4 NVMe® |
| Optical Drive | No |
| Type of optical drive | - |
| SSD | 256 GB SSD |
| Type of harddrive | 256 GB SSD M.2 2280 PCIe® 4.0x4 NVMe®256 GB SSD |
| Graphic Series | Intel UHD Graphics |
| Dedicated graphics | No |
| Graphics memory | Intel Integrated |
| Type of graphics memory | Shared |
| Switchable graphics | No |
| Graphics processor | Intel® integrated SoC |
| Backlight | LED |
| Screen size | 15.6-inch FHD (1920 x 1080) IPS, anti-glare |
| Screen surface | 15.6-inch FHD (1920 x 1080) IPS, anti-glare |
| Screen resolution | 1920x1080 |
| Touchscreen | No |
| Color | Silver |
| RAM | 8 GB |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Weight | 1.59 kg |
| Fingerprint Reader | No |
| Numeric keyboard | Yes |
| Backlit keyboard | Backlit KB English (US) |
| Bluetooth | BT 5.3 Wireless Card |
| LAN | No |
| Speed | - |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | Realtek Wi-Fi 6 (1x1) |
| Condition | New |
| USB | 1 USB Type-C® 5Gbps signaling rate (supports data transfer only and does not support charging or external monitors); 2 USB Type-A 5Gbps signaling rate |
| HDMI | HDMI 1.4b |
| Camera | HP True Vision 720p HD camera with temporal noise reduction and integrated dual array digital microphones |
| Operating system (Primary) | Windows 11 Home |
| Manual | www.hp.com |
| Product page | www.hp.com |
| Warranty | International |