HP 14 EP0143NIA - Raptor Lake - 13th Gen Core i3 1315U Processor 4-GB 512-GB SSD Intel UHD Graphics 14" Full HD 1080p IPS MicroEdge AG Display Backlit KB (Natural Silver, NEW)

| Brand | Hp |
|---|---|
| Generation | 13th Generation |
| Processor Type | 13th Gen Intel® Core™ i3‑1315U Raptor Lake Processor (6 Cores / 8 Threads, 10 MB Intel Smart Cache) |
| Processor Speed | 1.2 GHz Base Frequency, Up to 4.5 GHz Intel® Turbo Boost Technology |
| Installed RAM | 4 GB |
| Type of memory | 4 GB DDR4-3200 MT/s |
| Hard drive size | 512 GB SSD |
| Hard drive speed | M.2 2280 PCIe® 4.0x4 NVMe® |
| Optical Drive | No |
| Type of optical drive | - |
| SSD | 512 GB SSD |
| Type of harddrive | 512 GB SSD M.2 2280 PCIe® 4.0x4 NVMe® |
| Graphic Series | Intel UHD Graphics |
| Dedicated graphics | No |
| Graphics memory | Intel Integrated |
| Type of graphics memory | Shared |
| Switchable graphics | No |
| Graphics processor | Intel® integrated SoC |
| Backlight | LED |
| Screen size | 35.6 cm (14.0 in) diagonal, FHD, IPS, micro-edge, antiglare, 250 nits, 45% NTSC (1920 x 1080) |
| Screen surface | 35.6 cm (14.0 in) diagonal, FHD, IPS, micro-edge, antiglare, 250 nits, 45% NTSC (1920 x 1080) |
| Screen resolution | 1920x1080 |
| Touchscreen | No |
| Color | Silver |
| RAM | 4 GB |
| Operating System | DOS |
| Weight | Starting at 1.4 kg |
| Fingerprint Reader | No |
| Numeric keyboard | No |
| Backlit keyboard | Backlit KB English (US) |
| Bluetooth | Bluetooth® 5.3 wireless card |
| LAN | No |
| Speed | - |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | Realtek Wi-Fi 6 (1x1) |
| Condition | New |
| USB | 2x USB 3.2 Gen 1 Type-A (5Gbps) — sides per 1x USB 3.2 Gen 1 Type-C (5Gbps, data only — no charging/DP) |
| HDMI | 1x HDMI v1.4b port |
| Camera | HP True Vision 720p HD Camera with temporal noise reduction and integrated dual array digital microphones |
| Operating system (Primary) | DOS |
| Manual | www.hp.com |
| Product page | www.hp.com |
| Warranty | International |
HP 14 EP0143NIA 13th Gen Core i3 Laptop in Pakistan
Here comes another of HP’s reliable all-round models at an affordable price range, the HP 14 EP0143NIA. A daily-use laptop with brilliant aesthetics and robust internals. For speedy solutions, it carries an advanced 13th Gen Core i3 processor. For a clear and crisp viewing experience, the Intel UHD integrated graphics and 14-inch full HD display. From HD camera to backlit keyboard, memory to storage, connectivity to battery life, everything is beyond perfection.
Processor
This everyday laptop offers smooth processing solutions with its extraordinary Raptor Lake 13th Generation Intel Core i3 1315U processor. It delivers quick data access with a 10 MB cache. For handling heavy-load tasks effortlessly, the boosted speed of 4.5 GHz is brilliant. The mix of 6 cores and 8 threads ensures lag-free multitasking, improved load time, and flawless compatibility between components.
Graphics
The HP 14 EP0143NIA boosts your daily tasks with its Intel UHD integrated graphics. It ensures lag-free video playing, editing photos, and the smooth running of office applications. It provides you with the finest visual clarity, unbeatable flawlessness, and ensures energy-efficient working and playing.
Display
This everyday-use machine features a 14-inch diagonal full HD display. It brings unmatched color precision with IPS technology, and unbeatable clarity with enhanced resolution of 1920 x 1080 pixels. The micro-edge technology improves screen size, an anti-glare coating reduces reflection, and 250 nits for improved visibility in brighter conditions.
Memory and Storage
This affordable computing machine offers extraordinary performance while handling demanding apps with its 4 GB DDR4 RAM. It runs at 3200 MT/s, delivers improved load time and responsiveness, and keeps things faster and efficient.
For storing all your data, the 512 GB SSD is brilliant. It stores and ensures safety to the fullest, better than older HDDs. Also boosts the data transfer rate with PCIe NVMe technology.
Backlit Keyboard and HD Camera
This daily-use machine offers extended comfort for nighttime users and for users on the go with its backlit keyboard. It carries an LED lighting system beneath the keys, and lights them up when you use it in the dark.
Portable Body and Modern Design
The HP 14 EP0143NIA has a portable build of 1.4 kg with a high-quality plastic chassis. The slim profile with the Natural Silver finish looks ultra-modern.
Other Specs
A True Vision HD camera with digital microphones and noise reduction, HDMI, Bluetooth, Wi-Fi, USB ports, and an international warranty.
Buy HP 14 EP0143NIA Ci3 in Pakistan
HP 14 EP0143NIA Raptor Lake 13th Generation Core i3 1315U Processor Intel UHD Graphics 14-inch Full HD 1080p IPS MicroEdge AG Display Natural Silver Color Brand New Laptop Latest Price in Pakistan is Rs. 107,000. Paklap offers cash-on-delivery services in Lahore, Karachi & Islamabad.