Dell XPS 13 9350 - Intel Core Ultra 9 288V 8-Core Processor 32-GB 1-TB SSD Intel Arc graphics 13.4" 2K 1200P Infinity Edge Display Backlit KB FP Reader W11 (Silver, NEW)

| Brand | Dell |
|---|---|
| Generation | 15th Generation |
| Processor Type | Intel® Core™ Ultra 9 288V 8-Core Processor (8 Cores / 8 Threads, 12 MB Intel® Smart Cache, NPU up to 50 TOPS) |
| Processor Speed | 2.4 GHz Base Clock, Up to 5.4 GHz Max Turbo Frequency |
| Installed RAM | 32 GB |
| Type of memory | 32 GB LPDDR5X 8533MT/s integrated |
| Hard drive size | 1 GB SSD |
| Hard drive speed | M.2 2280 PCIe® 4.0x4 NVMe® |
| Optical Drive | No |
| Type of optical drive | - |
| SSD | 1 TB SSD |
| Type of harddrive | M.2 2280 NVMe™ PCIe® 4.0 SSD |
| Graphic Series | Intel Arc Graphics |
| Dedicated graphics | No |
| Graphics memory | Intel Integrated |
| Type of graphics memory | Shared |
| Switchable graphics | No |
| Graphics processor | Intel® integrated SoC |
| Backlight | LED |
| Screen size | 13.4" Non-Touch 2K 30-120Hz 500 nits InfinityEdge |
| Screen surface | 13.4" Non-Touch 2K 30-120Hz 500 nits InfinityEdge |
| Screen resolution | 1920x1200 |
| Touchscreen | No |
| Color | Silver |
| RAM | 32 GB |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Weight | 1.18 kg |
| Fingerprint Reader | Yes |
| Numeric keyboard | No |
| Backlit keyboard | Backlit KB English (US) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 Wireless Card |
| LAN | No |
| Speed | - |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | Intel® Killer™ Wi-Fi 7 1750i (BE201) 2x2 |
| Condition | New |
| USB | 2 x Thunderboltâ„¢ 4 (USB Type-Câ„¢) with Power Delivery and DisplayPort |
| HDMI | No |
| Camera | 1080p at 30 fps FHD RGB camera, Dual-array microphones |
| Operating system (Primary) | Windows 11 pro |
| Manual | www.dell.com |
| Product page | www.dell.com |
| Warranty | International |
Dell XPS 13 9350 Core Ultra 9 Laptop in Pakistan
If you seek a serious business laptop not only in terms of performance and power, but efficiency and style, the Dell XPS 13 9350 is for you. Its aesthetics are pleasing, and portability is unmatched. The Core Ultra 9 processor brings flawless processing solutions. The Intel Arc integrated graphics and a 13.4-inch 2K display bring the finest viewing experience. Read more.
Processor
This high-end business laptop brings extreme responsive processing solutions with its advanced Intel Core Ultra 9 288V processor Series 2. It ensures a skyrocketing speed of 5.1 GHz for seamless handling of complex professional and creative apps. The 12 MB cache and the mix of 8 cores and 8 threads ensure quick data access and flawless multitasking.
Graphics
For visual excellence and to avoid slowdown while running demanding apps, it features Intel Arc Integrated graphics. It is quite energy-efficient, keeps visuals flawless, and avoids lag to the fullest. Plus, it allows playing 4K videos, applications for editing, rendering, and content creation.
Display
The Dell XPS 13 9350 houses an incredibly sharp 13.4-inch display. It supports 2K resolution of 1920x1200 pixels for unmatched vividness. For ultra-smooth motion, it has a maximum of 120 Hz refresh rate, and 500 nits brightness for using the screen in daylight comfortably. The Infinity Edge technology improves screen size and allows for enjoying a perfect display.
Memory
This professional laptop features an extraordinarily energy-efficient 32 GB LPDDR5x RAM. It is speedy, highly responsive, and runs at 8533 MT/s to avoid latency.
Storage
The 1 TB SSD is no less than a blessing for storing and securing your essential data. It operates smartly as it carries no moving parts, zero risk for data loss during transit.
Backlit Keyboard
This powerful computing machine offers a vibrant backlit keyboard that lights up keys with an LED lighting system beneath. It provides extended lights to work in low light with precision and comfort.
Contemporary Design and Portable Body
The Dell XPS 13 9350 has a glass palm rest with an aluminum chassis for unbeatable durability. The design is super sleek, and looks the utmost contemporary with the silver finish on top. Its lightweight body of 1.18 kg increases portability.
Other Specs
A fingerprint reader, USB ports, a full HD RGB webcam with dual microphones, the Windows 11 Pro OS, Wi-Fi, Bluetooth 5.4, and an international warranty.
Buy Dell XPS 13 9350 Core Ultra 9 in Pakistan
Dell XPS 13 9350 Intel Core Ultra 9 288V 8-Core Processor Intel Arc graphics 13.4-inch 2K 1200P Infinity Edge Display Silver Color Brand New Laptop Latest Price in Pakistan is Rs. 664,999. Paklap offers cash-on-delivery services in Lahore, Karachi & Islamabad.