Garmin Fenix 2 Performer Bundle (Brand Warranty)
Out of stock
Garmin Fenix 2 Performer Bundle (Brand Warranty)
Rs. 50,449.00
-

| Additional | Connect IQ app support: No EXO antenna (GPS/GLONASS): No Wi-Fi: No ANT+: Yes Bluetooth 4.0 LE: Yes Weather Alerts: Yes UltraTrac: Yes tempe sensor support: Yes TracBack: Yes Ski features: Yes |
|---|---|
| Battery | Rechargeable 500 mAh lithium-ion |
| Battery life | up to 50 hours in GPS mode (depends on settings); 5 weeks in watch mode |
| Bike speed/cadence sensor | Yes (optional) |
| Calculates calories burned | Yes |
| Color display | Yes |
| Display resolution | 70 x 70 pixels |
| Display size | 1.2? (3.1 cm) diameter |
| Heart rate monitor | Yes (Some versions) |
| Memory | 32 MB; available 23 MB |
| Track log | 10,000 points; 100 saved tracks |
| Water rating | 5 ATM |
| Weight | 3.0 oz (85.0 g) |
| Brand | Garmin |
| Color | Black |
| Warranty | 1 Year Brand Warranty |