gf63i71050ti
Out of stock
MSI GF63 Thin Gaming - 9th Gen Ci7 Hexacore Processor 08GB 256GB SSD 4-GB NVIDIA GeForce GTX1050Ti GDDR5 With Max-Q 15.6" Full HD IPS LED Backlit KB W10 Nahimic Sound
Rs. 170,000.00

| Brand | MSI |
|---|---|
| Generation | 9th Generation |
| Processor Type | 9th Generation Intel Core i7-9750H HexaCore Processor (6 Cores, 12 Threads) |
| Processor Speed | 2.6 GHz Turbo Boost 4.5 GHz (12 MB Smart Cache) |
| Installed RAM | 08 GB |
| Type of memory | DDR4-2666 |
| Hard drive size | 256 GB SSD NVME M.2 SSD |
| Hard drive speed | - |
| Optical Drive | No |
| Type of optical drive | - |
| SSD | 256 GB SSD |
| Type of harddrive | 1x M.2 SSD Combo slot (NVMe PCIe Gen3 / SATA) |
| Dedicated graphics | Yes |
| Graphics memory | NVIDIA GeForce® GTX 1050Ti with Max-Q Design, 4GB GDDR5 |
| Type of graphics memory | Dedicated |
| Switchable graphics | Yes |
| Graphics processor | Intel |
| Backlight | LED |
| Screen size | 15.6" FHD (1920x1080), IPS-Level |
| Screen surface | 15.6" FHD (1920x1080), IPS-Level |
| Screen resolution | 1920x1080 |
| Touchscreen | No |
| Color | Black |
| RAM | 8 GB |
| Operating System | Windows 10 Home |
| Weight | 1.86 kg |
| Fingerprint Reader | No |
| Numeric keyboard | No |
| Backlit keyboard | Backlight Keyboard (Single-Color, Red) |
| Bluetooth | Bluetooth v5 |
| LAN | Yes |
| Speed | Gb LAN |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | 802.11 ac Wi-Fi |
| Condition | New |
| USB | 1x Type-C USB3.2 Gen1 3x Type-A USB3.2 Gen1 |
| HDMI | HD type (30fps@720p) |
| Camera | Yes |
| Operating system (Primary) | Genuine Windows 10 Home |
| Manual | https://www.msi.com/Laptop/GF63-Thin-9RCX/Specification |
| Product page | https://www.msi.com/Laptop/GF63-Thin-9RCX/Specification |
| Warranty | International |