HP 15 FD0127DX - Raptop Lake - 13th Gen Core i7 1355U Processor 16-GB 512-GB SSD Intel Integrated GC 15.6" 1080P IPS Micro-Edge Touchscreen AG Display W11 (Natural Silver, NEW)

| Brand | Hp |
|---|---|
| Generation | 13th Generation |
| Processor Type | 13th Gen Core i7 1355u Raptor Lake Processor (12 MB Intel Smart Cache) |
| Processor Speed | 1.7 GHz Boost up to 5.0 GHz (Total Cores 10, # of Performance-cores 2, # of Efficient-cores 8, Total Threads 12) |
| Installed RAM | 16 GB |
| Type of memory | DDR4-3200 MT/s |
| Hard drive size | 512 GB SSD |
| Hard drive speed | M.2 2280 PCIe® 4.0x4 NVMe® |
| Optical Drive | No |
| Type of optical drive | - |
| SSD | 512 GB SSD |
| Type of harddrive | M.2 2280 NVMe™ PCIe® 4.0 SSD |
| Graphic Series | Intel Integrated Graphics |
| Dedicated graphics | No |
| Graphics memory | Intel Integrated |
| Type of graphics memory | Shared |
| Switchable graphics | No |
| Graphics processor | Intel® integrated SoC |
| Backlight | No |
| Screen size | 15.6-inch diagonal, FHD (1920 x 1080), touch, IPS, micro-edge, BrightView(39) |
| Screen surface | 15.6-inch diagonal, FHD (1920 x 1080), touch, IPS, micro-edge, BrightView(39) |
| Screen resolution | 1920x1080 |
| Touchscreen | Yes |
| Color | Silver |
| RAM | 16 GB |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Weight | 1.60 kg |
| Fingerprint Reader | No |
| Numeric keyboard | Yes |
| Backlit keyboard | Non-backlit, English (UK) |
| Bluetooth | BT 5.4 |
| LAN | No |
| Speed | - |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | Wi-Fi 6 (2x2) |
| Condition | New |
| USB | 1 USB Type-C® 5Gbps signaling rate (supports data transfer only and does not support charging or external monitors)(42) 2 USB Type-A 5Gbps signaling rate |
| HDMI | 1 HDMI 1.4b |
| Camera | HP True Vision 720p HD camera with temporal noise reduction and integrated dual array digital microphones |
| Operating system (Primary) | Windows 11 Home |
| Manual | www.hp.com |
| Product page | www.hp.com |
| Warranty | International |
HP 15 FD0127DX 13th Gen Core i7 Laptop in Pakistan
If you're looking for a high-end laptop that gets fast processing outcomes while handling heavy-loaded professional and creative apps, the HP 15 FD0127DX is for you. This 15.6-inch machine features the 13th Gen Core i7 processor for unparalleled solutions. For responsive visuals, it has Intel integrated graphics and a full HD IPS display. To bring pace, it houses 16 GB DDR4 RAM, 512 GB SSD storage, and seamless connectivity modes.
Processor
This latest HP laptop furnishes unbeatable performance with its Raptor Lake 13th Generation Core i7 1355u processor. It brings robust data access with a 12 MB cache and ensures lag-free operations with its sharp details. The mix of 8 efficient cores, 2 performance cores, and 12 threads gets all-time high multitasking support. The max speed of 5.0 GHz is brilliant for taking on complex jobs effortlessly.
Graphics
The HP FD0127DX brings extraordinary visuals with its ultra-reliable Intel integrated graphics. It adds sharpness and avoids lag to the fullest. Allows you to enjoy multimedia, professional, and creative apps, and multiple displays seamlessly.
Display
This daily-use laptop features a high-end 15.6-inch screen with a full HD display. It ensures a seamless user experience with touch facility, and the micro-edge gets a larger space to work on. It also offers a resolution of 1920 x 1080 pixels for sharpness and IPS technology for color detailing.
RAM
It boosts memory speed with its extremely powerful 16 GB DDR4 RAM. It brings higher responsiveness as it runs at 3200 MT/s. Also, it keeps multitasking flawless as it improves load time and reduces latency significantly.
Storage
This powerful computing machine gets you a reliable and faster 512 GB SSD storage. It brings an extraordinary data transfer rate, features silent operations, and keeps safety unbeatable.
Lasting Battery Backup
This beautiful machine allows using it indoors and outdoors as it carries a lasting battery backup. The energy consumption is efficient and slow, while the charging is fast. A win-win combo for the users.
Body and Design
The HP 15 has a highly portable body of 1.60 kg. The premium quality plastic material ensures the ultimate refinement. The Natural Silver finish on its slim profile and cutting-edge design looks perfect.
Other Specs
A numeric keypad with a non-backlit keyboard, HDMI ports, an HD camera with dual microphones and noise reduction, the Windows 11 Home OS, Wi-Fi, Bluetooth, and an international warranty with a 9-month local optional warranty for an extra cost.
Buy HP 15 FD0127DX 13th Gen Core i7 in Pakistan
HP 15 FD0127DX Raptop Lake 13th Generation Core i7 1355U Processor SSD Intel Integrated Graphics 15.6-inch 1080P IPS Micro-Edge Touchscreen AG Display Natural Silver Color Brand New Laptop Latest Price in Pakistan is Rs. 207,500. Paklap offers cash on delivery services in Lahore, Karachi & Islamabad.