Dell Vostro 15 3530 13th Gen Core i5 OB
Out of stock
Dell Vostro 15 3530 - Raptor Lake - 13th Gen Core i5 1334u Deca-Core Processor 8-GB 512-GB SSD Intel Iris Xe Graphics 15.6" FHD 1080p 120Hz 250 nits Narrow Border Display W11 Pro (Carbon Black, Open Box)
Rs. 125,000.00

| Brand | Dell |
|---|---|
| Generation | 13th Generation |
| Processor Type | 13th Gen Core i5 1335u Raptor Lake Processor (12 MB Intel Smart Cache) |
| Processor Speed | 1.3 GHz Boost up to 4.6 GHz (Total Cores 10, # of Performance-cores 2, # of Efficient-cores 8, Total Threads 12) |
| Installed RAM | 8 GB |
| Type of memory | 8GBx1, DDR4, 2666MHz |
| Hard drive size | 512 GB SSD |
| Hard drive speed | M.2 PCIe NVMe Solid State Drive |
| Optical Drive | No |
| Type of optical drive | - |
| SSD | 512 GB SSD |
| Type of harddrive | M.2 PCIe NVMe Solid State Drive |
| Graphic Series | Intel Iris Xe Graphics as UHD Graphics |
| Dedicated graphics | No |
| Graphics memory | Intel(R) Iris(R) Xe Graphics as Intel(R) UHD Graphics |
| Type of graphics memory | Shared |
| Switchable graphics | No |
| Graphics processor | Intel® integrated SoC |
| Backlight | LED |
| Screen size | 15.6 inch FHD (1920 x 1080) 120Hz 250 nits WVA Anti- Glare LED Backlit Narrow Border Display |
| Screen surface | 15.6 inch FHD (1920 x 1080) 120Hz 250 nits WVA Anti- Glare LED Backlit Narrow Border Display |
| Screen resolution | 1920x1080 |
| Touchscreen | No |
| Color | Black |
| RAM | 8 GB |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Weight | 4.28 lb (1.94 kg) |
| Fingerprint Reader | No |
| Numeric keyboard | Yes |
| Backlit keyboard | English International Non-Backlit Keyboard with Numeric Keypad |
| Bluetooth | Bluetooth (R) wireless card |
| LAN | Yes |
| Speed | 1 RJ45 Ethernet port |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | Realtek Wi-Fi 5 RTL8821CE, 1x1 , 802.11ac, MU-MIMO |
| Condition | Open Box |
| USB | 1 USB 3.2 Gen 1 port 1 USB 2.0 port 1 USB 3.2 Gen 1 Type-C® port 1 USB 3.2 Gen 1 Type-C® port with DisplayPort Alt Mode 1.4 |
| HDMI | 1 HDMI 1.4 Port |
| Camera | 1080p at 30 fps FHD RGB camera, dual-array microphone |
| Operating system (Primary) | Windows 11 pro |
| Manual | https://www.dell.com/en-us/shop/dell-laptops/vostro-15-laptop/spd/vostro-15-3530-laptop |
| Product page | https://www.dell.com/en-us/shop/dell-laptops/vostro-15-laptop/spd/vostro-15-3530-laptop |
| Warranty | 1 Month |