Dell Pro 15 Essential PV15250 Laptop - Raptor Lake -13th Gen Core i5 1334U 10-Core Processor 8-GB 512-GB SSD Intel UHD Graphics 15.6" FHD 1080P WVA 120Hz AG Display Backlit KB FP Reader (Platinum Silver, Dell 3 Years Local Warranty, NEW)

| Brand | Dell |
|---|---|
| Generation | 13th Generation |
| Processor Type | 13th Gen Intel® Core™ i5-1334U Raptor Lake Processor (12 MB Intel Smart Cache) |
| Processor Speed | Up to 4.6 GHz with Intel® Turbo Boost Technology (10 Cores: 2 Performance-cores + 8 Efficient-cores, 12 Threads) |
| Installed RAM | 8 GB |
| Type of memory | DDR5 5600 MT/s |
| Hard drive size | 512 GB PCIe® NVMe™ SSD |
| Hard drive speed | - |
| Optical Drive | No |
| Type of optical drive | - |
| SSD | 512 GB SSD |
| Type of harddrive | 512 GB PCIe® NVMe™ SSD |
| Graphic Series | Intel UHD Graphics |
| Dedicated graphics | No |
| Graphics memory | Intel Integrated |
| Type of graphics memory | Shared |
| Switchable graphics | No |
| Graphics processor | Intel® integrated SoC |
| Backlight | LED |
| Screen size | 39.6 cm (15.6"), (1920 × 1080) Non-Touch, FHD, 120Hz, WVA, Anti-Glare, 250 nit, 45% NTSC |
| Screen surface | 39.6 cm (15.6"), (1920 × 1080) Non-Touch, FHD, 120Hz, WVA, Anti-Glare, 250 nit, 45% NTSC |
| Screen resolution | 1920x1080 |
| Touchscreen | No |
| Color | Silver |
| RAM | 8 GB |
| Operating System | DOS |
| Weight | 1.85 kg (4.07 lb) |
| Fingerprint Reader | Yes |
| Numeric keyboard | Yes |
| Backlit keyboard | Backlit KB English (US) |
| Bluetooth | Bluetooth(R) wireless card | |
| LAN | No |
| Speed | - |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | Realtek Wi-Fi 6 RTL8852BE, 2×2, 802.11ax, MU-MIMO |
| Condition | New |
| USB | 1 USB 3.2 Gen 1 port 1 USB 3.2 Gen 2 Type-C® port 1 USB 2.0 port |
| HDMI | 1 HDMI 1.4 port |
| Camera | 720p at 30 fps HD RGB camera, single integrated microphone |
| Operating system (Primary) | DOS |
| Manual | www.dell.com |
| Product page | www.dell.com |
| Warranty | 3 Years Warranty |
Dell Pro 15 Essential PV15250 13th Gen Core i5 Laptop in Pakistan
We're talking about a powerful and reliable daily-use laptop that doesn't break your bank heavily, and gets you desired power and pace, the Dell Pro 15 Essential PV15250. It features the 13th Gen Core i5 processor, 512 GB SSD, 8 GB DDR5 RAM, and Intel UHD integrated graphics. It ensures quality visuals with a 15.6-inch full HD display, and for modernity and practicality, it has a backlit keyboard with Touch ID. Learn more.
Processor
This powerful, everyday-use laptop features an exceptionally fast and reliable Raptor Lake 13th Generation Intel Core i5 1334U processor. It uses a 12 MB cache and a speed of up to 4.6 GHz for optimum data access and performance flow. The trio of 8 efficient cores, 2 performance cores, and 12 threads ensures flawless performance and efficiency during multitasking.
Graphics
The latest Dell Pro 15 offers lag-free and vibrant visuals with its Intel UHD integrated graphics. It improves sharpness and lifelike colors to enhance your visuals. You are good at enjoying playback media, 4K videos, content creation, and professional tasks with great energy efficiency.
Display
This affordable device has an ultra-reliable 15.6-inch full HD display. It has wide viewing angles and ensures smooth frame motion with a 120 Hz refresh rate. The anti-glare coating avoids reflection, 250 nits brightness provides increased visibility, and 1080p clarity gets the desired visuals you seek in a perfect display.
Memory
Features the most advanced 8 GB DDR5 RAM, which works faster than all previous models. It operates at 5600 MT/s, reduces latency and lag, and improves multitasking with enhanced load time.
Storage
This powerful machine offers an even speedier and safer 512 GB SSD than traditional drives. It works silently and gets an all-time high data transfer rate with no risk of data loss.
Backlit Keyboard and Touch ID
The backlit keyboard pushes the boundaries of low light with its LED lighting system. It lights up keys, and you're good to see them with ease while typing in the dark.
Unlocking without passwords is not only practical but modern, and Touch ID brings it all. It secures your essentials, avoids unauthorized data access, and saves time.
Body and Design
The Dell Pro PV15250 has a high-quality textured plastic chassis with a striking Platinum Silver finish on top. Its slim design of 1.85 kg offers higher portability.
Other Specs
Also, it features an HD RGB camera with a microphone, HDMI, connectivity ports, Wi-Fi, Bluetooth, a numeric keypad, the DOS operating system, and a massive 3-year warranty that secures to the fullest.
Buy Dell Pro 15 PV15250 Core i5 in Pakistan
Dell Pro 15 Essential PV15250 Core i5 1334U 13th Generation Processor 8GB RAM 512GB SSD Intel UHD Graphics 15.6-inch Full HD 1080p 120Hz Display Platinum Silver Color Brand New Laptop Latest Price in Pakistan is Rs. 183,500. Paklap provides cash-on-delivery services in Lahore, Karachi & Islamabad.