Garmin Fenix 3 Sapphire - Silver With Leather Band
Out of stock
Garmin Fenix 3 Sapphire - Silver With Leather Band (Brand Warranty)
Rs. 72,449.00
-

| Additional | Connect IQ app support: Yes (watch faces, data fields, widgets and apps) EXO antenna (GPS/GLONASS): Yes Wi-Fi: Yes ANT+: Yes Bluetooth 4.0 LE: Yes Weather Alerts: Yes UltraTrac: Yes tempe sensor support: Yes TracBack: Yes Ski features: Yes Physiological m |
|---|---|
| Battery | Rechargeable 300 mAh lithium-ion |
| Battery life | Up to 50 hours in UltraTrac mode; up to 20 hours in GPS training mode; up to 6 weeks in watch mode |
| Bike speed/cadence sensor | Yes (optional) |
| Calculates calories burned | Yes |
| Color display | Yes |
| Display resolution | 218 x 218 pixels, transflective MIP color |
| Display size | 1.2” (30.4mm) diameter |
| Heart rate monitor | Yes (Some versions) |
| Memory | 32 MB; available 23 MB |
| Track log | 1,000 |
| Water rating | 10 ATM |
| Weight | With all links: 6.56 oz (186 g); With rubber bands: 3.0 oz (85 g) |
| Brand | Apple |
| Color | Silver |
| Warranty | 1 Year Brand Warranty |