HP 15 FD0042NQ - Raptor Lake - 13th Gen Core i3 1315U Processor 8-GB 512-GB SSD Intel UHD Graphics 15.6" Full HD 1080p 250nits MicroEdge Display (Gold, NEW)

| Brand | Hp |
|---|---|
| Generation | 13th Generation |
| Processor Type | 13th Gen Intel® Core™ i3‑1315U Raptor Lake Processor (6 Cores / 8 Threads, 10 MB Intel Smart Cache) |
| Processor Speed | 1.2 GHz Base Frequency, Up to 4.5 GHz Intel® Turbo Boost Technology |
| Installed RAM | 8 GB |
| Type of memory | 8GB DDR4-3200 MHz |
| Hard drive size | 512 GB SSD |
| Hard drive speed | M.2 2280 PCIe® 4.0x4 NVMe® |
| Optical Drive | No |
| Type of optical drive | - |
| SSD | 512 GB SSD |
| Type of harddrive | 512 GB SSD M.2 2280 PCIe® 4.0x4 NVMe® |
| Graphic Series | Intel UHD Graphics |
| Dedicated graphics | No |
| Graphics memory | Intel Integrated |
| Type of graphics memory | Shared |
| Switchable graphics | No |
| Graphics processor | Intel |
| Backlight | No |
| Screen size | 15.6" FHD (1920x1080), anti-glare, 250 nits, 45% NTSC |
| Screen surface | 15.6" FHD (1920x1080), anti-glare, 250 nits, 45% NTSC |
| Screen resolution | 1920x1080 |
| Touchscreen | No |
| Color | Gold |
| RAM | 8 GB |
| Operating System | DOS |
| Weight | 1.59 kg |
| Fingerprint Reader | No |
| Numeric keyboard | Yes |
| Backlit keyboard | Non Backlit KB English (US) |
| Bluetooth | BT 5.3 |
| LAN | No |
| Speed | - |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | Realtek Wi-Fi 6 (2x2) |
| Condition | New |
| USB | 1× USB Type-C (5Gbps, data only), 2× USB Type-A (5Gbps) |
| HDMI | 1 HDMI 1.4b |
| Camera | HP True Vision 720p HD camera with temporal noise reduction and integrated dual array digital microphones |
| Operating system (Primary) | DOS |
| Manual | www.hp.com |
| Product page | www.hp.com |
| Warranty | International |
HP 15 FD0042NQ 13th Gen Core i3 Laptop in Pakistan
We're talking about a reliable daily-use laptop that gets peace of mind for students, casual users, and mid-level professionals, the HP 15 FD0042NQ. This 15.6-inch Gold color machine delivers performance with its extraordinary combo of the 13th Generation Core i3 processor and Intel UHD integrated graphics. The mix of other specs is highly useful. Let's find more on it below.
Processor
This daily-use laptop offers smooth processing solutions with its advanced Raptor Lake 13th Generation Intel Core i3‑1315U processor. It brings a 10 MB cache to get lightning-fast data access, and a max speed of 4.5 GHz to avoid delays while running demanding apps. The duo of 6 cores and 8 threads improves multitasking and provides mid-level professional capabilities.
Graphics
The HP 15 FD0042NQ features exceptionally reliable visual processing support with its Intel UHD integrated graphics. It allows playing 4K videos, running office applications, casual tasks, and multiple displays. Certainly, it lifts your watch time, enhances visual clarity and quality, and ensures they are completely lag-free. It uses shared memory, keeps operations energy-optimized, and is brilliant with visual details.
Display
This machine features a highly useful 15.6-inch full HD display. It brings unmatched clarity with the resolution of 1920x1080 pixels. The 250 nits brightness ensures comfortable visibility while using it indoors, and an anti-glare coating gets you rid of a strain-free view.
Memory
This everyday laptop offers a highly energy-efficient and responsive 8 GB DDR4 RAM. It runs at 3200 MHz, is brilliant with multitasking, and reduces latency for improved load time.
Storage
It offers a robust 512 GB SSD storage. It is not only secure, but faster, silent, and sturdy. Featuring PCIe NVMe technology, uses flash memory and ensures a higher data transfer rate.
Long-lived Battery Backup
It has a durable battery backup that stays in business for hours. It keeps you busy non-stop with the least downtime of the machine. Plus, the fast charge lifts overall productivity significantly.
Durable and Portable Design
The HP 15 Core i3 has a stylish design. The recycled plastic material gets a build of 1.59 kg only, good for portability. The Gold finish on top brings an unmatched appeal to its build.
Other Specs
A non-backlit keyboard with a numeric keypad, HDMI, USB ports, Bluetooth 5.3 Wi-Fi, an HD camera with noise reduction and dual microphones, and an international warranty.
Buy HP 15 FD0042NQ Core i3 in Pakistan
HP 15 FD0042NQ Raptor Lake 13th Generation Core i3 1315U Processor Intel UHD Graphics 15.6-inch Full HD 1080p 250nits MicroEdge Display Gold Color Brand New Laptop Latest Price in Pakistan is Rs. 115,000. Paklap offers cash on delivery services in Lahore, Karachi & Islamabad.